Kilka godzin po narodzinach dziecko ma już 2 lata. Rodzice chcą zmian

10

Dziecko, które urodzi się w Korei Południowej 31 grudnia, następnego dnia ma już dwa lata. Jeden z prawodawców chce to zmienić. Jeśli projekt przejdzie, Koreańczycy odmłodzą się.

Kilka godzin po narodzinach dziecko ma już 2 lata. Rodzice chcą zmian
(Pixabay.com)

Wiek w Korei Południowej jest liczony inaczej niż w większości innych państw. Zaraz po narodzinach dziecko liczy tam jeden rok. Urodzin nie obchodzi się konkretnego dnia, w którym przyszło na świat. Zamiast tego o kolejny rok obywatele starzeją się po prostu 1 stycznia.

System ten jest szczególnie kłopotliwy, jeśli ktoś urodzi się 31 grudnia. Tak było w przypadku córki pana Lee Dong Kila, która przyszła na świat w mieście Daejeon na dwie godziny przed nowym rokiem. Pan Lee podzielił się radosną nowiną ze znajomymi w mediach społecznościowych i wkrótce został zasypany gratulacjami - nie raz, ale dwa.

Po mniej więcej godzinie, kiedy zaczął się nowy rok, ludzie zaczęli do mnie dzwonić ponownie, by pogratulować drugich urodzin dziecka. Pomyślałem: "No tak, rzeczywiście, ma już przecież dwa lata, mimo że jest na świecie od zaledwie dwóch godzin" – stwierdził w rozmowie z Associated Press pan Lee, który sam ma 32 lata według systemu międzynarodowego, ale 34 według koreańskiego.

Zobacz także: Zobacz też: Niezwykłe zdjęcia z porodów

Skąd się wziął koreański system? Nie ma co do tego pewności. To, że dziecko ma rok zaraz po urodzeniu, może mieć związek z czasem, jaki spędza w brzuchu matki. Innym wytłumaczeniem jest starożytny azjatycki system liczbowy, w którym nie było zera.

Wielu Koreańczyków przyzwyczaiło się już do tego, że ma wiek międzynarodowy i koreański. Nie wszyscy są z tym jednak pogodzeni. Problematyczne jest to np. dla pana Ahn Chang-guna z miasta Gimhae, który mówi, że czuł pustkę, kiedy 1 stycznia 2013 roku, mniej więcej dwa tygodnie po narodzinach, jego syn skończył dwa lata.

To było nasze najdroższe dziecko, w końcu nam się urodziło, ale poczułem się tak, jakby zleciały dwa lata, a ja jeszcze niczego dla niego nie zrobiłem – tłumaczy.

Jeden z prawodawców chce zmian. Hwang Ju-hong zaproponował ustawę, na mocy której w oficjalnych dokumentach pojawiłby się wiek międzynarodowy Koreańczyków. To pierwsza próba zlikwidowania wieku koreańskiego na drodze prawnej. Popiera ją nie tylko część par z dziećmi, ale też ci, którzy dopiero szukają swojej drugiej połówki.

Dobrze jest mieć o dwa lata mniej, zwłaszcza gdy poznajesz faceta. Mieć 26 lat, a nie 28, to spora różnica – powiedziała Choi Min Kyung, która według systemu koreańskiego jest o dwa lata młodsza niż według międzynarodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić