Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

"Klimat" wybrany na Słowo Roku 2019. Zdecydowali językoznawcy

184
Podziel się

"Klimat" to Słowo Roku 2019. Decyzję o tym, by "klimat" uznać za najważniejsze słowo minionych dwunastu miesięcy, podjęła kapituła językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, który zorganizował Uniwersytet Warszawski. Głosowali też internauci - ich wybór z pewnością nie spodoba się arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

klimat słowo roku
klimat słowo roku (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bELcdLyt

"Klimat" najważniejszy. Wyraz ten zdobył 9,24 proc. głosów. Tuż za nim w plebiscycie na Słowo Roku znalazły się "LGBT" i "feminatyw".

Abp Marek Jędraszewski nie będzie zadowolony. W plebiscycie internautów zwyciężył akronim "LGBT", wyprzedzając rzeczowniki "klimat" i "hulajnoga". Metropolita krakowski zaatakował przed kilkoma miesiącami środowisko LGBT, określając je mianem "tęczowej zarazy".

Wybrano też młodzieżowe słowo roku. Zwyciężyła "alternatywka". Rzeczownik ten, odpowiednik angielskiego "alternative girl", określa dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach. Męski odpowiedniki "alternatywki" to "alternatywek" i "alternator".

bELcdLyv

W ubiegłym roku wygrała "konstytucja". Kapituła przyznała wtedy drugie miejsce rzeczownikowi "szumidło", a trzecie rzeczownikowi "smog". "Klimat" znalazł się przed rokiem na liście słów wyróżnionych.

Słowo roku wybierają językoznawcy. W kapitule zasiadają: prof. Jerzy Bartmiński (UMCS), prof. Jerzy Bralczyk (UW), dr hab. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. Marek Łaziński (UW), prof. Andrzej Markowski (UW), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Renata Przybylska (UJ) oraz prof. Halina Zgółkowa (UAM).

Historia słowa "klimat"

To wyraz pochodzenia greckiego, który zapożyczyliśmy przez łacinę i francuski, pierwotnie w postaci "klima".

W dzisiejszym znaczeniu jest używany od drugiej połowy XIX wieku. Jak informuje Uniwersytet Warszawski, słownik Grzegorza Knapskiego z 1621 roku definiował wyraz "klima" następująco:

bELcdLyB

kraj świata albo dział ziemi od południa na północ takiej szerokości, która pół godziny odmiany we dnie albo w nocy czyni.

Także w Słowniku Samuela Bogumiła Lindego z lat 1807-1814 wyraz "klima" miał postać i odmianę grecką. Jego objaśnienie brzmiało:

znaczna odmiana powietrza stosowna do położenia różnego miejsc.

Zobacz także: Zobacz też: Ekstremalne zjawiska pogodowe. Tak zmienia się nasz klimat
bELcdLyC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bELcdLyW
KOMENTARZE
(184)
Robson
2 lata temu
Jak dziś pamiętam wspaniały serial Pana Barei Alternatywy 4.Słowo Alternatywki to przykład że historia zatacza koło.... Pozdrawiam wszystkich wielbicieli twórczości Tego reżysera.
Pshemos
2 lata temu
Język żywym jest. Zatem klima, to również klimatyzacja. Klimat zaś teraz mamy taki, że każdy, kto nie podda się presji ekologicznej i nie będzie chwalił nawet najgłupszych pomysłów na powstrzymanie ocieplenia ziemi będzie przeklęty. Niech zatem również przeklęty będzie glob, po którym stąpamy, bowiem on się cyklicznie ociepla (prócz tego że człowiek przyłożył do tego swoje trzy grosze). Inna sprawa, że u nas się drze szaty nad koniecznościami, a do trucicieli nam daleko. Ekologiczne kraje UE produkują w Chinach gdzie nikt o ekologię nie dba, zaś wysoko rozwinięte Stany zwyczajnie nie podpisały porozumienia o ograniczaniu emisji. I tak to właśnie słowem roku powinna zostać "hipokryzja".
maur
2 lata temu
w przyszłym roku słowem roku będzie słowo np, katolik, polak wierzący,rodzina,pierogi, tez będzie fajnie? językoznawcy będą happy
bELcdLyX
Pan Teddy S.
2 lata temu
W takim razie należy zaszczepić go przeciw wściekliźnie.
Gość
2 lata temu
kogo obchodzi zdanie jakiegoś zaplutego przebierańca
Marek
2 lata temu
Pustak. To lepsze określenie. Oddaje stan umysłowy globalnej społeczności.
Kasan
2 lata temu
Wybrała śmietanka tego świata... Żałosne. Myślałem że może Greta to będzie słowo klucz zeszłego roku.
nie
2 lata temu
to jest plebiscyt "komunistyczne słowo roku"?
tomek b
2 lata temu
a głupi ludzie - to mądre słowa czy głupie?!
tomek b
2 lata temu
a głupi ludzie - to mądre słowa czy głupie?!
Kodowiec
2 lata temu
W mojej ocenie te feministki są strasznie brzydkie
Ewangelia
2 lata temu
On zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni. Wszyscy jak owce zbłądziliśmy, każdy z nas na własną drogę zboczył, a Pan jego dotknął karą za winę nas wszystkich. Znęcano się nad nim, lecz on znosił to w pokorze i nie otworzył swoich ust, jak jagnię na rzeź prowadzone i jak owca przed tymi, którzy ją strzygą, zamilkł i nie otworzył swoich ust. (Izajasza 53)
Abnormal
2 lata temu
Lewicowe media promuja lewicowe hasla...
bELcdLyP
elear
2 lata temu
ogólnie bzdury ...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić