aktualizacja 

Groźna superbakteria w Warszawie

47

W stołecznych szpitalach rośnie liczba zakażonych bakterią New Delhi. Jest odporna na wszystkie antybiotyki – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Groźna superbakteria w Warszawie
(Domena publiczna)

*New Delhi to mutacja bakterii Klebsiella pneumoniae, pałeczki zapalenia płuc. *Atakuje jednak nie tylko płuca. Może także powodować zapalenie układu pokarmowego, moczowego, opon mózgowo-rdzennych i inne schorzenia. Jej odporność na antybiotyki sprawia, że jest bardzo trudna do zwalczenia. Nie wszystkich zarażonych pacjentów udaje się uratować.

Bakterią łatwo się zarazić. Żyje w przewodzie pokarmowym człowieka, wydalana jest wraz z kałem. Ryzykowne jest korzystanie z niezdezynfekowanej toalety, jeśli wcześniej korzystał z niej nosiciel.

Pierwsze przypadki zaobserwowano w Warszawie w 2011 r. W minionym roku w 12 szpitalach pojawiło się już 19 ognisk zakażeń. Aż 16 z nich wywołała bakteria najgroźniejszego typu (New Delhi metallo-beta-lactamase). Od stycznia do marca 2016 r. odnotowano koleje sześć ognisk w sześciu szpitalach - donosi „Gazeta Wyborcza” .

Mamy do czynienia z lawinowo narastającą liczbą zakażeń, która będzie bardzo trudna do zatrzymania, i zarazem z jedną z najpoważniejszych sytuacji epidemicznych w Europie – komentuje w "Gazecie" dr Tomasz Ozorowski, poznański mikrobiolog, ekspert Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.

W listopadzie powołano specjalny zespół ekspertów. Jego zadaniem będzie zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się bakterii. W placówkach, w których wykryto superbakterię, wprowadzono m.in. badania przesiewowe. Szpitale mają obowiązek informowania sanepidu o wszelkich dodatnich wynikach testów na New Delhi. Pacjenci z wykrytą bakterią będą izolowani.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić