o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Iran na skraju wojny. Benjamin Ferencz ostrzega świat

311
Podziel się

Po tym, jak Iran znalazł się na skraju wojny z USA, znany prawnik Benjamin Ferencz ostrzegł świat przed konsekwencjami. Iran poprzysiągł zemstę po zabiciu przez Amerykanów gen. Kasema Sulejmaniego. 99-letni Ferencz, który przeżył drugą wojnę światową, a potem podczas głośnego procesu oskarżał nazistów o zbrodnie wojenne, napisał list alarmujący świat.

iran
iran (East News, Rex Features)
bDUBvnlx

Iran stracił swojego generała na początku stycznia. Kasem Sulejmani zginął w nalocie Amerykanów na lotnisko w Bagdadzie. Benjamin Ferencz, amerykański prawnik węgierskiego pochodzenia, postanowił odnieść się do tych wydarzeń.

Teraz, kiedy znajduję się w setnym roku swojego życia, nie mogę dłużej milczeć – napisał Ferencz w liście napisanym do dziennika "New York Times".

Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

bDUBvnlz

Prawnik ostrzega świat. Ferencz służył w armii USA w trakcie drugiej wojny światowej, a po wojnie był głównym oskarżycielem w procesie toczącym się przeciwko 24 członkom Einsatzgruppen – grup operacyjnych hitlerowskiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa. Przypominając o tym, że naziści zabili miliony niewinnych ludzi, nazwał ostatnie działania USA "niemoralnymi".

Benjamin Ferencz żąda wyjaśnień. Podkreślił, że to, co zrobili Amerykanie, to "czyste pogwałcenie krajowego i międzynarodowego prawa".

Opinia publiczna ma prawo znać prawdę. Karta Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Trybunał Karny oraz Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze są pomijane. Młodzi ludzie w tym cyberprzestrzennym świecie znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, jeśli nie zmienimy serc i umysłów tych, którzy wolą wojnę od prawa – zakończył swój list 99-letni prawnik.

bDUBvnlF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDUBvnma
KOMENTARZE
(311)
note
rok temu
ROBI SIE TO SAMO CO PRZED 2 WOJNA SWIATOWA LAMANIE BEZCZELNE PRAWA
Kruk
rok temu
Panie Ferencz nazisci usmiercili miliony niewinnych ludzi .Jak Pan myśli ile niewinnych ludzi uśmiercił pana kraj czyli USA Korea ,Laos,Kambodza Wietnam,Afganistan,Irak ,Syria ,Libia.Panama ile jeszcze ma zginać niewinnych ludzi w imie koncernów zbroieniowych .NO ILĘ !!!!!!!!Kto osądzi tych zbodniarzy
rosa
rok temu
Polityka USA nastawiona jest jest wyłącznie na zysk. Zysk, jak każdy wie przynosi wojna, a właściwie zbrojenia. Oczywiście wojnę Amerykanie prowadzić będą w każdej części świata tylko nie u siebie. Najlepiej na Bliskim Wschodzie. Europa oczywiście najbardziej na tym ucierpi ponieważ fala uchodżców znów zapuka do naszych granic.Jest to polityka cyniczna za nic mająca jakiekolwiek sojusze. To nie Amerykanie będą się z tym problemem borykać, Izrael, największy podjudzacz Bliskiego Wschodu najchętniej cała Arabską populację wyeksportowałby do Europy.Te dwa Państwa zawsze będą judzić.A my Polacy rządzeni przez populistów, którzy za nic mają bezpieczeństwo państwa nie mając pomysłu jak rządzić dobrze samemu będziemy na garnuszku Amerykanów, którzy z premedytacją nas wykorzystują mówiąc nam, że to w imię demokracji i dobrego sojuszu. Kto choć trochę myśli wie,że sojusze buduje się na chwilę i tylko dla własnych, a nie partnera interesie. Amerykanie byli już sojusznikami Iranu przecie Irakowi. Teraz są sojusznikami Iraku przeciw Iranowi też w obronie " demokracji". Kto silnemu zabroni.
bDUBvnmb
kapral
rok temu
Wojny zawsze służyły bogatym bo mieli władzę.Zawsze biedni nadstawiają za nich swoje życie ,a ci bogacą się siedząc w bezpiecznych miejscach świata pijąc drinki.Mają wnosie ginących za ich interes żołnierzy .No w USA to przynajmniej mają ładne pogrzeby.
historia uczy
rok temu
No i proszę ,młodzi nawet nie rozumieją, nie doczytali?
Najnowsze komentarze (311)
zyta
rok temu
Jak szczęśliwy jest zachód w Afganistanie Jankesi przeprowadzili bombardowania trafili samych talibów żadne dziecko nie ucierpiało w przeciwieństwie do bombardowań przeprowadzanych rebeliantów w Syrii przez Rosjan gdzie giną same dzieci i kobiety .
zuzia
rok temu
Najwyższy czas wysłać komisje ONZ pod przewodnictwem Irańczyków do zbadania instalacji atomowych w Izraelu . Kiedy demokratyczny świat ponoć miłujący pokój wymusi na Żydach wpuszczenie takiej komisji pod patronatem ONZ .
zimny ogień
rok temu
ameryka chce sie tak bogacic jak polski marszałek senatu p grodzki
młody
rok temu
a myślałem ze to frediee cruger
tak ma być
rok temu
...''oskarżał nazistów o zbrodnie wojenne'' Nie nazistów, tylko Niemców!
sybirak
rok temu
Kiedy Rosja odpowie za zbrodnie wojenne na Polakach. Za zabicie inteligencji i oficerów Polskich. Za wywiezienie na ciężkie roboty na Syberię rodzin Polskich. Za doprowadzenie ich do śmierci.
fin
rok temu
A ten "słynny" oskarżyciel to jest słynny jeszcze z czegoś? Nazistów mogłoby oskarżać dziecko,które przeżyło pobyt w obozie.
Foka
rok temu
Oj czytam tutaj,że wszystkiemu winni Amerykanie??? a Rosja to wg Was to "gołąbek pokoju"??? Gdzie ruscy wejdą to tylko płacz, bieda i krzywda.
bDUBvnlT
hfkzja
rok temu
Ci co wywołają trzecią wojnę światową SAMI się pochowają w chiper-super schronach a zwykli obywatele tego świata będą ginąć za ich chore dążenie do bezwzględnej WŁADZY.
ityle
rok temu
Bardzo mądre słowa. oby wszyscy je zrozumieli.
Slawik
rok temu
Co USA ma do broni atomowej Iranu? Pakistan i Indie też mają, a jakoś jeszcze się nie powyrzynali. Nie dziwię się, że Iran chce zemsty. No kurde, to tak jakby ktoś zabił nam generała i powiedział, że był zły i musiał zostać zabity. A to, że Sulejmani pomógł zlikwidować ISIS to nic? O ile Iran to niebezpieczny, muzułmański kraj, to jednak jestem za nimi. A my, jako Europa powinniśmy stanąć po stronie Bliskiego Wschodu (no chyba że pani Angeli wciąż mało śniadych książąt), bo z tej wojny nic nie będziemy mieli. USA przydałaby się wojna na ich terytorium. Ciekawe, czy dalej fikaliby, gdyby musieli od zera odbudowywać Waszyngton. Pozdrawiam.
Krzyk
rok temu
Stary, doświadczony przez zycie, człowiek. Szacunek i niski pokłon! Ci co demolują porządek światowy niech się uczą - jeżeli potrafią ...
ccc
rok temu
W 1990 roku żydowski sejm radził cały dzień czy Orzeł ma mieć jajka złote czy srebne POzłacane
777
rok temu
" Wszędzie tam gdzie rządzą ,,czarni,,jakiejkolwiek religii panuje zamęt i represje." napisz w jaki sposób przsladują cie czarni w Polsce? Ruszają ci skórę na pycie? której nie masz?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić