Karolina Woźniak| 

Geolodzy znaleźli fragment starożytnego kontynentu. Był wypełniony diamentami

37

Na Kanadyjskiej wyspie znaleziono fragmenty inkrustowane diamentami. Wkrótce okazało się, że znalezisko stanowi "brakujący kawałek układanki", dzięki któremu można zrekonstruować starożytną część skorupy kontynentalnej Ziemi.

Na Ziemi Baffina w Kanadzie odnaleziono "brakujący fragment układanki"
Na Ziemi Baffina w Kanadzie odnaleziono "brakujący fragment układanki" (YouTube, Will Christiansen)

Fragment Połnocnoatlantyckiego Kratonu (NAC) został znaleziony przez geologów, którzy szukali diamentów na wyspie Baffin w Kanadzie. Najpierw najlepiej odpowiedzieć na pytanie, czym jest kraton. To najstarsza i utwardzona część skorupy ziemskiej, która nie podlega fragmentacji.

Geolodzy znaleźli fragment starożytnego kontynentu. Był wypełniony diamentami

Zdaniem naukowców, NAC pochodzi sprzed 2,7 miliarda lat. Fragmenty kratonów znaleziono już w Szkocji, Grenlandii i Labradorze. Najnowszy wykazuje spore podobieństwo do reszty odnalezionych części. Kimberlit jest produktem topnienia zmetasomatyzowanej litosfery kratonu.

Odnaleziony fragment zajmował ok. 10 proc. powierzchni Ziemi - pomógł odtworzyć starożytny kształt skorupy kontynentalnej planety. Zdaniem naukowców odnalezienie fragmentu w Kanadzie pomogło "uzupełnić układankę".

Kilka miliardów lat temu, NAC był jednym kontynentem, który w pewnym momencie rozpadł się na wiele fragmentów. Te skały magmowe zostały wyniesione na powierzchnię z osadzonymi w nich diamentami. Wcześniejsze rekonstrukcje wielkości i położenia płyt Ziemi były oparte na badaniu dość płytkich skał w skorupie.

Zobacz także: Zobacz także: Zamrożone przez tysiąclecia. Nowe odkrycie na tybetańskim lodowcu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić