aktualizacja 

Imigranci zaleją Europę. Odkryli zaskakujący związek ze zmianami klimatu

467

Nawet milion imigrantów rocznie może próbować osiedlać się na Starym Kontynencie. To wyniki badań, na które nikt jeszcze do tej pory nie wpadł.

Imigranci zaleją Europę. Odkryli zaskakujący związek ze zmianami klimatu
(Getty Images, Matt Cardy)

Do końca tego stulecia roczna liczba imigrantów potroi się, o ile nie zmienią się obecne tendencje klimatyczne. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia porównali wzrost średniej temperatury z liczbą wniosków o przyznanie statusu uchodźcy. Wyszło im, że im cieplej będzie na półkuli południowej, tym więcej ludzi będzie chciało dostać się do Europy. Nawet jeśli walka z globalnym ociepleniem powiedzie się, liczba wniosków o azyl może wzrosnąć o jedną czwartą.

Nawet 660 tysięcy imigrantów rocznie więcej chciałoby się osiedlić w Europie niż teraz. Tak miałoby się stać do 2100 roku w przypadku ocieplenia od 2,6 stopnia do 4,8 stopnia Celsjusza, co specjaliści uważają za czarny, ale możliwy scenariusz. Na dowód autorzy badania podają, że kiedy rosły temperatury w Iraku i Pakistanie, więcej ludzi z tych krajów napływało do Europy - informuje "The Guardian".

W Europie będzie coraz więcej zdesperowanych ludzi uciekających z ojczystych krajów - nie ma wątpliwości główny autor badania Wolfram Schlenker, profesor w Szkole Spraw Międzynarodowych i Publicznych na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Zmiany klimatyczne spowodują susze, powodzie, i niespotykane upały - przewidują eksperci. Występować będą gwałtowniejsze burze, podniosą się poziomy mórz. To może oznaczać koniec rolnictwa w Afryce Subsaharyjskiej i części Azji. Skutki te będą również odczuwalne w Europie, ale niższe temperatury, względny dobrobyt i zaawansowana infrastruktura ograniczą szkody. W ten sposób nasz kontynent stanie się jeszcze atrakcyjniejszy dla imigrantów.

Zobacz także: Zobacz także: Polacy pomagają dzieciom syryjskim przetrwać zimę

Autorzy badania przeanalizowali wnioski azylowe imigrantów w Unii Europejskiej. Wzięli pod lupę dokumenty złożone przez przedstawicieli 103 krajów w latach 2000-2014. Porównali je z danymi meteorologicznymi o temperaturach i wyciągnęli powyższe wnioski.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić