aktualizacja 

"Klimat" wybrany na Słowo Roku 2019. Zdecydowali językoznawcy

293

"Klimat" to Słowo Roku 2019. Decyzję o tym, by "klimat" uznać za najważniejsze słowo minionych dwunastu miesięcy, podjęła kapituła językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, który zorganizował Uniwersytet Warszawski. Głosowali też internauci - ich wybór z pewnością nie spodoba się arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

klimat słowo roku
klimat słowo roku (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Klimat" najważniejszy. Wyraz ten zdobył 9,24 proc. głosów. Tuż za nim w plebiscycie na Słowo Roku znalazły się "LGBT" i "feminatyw".

Abp Marek Jędraszewski nie będzie zadowolony. W plebiscycie internautów zwyciężył akronim "LGBT", wyprzedzając rzeczowniki "klimat" i "hulajnoga". Metropolita krakowski zaatakował przed kilkoma miesiącami środowisko LGBT, określając je mianem "tęczowej zarazy".

Wybrano też młodzieżowe słowo roku. Zwyciężyła "alternatywka". Rzeczownik ten, odpowiednik angielskiego "alternative girl", określa dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach. Męski odpowiedniki "alternatywki" to "alternatywek" i "alternator".

W ubiegłym roku wygrała "konstytucja". Kapituła przyznała wtedy drugie miejsce rzeczownikowi "szumidło", a trzecie rzeczownikowi "smog". "Klimat" znalazł się przed rokiem na liście słów wyróżnionych.

Słowo roku wybierają językoznawcy. W kapitule zasiadają: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM).

Historia słowa "klimat"

To wyraz pochodzenia greckiego, który zapożyczyliśmy przez łacinę i francuski, pierwotnie w postaci "klima".

W dzisiejszym znaczeniu jest używany od drugiej połowy XIX wieku. Jak informuje Uniwersytet Warszawski, słownik Grzegorza Knapskiego z 1621 roku definiował wyraz "klima" następująco:

kraj świata albo dział ziemi od południa na północ takiej szerokości, która pół godziny odmiany we dnie albo w nocy czyni.

Także w Słowniku Samuela Bogumiła Lindego z lat 1807-1814 wyraz "klima" miał postać i odmianę grecką. Jego objaśnienie brzmiało:

znaczna odmiana powietrza stosowna do położenia różnego miejsc.

Zobacz także: Zobacz też: Ekstremalne zjawiska pogodowe. Tak zmienia się nasz klimat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić