Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

Gross o za długiej reanimacji Adamowicza: "To wiedza z pierwszego roku studiów"

402
Podziel się

Doświadczony patomorfolog Leonard Gross uważa, że 40-minutowa reanimacja Pawła Adamowicza była poważnym błędem medycznym. O swoich wątpliwościach opisanych w liście do Prokuratora Okręgowego w Gdańsku biegły lekarz sądowy rozmawiał z o2.pl.

Gross o za długiej reanimacji Adamowicza: "To wiedza z pierwszego roku studiów"
(East News, Piotr Hukało)
bETRKinF

Zdaniem Grossa prezydenta Gdańska można było uratować. Patomorfolog podkreśla, że "nieprawidłowe działania" ratowników wprowadziły Adamowicza w stan nieowdracalnego wstrząsu. Jak dodaje, wiedzę na ten temat zdobywa się "na pierwszym, drugim roku studiów medycznych".

Ja jeszcze żyję, moja rodzina i znajomi żyją. W przypadku nieszczęśliwych okoliczności, jeśli zostałbym dźgnięty nożem, nie życzę sobie, by reanimowano mnie na ganku szpitala. To samo tyczy się moich bliskich. Szpital był 800 metrów dalej - mówi Gross.

Patomorfolog uważa, że w przypadku śmierci polityka "wszystko musi zostać wyjaśnione". Decyzję o wysłaniu listu uzasadnia dbałością o zachowanie prawdy historycznej. "Pan Adamowicz jest osobą publiczną z pierwszej ligi, trafi do podręczników. W tym przypadku nie może być żadnych wątpliwości" - tłumaczy. Zgłoszenie ich lekarz uważa za swój obowiązek.

bETRKinH

Teraz odpowiedzieć mogą tylko dwaj lekarze: kardiochirurg, który operował i anestezjolog, który przeprowadzał znieczulenie. Jeśli kardiochirurg stwierdzi, że przypadek przerósł jego możliwości, wszystko będzie jasne. Wydaje mi się jednak, że tak nie było. Natomiast anestezjolog powinien powiedzieć, czy przeprowadziłby pacjenta przez zabieg, jeśli ten trafiłby na salę operacyjną w stanie odwracalnego wstrząsu - mówi patomorfolog.

Przypomnijmy: Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 r. wskutek odniesionych dzień wcześniej ran, po ataku nożownika Stefana W. Do tragicznych wydarzeń doszło na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETRKinN
Zobacz także: Zobacz też: Paweł Adamowicz - prezydent gdańszczan i nie tylko
bETRKioi
KOMENTARZE
(402)
Hmm
3 lata temu
Polityk z pierwszej ligi? A co z lewymi kontami za ktore z zoną mial miec wyrok??
Zbigniew
3 lata temu
A mnie z kolei uczono że za nie udaną reanimację ratowników sądzić nie wolno. Gościu był tak porżniety że tylko natychmiastowe znalezienie się na stole operacyjnym by go uratowało. A po drugie - po co ten temat odgrzewać. Ani to ciekawe, ani ważne.
doc
3 lata temu
Wypowiedział się nie lekarz tylko patolog. Lekarz to ten, który ma doświadczenie i wykształcenie w kierunku LECZENIA. Patolog stwierdza - nie leczy.
bETRKioj
Jan
3 lata temu
Nie nożownika tylko ciężko chorego psychicznie człowieka
Pacjent
3 lata temu
... durny komentarz lekarza
taka prawda
3 lata temu
Musieli pokazac wszystkim ze go ratuja.w szpitalu zrobili operacje plastyczna i po sprawie.
det.Lucas
3 lata temu
Nie ma ciała , nie ma sprawy...
RM
3 lata temu
Całą pewnością stwierdzam, że Ratownicy postąpili zgodnie z procedurami ERC. Jeśli do mózgu nie dopłynie krew w ciągu ok. 3 min z człowieka robi się roślina. Co mieli więc zrobić zszyć serce, zanim by go dowieźli... A ten cały doktorek Leonard Groos, to niech zajmie sobą i swoją specjalizacją, a nie wtrąca się tam gdzie nie trzeba, bo chyba chce zrobić sobie sensację na nieszczęściu. Od nagłego zagrożenia zdrowia i życia specjalistami są Ratownicy Medyczni i Lekarze Medycyny Ratunkowej, a nie jakiś patomorfolog, który chce zabłysnąć. Taka prawda, że lekarze z innymi specjalizacjami poza Medycyną Ratunkową, nie znają się de facto na Procedurach Ratownictwa Medycznego i nie powinni się wtrącać do tej działki medycyny. Ratownicy są traktowani jak chłopcy od brudnej roboty, poniewiera się nimi, a przecież to oni najczęściej podejmują trudne i wymagające szybkiej reakcji decyzje za marne pieniądze.. A komu się później dziękuje, oczywiście lekarzom, z całym szacunkiem do większości z nich.
Zenek
3 lata temu
Słabi jesteście jak to wszystko o czym piszecie
anty POwiec
3 lata temu
mafioso sie wykpil
10
3 lata temu
10 1x
wasz Krzys
3 lata temu
Dostali rozkaz zeby wykonczyc mafiosa, szefa mafii rzadzacej na Pomorzu!
xxx
3 lata temu
co się czepiają. Zlecenie wykonane- wykonane.
bETRKiob
emeryt
3 lata temu
na zdjęciu p.a. wygląda na pozera,show- mena ,który mruży oczy z próżności i egoizmu,gdy zdaje sobie sprawę ,że go wtedy filmują.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić