o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Czerwony alert IMGW. Potężna wichura pustoszy południe Polski

62
Podziel się

Krakowskie biuro Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało najwyższy, czerwony alert z powodu wichur na południu Polski. Zagrożeni wiatrem do 140 km/h są mieszkańcy Beskidu Niskiego, Śląskiego i Żywieckiego oraz Bieszczad.

Czerwony alert IMGW. Potężna wichura pustoszy południe Polski
(MAREK PODMOKLY / AGENCJA GAZETA)
bDmVSXNh

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do 10 rano 12 grudnia, tymczasem halny z prędkością do 150 km/h pustoszy Tatry. Najmocniej wieje na Kasprowym Wierchu. Do godz. 19.45 na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego strażacy wyjeżdżali 50 razy do zniszczeń wywołanych wichurą. Z kolei według "Dziennika Polskiego" do godz. 20.00 strażacy z Zakopanego interweniowali już 40 razy na skutek silnego wiatru.

Głównie to zgłoszenia o powalonych drzewach. Najwięcej pracy jest na Drodze Oswalda Balzera, od ronda kuźnickiego aż po Wierch Poroniec - mówi gazecie Andrzej Król-Łęgowski, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.

bDmVSXNj

Ze względu na powalone drzewa przejazd w stronę Cyrhli i na Wierch Poroniec został zablokowany przez policję. Połamane drzewa uszkodziły linie energetyczne, ludzie mają ciemno w domach. Według informacji RMF FM, najwięcej drzew wiatr powalił na drogę prowadzącą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka oraz na trakt do Kuźnic. Tam halny połamał stare jesiony. Powalone pnie zablokowały drogę powiatową do centrum Zwardonia. Z kolei w Korbielowie oparły się one o dom położony w trudno dostępnym rejonie gór. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Pasażerowie Kolei Śląskich w niedzielny wieczór i w poniedziałek muszą liczyć się z utrudnieniami na odcinkach Żywiec–Zwardoń oraz Chybie–Ustroń–Wisła Głębce, gdzie z powodu silnego wiatru, który poprzewracał drzewa na sieć trakcyjną, kursować będą zastępcze autobusy - donosi TVN Meteo.

bDmVSXNp

Powodem utrudnień są poprzewracane drzewa na sieć trakcyjną. Konsekwencja to brak napięcia i zablokowanie przejezdności szlaków kolejowych, wyjaśnił rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Prognozy wskazuję, że silny wiatr ustąpi dopiero we wtorek, dlatego jesteśmy w gotowości. Spodziewamy się kolejnych interwencji - rmf24.pl cytuje rzecznika zakopiańskiej straży pożarnej.

*W Bielsku Białej przez kilka godzin trwania wichur zerwane zostały kawałki dachów, także blachę z dawnej fabryki. *Na chodnik przy ul. Czajkowskiego spadł kawał tynku. Uszkodzony został także dach budynku w Jaworzu. Przerwy w dostawie prądu odnotowano m.in. na Kępie Hałcnowskiej w Straconce, Wapienicy oraz Jaworzu.

bDmVSXNq

Przy ul. Zawodzie w Straconce wiatr przewrócił słup energetyczny, w wyniku czego w jednym z budynków nie ma prądu, nie działa oświetlenie ulicy. W Kozach przy ul. Wapiennej drzewo zatarasowało ulicę, a przy ul. Spokojnej wiatr zerwał kawał dachu. W Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Królewskiej wiatr uszkodził mocowanie kabla średniego napięcia. Do czasu usunięcia zagrożenia miejsce zdarzenia będzie zabezpieczać policja - donosi bielsko.biala.pl.

Według TVN Meteo najsilniejsze porywy wiatru odnotowano do godz. 19. na Kasprowym Wierchu. Tam wiatr wiał z prędkoscią 148 km/h. Z kolei na Snieżce 137 km/h, podobnie w Bielsku Białej oraz 94 km/h w Zakopanem i 83 km/h w Kłodzku. U naszych sąsiadów na południu, w stacji na Chopoku odnotowano prędkość aż 155 km/h.

bDmVSXNr

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDmVSXNK
KOMENTARZE
(62)
narciarz
3 lata temu
W tym przypadku GOPR nie powinien reagować na zgłoszenia tych niby odważnych, co zjeżdżają przy takim wietrze.
Kaszub
3 lata temu
Jeśli to halny, to co to było latem w Borach Tucholskich????
mario112
3 lata temu
Wysłać WOT podobno od tego są
bDmVSXNL
asd
3 lata temu
Jaki halny? halny to bardzo ciepły wiatr a teraz jest lodowate zimno. Wyślijcie redakcje na jakieś kursy aby ludzi nie wprowadzały w błąd.
brux ela
3 lata temu
Czy Komisja Europejska i ekolodzy już wystosowali protest do tego wiatru ?
Najnowsze komentarze (62)
michaszko
3 lata temu
gopr juz dawno powinien przejsc na platne uslugi tak jak na Slowacji.
rob
3 lata temu
Jedna korzyść. Żywczaki i nie tylko, na chwilę oczyszczą płuca...
nick
3 lata temu
a co z sanktuarium piso czyli z podkarpaciem?
zofia
3 lata temu
wyczysci slask i Krakow ze smogu.
starafranca
3 lata temu
czy artykuł sprawdzał polonista? cyt " Według informacji RMF FM, najwięcej drzew wiatr powalił na drogę prowadzącą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka oraz na trakt do Kuźnic. Tam halny połamał stare jesiony. Powalone pnie zablokowały drogę powiatową do centrum Zwardonia. Z kolei w Korbielowie oparły się one o dom położony w trudno dostępnym rejonie gór. Na szczęście nikt nie został poszkodowany." Rozumiem , że te same jesiony zablokowały drogę powiatową do centrum Zwardonia i jednocześnie w Korbielowie oparły się one o dom położony w trudno dostępnym rejonie gór. To chyba było tornado
Otaku
3 lata temu
Sory taki mamy wiatr w górach :\
baca
3 lata temu
Wazne, ze koscioly stoja i plebanie. Reszta jest niewazna...
bullde
3 lata temu
DRZEWA NIGDY BY NIE ZRYWAŁY LINI ENERGETYCZNYCH ITP. GDYBY MYSLACY GŁAB KAZAŁ BY JE WYCIĄĆ WCZEŚNIEJ NA USTALONA ODLEGŁOŚĆ OD TRAKCJI.
bDmVSXND
kij
3 lata temu
"Genialne ujecie z dzisiejszego wiatru" podpis pod zdjeciem drugim od dolu. Faktycznie wiatr jest tak silny ze nie widac go. Brawo autor tekstu
pytam
3 lata temu
"przejazd w stronę Cyrhli i na Wierch Poroniec został zablokowany przez policję." - a co halny już psami ciepie???
Filip
3 lata temu
Kuźwa jaka ,,potężna wichura". Mieszkam na Południu Podkarpacia i nie ma tużadnej ,,potężnej wichury"! Piszacy ten artykuł jest potęznie rąbnięty w arbuza!!!!
Kornik
3 lata temu
Niech ekolodzy przykują się do drzew w proteście przeciwko zbyt silnym wiatrom:)
Rex
3 lata temu
A u mnie we Wrocławiu 10 stopni, słoneczko świeci i bez wiatru Śniegu jeszcze w tym sezonie nie widziałem.
Ten wiatr to ...
3 lata temu
jakiś NAhalny?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić