o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Olga Wilk
|
aktualizacja

Groźna choroba już przy polskiej granicy. Wystarczy ukłucie komara

67
Podziel się

Wyjątkowo gorące lata sprawiają, że potencjalnie śmiertelna infekcja rozprzestrzenia się na północ. W Niemczech po raz pierwszy w historii odnotowano przypadek zachorowania na Gorączkę Zachodniego Nilu.

Groźna choroba już przy polskiej granicy. Wystarczy ukłucie komara
(iStock.com)
bDYhsyqJ

O pojawieniu się wirusa władze kraju poinformowały w piątek. U zarażonej osoby wystąpiło zagrażające życiu zapalenie mózgu. Obecnie jest ona leczona w szpitalu i czuje się już lepiej - donosi "Independent".

Gorączka Zachodniego Nilu została odkryta w Ugandzie w 1937 roku. Od tamtego czasu stopniowo rozprzestrzenia się na północ. Większość osób ugryzionych przez komary roznoszące wirusa nie ma żadnych objawów, u co piątej przebieg choroby przypomina grypę. U około 1 proc. zainfekowanych pojawiają się zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, które mogą prowadzić do śmierci.

W południowej Europie liczba zachorowań wzrasta z sezonu na sezon. W roku 2018 odnotowano 1300 przypadków, z czego 90 osób zmarło. Rok wcześniej liczba zainfekowanych nie przekraczała 300. Eksperci są zdania, że winne są nadzwyczajnie wysokie temperatury, które zachęcają komary do rozmnażania się i większej aktywności.

bDYhsyqL
Zobacz także: Oglądaj też: Roślina, której boją się komary i kleszcze

Wyjątkowo ciepłe lata wywołane zmianą klimatu najwyraźniej przyczyniły się do tego, że Gorączka Zachodniego Nilu dotarła na północ od Alp - Jonas Schmidt-Chanasit z Intytutu Bernharda Nochta.

Choroba rozprzestrzeniła się szczególnie na terenie Grecji, gdzie w 2018 roku odnotowano 316 przypadków, z tego 50 śmiertelnych. 243 osoby cierpiały na zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. Statystyki podniosły się znaczące także w krajach takich jak Serbia, Rumunia, Włochy czy Cypr. Niestety na Gorączkę Zachodniego Nilu jak dotąd nie ma szczepionki.

bDYhsyqR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYhsyrm
KOMENTARZE
(67)
warta
2 lata temu
"Eksperci są zdania, że winne są nadzwyczajnie wysokie temperatury, które zachęcają komary do rozmnażania się", no proszę i dają radę i nawet 500+ nie potrzebują...
Iza
2 lata temu
To jest masakra, że taki komar może tyle złego zrobić. Ja ostatnio się paskudnie czułam, ale nawet nie pomyślałam, żeby sobie w domu zadbać o termometr. A teraz przed jesienią zamówiłam sobie taki bezdotykowy z haxe, bo to warto mieć.
stoppedałowan...
2 lata temu
To pewnie inżyniery i doktory na pontonach przywlekli to paskudztwo i wiele innych. Już czas chyba umacniać naszą zachodnią granicę, kopać okopy stawiać zasieki i budować gniazda karabinów maszynowych. We Francji już żądają prawa szariatu ponad prawem państwa, czekać tylko jak wybuchnie tam rewolta która w mig przeniesie się do Niemiec.
bDYhsyrn
won
2 lata temu
Niech mimo "wyjatkowo gorących lat u nas"..co afrykańskie pozostanie w Afryce.
G
2 lata temu
tak to na pewno przez komary, przez 80 lat owady nie zdołały dolecieć do Europy, wystarczyło parę murzynów jako "uchodzców" i nas dobiją.
fakty
2 lata temu
Żyjemy w tak specyficznym miejscu Europy, że od zarania dziejów stale zagraża nam "Gorączka Wschodniego Bugu" i "Gorączka Zachodniej Odry".
wania
2 lata temu
A nas dopadła gorączka brudnej Wisły.
osa
2 lata temu
jasne teraz na temperaturę bedą zganiać !!!! a może tak uchodźców dezynfekować już na statku i ich bagaż by do Europy nie przywozili co u nas nie jest !!!!!!!!!!! nasze organizmy na ich choroby nie sa odporne , co im nie szkodzi my bedziemy chorować !
Rtl
2 lata temu
Już straszą.
Nostradamus
2 lata temu
Poczytajcie " Apokalipsa Św. Jana " Jak najbardziej aktualna i bezbłędna.
gość
2 lata temu
na szczęście mamy zimy które komary zabijają...
Ola
2 lata temu
Globalizacja powoduje przenoszenie się chorób, których dotąd nie znaliśmy.
Babcia
2 lata temu
Koncerny już zacierają ręce ile zarobią na szczepionce...
bDYhsyrf
Bicz Boży
2 lata temu
Gdzie jest wiadomość, że zmarł aktor Jan Kobuszewski?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić