aktualizacja 

Gdy czarna dziura zjada gwiazdę, to zieje ogniem

11

Wyrzut energii z gwiazdy połykanej przez czarną dziurę jest tak silny, że wypala kosmiczny pył unoszący się w pobliżu głodnego olbrzyma.

Gdy czarna dziura zjada gwiazdę, to zieje ogniem
(NASA/JPL-Caltech)

Sama NASA porównuje tę gwałtowną reakcję do kosmicznego bekania. Zjawisko jest bardzo widowiskowe, bo wygląda to, jakby czarnej dziurze odbijało się ogniem. Strumień energii dostrzegalny jest m.in. jako promieniowanie rentgenowskie i w paśmie ultrafioletowym. I właśnie pierwszy raz udało się je dokładnie zaobserwować.

Posługując się teleskopem Wide-Field Infrared Survey Explorer (WISE), astronomowie na podstawie zachowania gorącego gwiezdnego pyłu wokół czarnej dziury ocenili poziom promieniowania wyrzuconego przez ginącą w jej czeluściach gwiazdę - czytamy.

Strumień energii odpycha ten pył na kilka miliardów kilometrów. NASA odkryła go nawet w odległości pół roku świetlnego. Wszystko, co znajduje się na jego drodze, ulega zniszczeniu.

To trochę jak czyszczenie pokoju przy pomocy miotacza ognia - oceniła NASA.

Badanie pyłu dostarcza jeszcze jednej ciekawej informacji. Naukowcy mogą dowiedzieć się, co dana czarna dziura wchłonęła i jak silne było "beknięcie po posiłku".

Autor: Jan Muller

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

NASA cię potrzebuje!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić