o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP
|
aktualizacja

Czynny myśliwy: Nie ma możliwości odstrzelić tyle dzików, ile chce władza PiS

250
Podziel się

- To będzie masakra! - grzmią obrońcy praw zwierząt na wieść o zaplanowanym przez władze odstrzale nawet 210 tysięcy dzików. - Spokojnie, nic z tego nie będzie - studzi nastroje doświadczony myśliwy, z którym rozmawiała redakcja o2.pl. I tłumaczy dlaczego.

Czynny myśliwy: Nie ma możliwości odstrzelić tyle dzików, ile chce władza PiS
(iStock.com)
bDTPZlhh

- Obserwując i uczestnicząc w dyskusjach grup łowieckich przewiduję, że nie będzie żadnych masakr- przekonuje pan Michał, członek jednego ze stołecznych kół łowieckich. - Myśliwi pójdą do lasu, żeby zameldować o realizacji polowania i... tyle. Jest duży opór przeciwko uczestnictwu w tym wydarzeniu. Pierwszy przykład z brzegu, to bunt koła łowieckiego w Szczecinku - dodaje.

Okazuje się jednak, że nie tylko przekonania i spojrzenie na myśliwski etos może pokrzyżować plany ministra rolnictwa. - Trzeba pamiętać, że takie polowanie zbiorowe to też duży koszt. Szacowałbym go na 1,5 - 2 tys. zł - mówi pan Michał.

bDTPZlhj

Kół łowieckich na to nie stać

- Wynajęcie psów to minimum 500-700 zł. Plus dziesięciu naganiaczy razy 50-70 zł. Do tego dochodzą przygotowania, paliwo (bo objeżdża się łowisko), sprawdza gdzie jest zwierzyna, wywiesza tabliczki - wylicza. - Weźmy hipotetyczną sytuację: jedno polowanie w jednym obwodzie. Koło ma aktywnych około 40 osób i pięć obwodów po 7 tys. hektarów. To po prostu niewykonalne - przekonuje.

Przeciwko pomysłowi ministerstwa (a na zdrowie dzikom) przemawiają kolejne fakty. - Dziki nie siedzą przecież tylko w lesie- tłumaczy myśliwy. - Są na śródpolnych bagnach, trzcinowiskach, tam potrafią siedzieć watahy po 40 dzików, a tam nie organizuje się polowań zbiorowych. Są też dziki w podmiejskich lasach, jak na warszawskich Młocinach, są w okolicach Wisły. A to lasy miejskie, które nie są obwodami łowieckimi, nie ma tam polowań - naświetla kolejną słabą stronę ministerialnego pomysłu.

Co z terenami wyłączonymi?

Czy są jeszcze jakieś obszary wyłączone z polowań, na których i tak zagrożonych (ponoć) afrykańskim pomorem świń - dzików i tak nie będzie można odstrzelić? - Są jeszcze rezerwaty i prywatne ziemie, których właściciele uzyskali sądownie decyzję o wyłączenie terenów z działalności myśliwych. Znane są przypadki wyłączeń przez rolników nawet 300 hektarowych obszarów- tłumaczy łowczy.

bDTPZlhp

- Podsumowując: nie ma opcji, żeby odstrzelić tyle dzików, ile życzy sobie PiS-owska władza. To po prostu głupi pomysł - ocenia pan Michał.

- A ile dzików udało się panu upolować w ostatnim czasie? - dopytujemy. - W całym zeszłym roku mam 5 dzików strzelonych na indywidualnych polowaniach - przyznaje pan Michał.

- Ale jest jeszcze ciekawsza statystyka: średnia Polskiego Związku Łowiectwa to... jeden dzik ustrzelony na 18 wyjść na łowisko - zamyka dyskusję.

bDTPZlhq

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTPZlhK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(250)
Kolano Prezes...
2 lata temu
Wszystkie pomysły PIS są głupie! Przecież głupi nic mądrego nie wymyśli.
Pasmantullo
2 lata temu
Wykluczone jest to żeby za kieszonkowe jeszcze odsiadywac.
ttwo
2 lata temu
Ten pomysł nie jest głupi, to jest pomysł PiS. A poza tym słowo pomysł sugeruje, że wcześniej ktoś pomyślał, a w przypadku PiS jest to wykluczone.
bDTPZlhL
gajowy
2 lata temu
Ale co temu lesniczemu uroilo sie w glowie,ze PIS chce wszystkie dziki odstrzelic?
Anty Pis
2 lata temu
Jestem Anty Pis, dlatego w ramach protestu nie biorę 5oo plus choć mam 6 dzieci, chcieli mi przyznać mieszkanie w ramach 500 plus w ramach protestu zrezygnowałem, mieszkamy na 23 m, jestem inwalidą poruszam się na wózku, chcieli podwyższyć mi zasiłek i przyznać opiekę oraz samochód który woziłby mnie na rehabilitację odmówiłem, Gdy rządziło PO to było super, nikt się mną nie interesował, nie dostałem żadnego zasiłku, do lekarza czekałem 6 mcy, ale i tak nie mogłem z niego skorzystać bo nie miałem czym dojechać. Żona ode mnie odchodzi ale ja jestem anty pis, wiem że Ty też wyrzekłeś się wszystkiego bo jak Rząd Ci się nie podoba to cierpisz tak jak ja...
Najnowsze komentarze (250)
a
2 lata temu
Pozwólcie miejscowej ludnosci niech na swoich polach ich odstrzeli wyłapie.przeciez jeszcze sa zapasy wojennej broni,zresztą podchodza pod budynki to ich na lassa wyłapią.albo zróbcie dewizowe polowania.Mozna jeszcze armie zaprosic.
Fjkbgf
2 lata temu
Prawie wszyscy ci mysliwi to masoni szatanisci i odszczela pewnie wiecej, przeszkoda niesa pieniadze bo mieso i tak w sklepie by kupic musieli naszprycowane zreszta
Pięć razy tyl...
2 lata temu
Pięć razy tyle świń zginie, i to nie jest rzeź niewiniątek? A gdzie jest różnica?
Rolnik
2 lata temu
Każdego roku, na polowaniach Pada tyle dzików, i nie jest to nadzwyczajne ani niesamowite.A w tym roku nazywa się to że rzezią bo Unia Europejska chce mieć zbyt na swoją wieprzowine
Rav
2 lata temu
W poprzednich latach strzelali nawet ponad 300 000 dzików a nie dadzą rady 200 000 ? Na złość rolnikom? A może Niemcy po cichu działają na rzecz wzrostu populacji dzików bo chcą zlikwidować produkcję świń w Polsce a PZŁ wraz z "obrońcami zwierząt" im w tym pomaga? Coś mi tu śmierdzi.
Polak
2 lata temu
Nie możliwe?,lewackie tumany,biorę kałasza i szybko robię porządek z dzikami i POwską dziczą na wiejskiej.
agatka
2 lata temu
konieczne polowanie na kaczki
Życzliwy
2 lata temu
Czyli pomysł PiS jest głupi i niewykonalny, ale histeria totalnej pajacerii już jest usprawiedliwiona.
bDTPZlhD
Seniorka
2 lata temu
Czemu nie wypowiadają się rolnicy,którym dziki niszczą plony kukurydzy, ziemniaków, a koła łowieckie nie chcą im płacić odszkodowań. Pola przestają być uprawiane, bo nie ma sensu sadzić i siać, gdy dziki zryją pole w jedną noc.
123
2 lata temu
Buty*
123
2 lata temu
Masz dzieci? Bierze 500 to buzię zamyka i patrzy na bity
józek
2 lata temu
Te, myśliwy, strzelać do piesków potraficie zz dzika nie potraficie upolować. Raptem myśliwi przeciw polowaniu. dzików jest o wiele za dużo. Wałęsają się po osiedlach, demolują trawniki, pobocza dróg i stwarzają niebezpieczeństwo dla ludzi. Należy odstrzelić co najmniej 400 000 sztuk.
bhsystem
2 lata temu
DRODZY NAWIEDZEBNNBI
jot23
2 lata temu
Był już taki "mądry" ministra, który nakazał wystrzelać WSZYSTKIE łosie bo robią szkody w lasach. Teraz kolej na dziki - NIEODZOWNEGO sprzymierzeńca lasu. Najlepsze przykłady ministrów z nadania partyjnego, "menegerów", a nie resortowych fachowców.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić