aktualizacja 

Już co piąty Polak obchodzi dzień singla. Będzie tylko gorzej

274

Dzień po walentynkach swoje święto po cichu obchodzą osoby samotne. Z roku z rok jest ich w Polsce coraz więcej.

Już co piąty Polak obchodzi dzień singla. Będzie tylko gorzej
(flickr.com, Sheila Sund)

Propagatorem dnia singla jest Trevor Mcwand. Mężczyzna, który przez długi czas nie mógł znaleźć drugiej połówki. Dlatego postanowił, że stworzy święto, pokazujące, że bycie singlem to fajna sprawa. Obchodzący 15 lutego, pokazują, że bycie samotnym nie znaczy nieszczęśliwym. Tak przynajmniej twierdzi pomysłodawca.

Wg. GUS w Polsce żyje aż 7 milionów singli. Zdaniem urzędników młodzi Polacy mają problemy z budowaniem i utrzymaniem stałych związków. Są to przede wszystkim osoby powyżej 25 roku życia, mieszkające w dużych miastach, posiadające własne firmy lub pracujące w korporacjach. Prawie połowa z badanych deklaruje, że są tzw. "singlami z wyboru". To znaczy, że wybrali bycie samemu, ponieważ chcieli poświęcić się karierze zawodowej.

Jest większe przyzwolenie na bycie samemu, mieszkanie samemu, ewentualnie spotykanie się kimś, ale nietworzenie stałego związku. Inną przyczyną są trudności osobowościowe - lęk przed bliskością, brak zaufania, lęk przed zranieniem w związku. Dlatego wolimy dystansować się, ponieważ bycie za blisko oznacza odsłonięcie, czyli narażenie na ewentualne zranienie. Istnieje też trudność z podjęciem odpowiedzialności za siebie w związku, za swoje zachowanie, a po części także za drugą osobę – mówi dr n. med. Katarzyna Niewińska, psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

*Będzie tylko gorzej. *Zdaniem urzędników, jeżeli niekorzystny trend utrzyma się, to w 2035 r., co już trzeci Polak może żyć w samotności.

Bycie singlem jest nieopłacalne. Do takiego wniosku doszli związkowcy włoskich rolników Coldiretti. Przeanalizowali koszty ponoszone przez osoby żyjące samotnie i porównali je do kosztów par. Z ich obliczeń wynika, że miesięczny koszt utrzymania singla wynosi średnio 274 euro (1210 zł), czyli prawie 45% więcej niż wydatki w 2-3 osobowej rodzinie.

*Skąd te różnice? *Odpowiedź jest prosta. W sklepach dominują opakowania rodzinne, w związku z tym single muszą kupować więcej jedzenia, niż są w stanie zjeść. Do tego dochodzą rachunki m.in. za mieszkanie i media, które ponosi tylko jedna osoba. W przypadku rodzin 2-3 osobowych koszt rozkłada się co najmniej na 2 osoby.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić