o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

GOPR uratowało turystów. Odmówili wezwania słowackich ratowników

59
Podziel się

Ratownicy GOPR prowadzili w niedzielę trzy akcje ratunkowe w rejonie Babiej Góry w tym samym czasie. W ramach jednej z nich uratowali turystów, którzy odmówili wezwania pomocy na słowackiej stronie. W sumie ratownicy pomogli 9 osobom.

GOPR uratowało turystów. Odmówili wezwania słowackich ratowników
(Facebook.com, GOPR Beskidy)
bEgvwLxh

Wyprawy ratunkowe były prowadzone podczas załamania pogody. Jeszcze w sobotę wieczorem goprowcy monitorowali dwóch turystów, którzy biwakowali po słowackiej stronie masywu Babiej Góry.

Mężczyźni nie chcieli wezwać HZS ze Słowacji. Jednak następnego dnia rano turyści znaleźli się w rejonie rejonie Żlebu Poszukiwaczy Skarbów i poprosili GOPR o pomoc.

Po ponad 3 godzinach udało się dotrzeć do poszkodowanych, którzy po wstępnym badaniu, zaopatrzeniu i ogrzaniu zostali z asekuracją wyprowadzeni na grań - relacjonują goprowcy.

bEgvwLxj

Turyści byli w łagodnym stanie hipotermii. Mężczyźni zostali sprowadzeni na Markowe Szczawiny, obydwaj znajdowali się w łagodnym stadium hipotermii. Po ogrzaniu pozostali na nocleg w schronisku.

Zobacz także: Zobacz też: Akcja ratunkowa we Włoszech

W tym samym czasie nadeszło zgłoszenie o dwóch innych zagubionych turystach. Z powodu bardzo silnego wiatru i praktycznie zerowej widoczności utknęli między Diablakiem a Gówniakiem. W dosyć niedługim czasie ratownicy odnaleźli nie dwoje, ale czworo turystów. Goprowcy z pomocą liny asekuracyjnej sprowadzili poszkodowanych do schroniska na Markowych Szczawinach.

bEgvwLxp

Jeden z zespołów ratunkowych przypadkiem spotkał parę z dzieckiem. Rodzina schodziła zamkniętym szlakiem żółtym (Perć Akademicka) w stronę schroniska. Turyści mieli szczęście, że wpadli na ratowników. Byli bowiem przekonani, że znajdują się na szlaku czerwonym prowadzącym w stronę Przełęczy Brona.

W towarzystwie 2 ratowników zostali wyprowadzeni na grań i sprowadzeni do schroniska – cała trójka w znakomitej kondycji, nie wymagali udzielenia pomocy medycznej - zapewniają ratownicy.

O godzinie 18. wszyscy turyści byli już bezpieczni. W sumie 16 ratowników Sekcji Babiogórskiej GB GOPR pomogło 9 osobom w trzech równolegle prowadzonych wyprawach ratunkowych. Wszystko w trakcie załamania pogody: silnego wiatru, opadów śniegu, słabej widoczności i wzrastającego zagrożenia lawinowego.

bEgvwLxq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEgvwLxK
KOMENTARZE
(59)
666
rok temu
Nie wezwali bo musieli by płacić za akcję i tyle w temacie
Matt
rok temu
Nie chcieli Słowaków wezwać bo wiedzieli, że słono za ich pomocą zapłacą. Ale GOPR już tak bo za darmo.
Maria nek.
rok temu
Koszta wyprawy powinni pokrywać uczestnicy lekkomyślnych, nieprzemyślanych wypraw.
bEgvwLxL
Emerytka
rok temu
No wlasnie nie chcieli pomocy od Slowakow bo doskonale wiedzieli jakie finansowe konsekwencje poniosa a w Polsce darmocha bezkarnie czas najwyzszy tych pseudo turystow zaczac karac i nie 50 czy 100 zl ale tysiace jak w innych krajach i to dotyczy innych spraw
Ela
rok temu
Nie wezwali Slowakow, bo by sie nie wyplacili. W gory slowackie trzeba wykupic dodatkowe ubezpieczenie- nie kazdy o tym wie.
Polak
rok temu
Obciążyć kosztami ale cóż przykład idzie z góry
Khvf
rok temu
Powinni chociaż podziękować i wpłacić na konto GOPR kasę tak poprostu od siebie
Baca
rok temu
Janusze gór...
wPLzaDarmo
rok temu
Wezwanie słowackiego GOPR-u oznaczłoby natychmiastopwą ruinę finansową rodziny, konieczność sprzedania mieszkania i samochodu, aby pokryć koszt akcji ratunkowej, w tym zwłaszcza użycia helikoptera.
accent97
rok temu
Schodzili żółtym szlakiem? Tam można tylko spaść... Poza tym to zupełnie inny kierunek niż szlak czerwony w stronę Przełęczy Brona... Jeszcze z dzieckiem? Współczuję... Wystarczyło włączyć podgląd kamerki na Mosornym Groniu, żeby zobaczyć, że w tych dniach szczyt Babiej był w chmurach, więc po co tam leźć?
Maro
rok temu
Takich bezmyślnych ludzi powinno się zostawić niech sobie radzą sami
ewa
rok temu
powinno sie slono placic za takie akcje brak mozgow u tych ludzi
Plo
rok temu
Naprawdę to są cymbały zwłaszcza ci z dziećmi!
bEgvwLxD
Pytanie:
rok temu
Mieszkam w Zakopanem, na urlop wybieram się nad morze do Helu. Czy, jak się zgubię na plaży, to mogę zaalarmować zakopiański GOPR? A jak już przylecą i mnie uratują, to będzie można z nimi wrócić na Krupówki, pod Gubałówkę, oczywiście - za darmo?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić