Jan Muller| 
aktualizacja 

Kobiety i mężczyźni są tacy sami? To dlaczego one śpią 20 minut dłużej, a oni mają grubszą skórę?

4

Według niedawnych badań z Wysp kobiety każdego dnia robią blisko 1000 kroków mniej niż mężczyźni, ale to i tak drobiazg wobec innych różnic dzielących płcie.

Kobiety i mężczyźni są tacy sami? To dlaczego one śpią 20 minut dłużej, a oni mają grubszą skórę?
(iStock.com)

Serce kobiety jest o 1/3 mniejsze od męskiego (przeciętnie waży 120 g), ale bije szybciej. Przeciętne męskie wystukuje 70 - 72 uderzenia na minutę, kobiece 78 - 82. Kobiecy układ współczulny, jedna z dwóch głównych części układu nerwowego (odpowiedzialny przede wszystkim za mobilizację organizmu), jest bardziej aktywny niż męski. Lekarze skutków tej różnicy wskazać nie umieją, ale gdzie indziej jest o to już łatwiej. Np. w sprawie przekroju arterii, które u mężczyzn mają średnio 2 mm, a u kobiet 1,55 mm. Może to wyjaśnić mniejsze szanse kobiet na przeżycie ataku serca. Różnice między kobietami idą jednak dalej.

BÓL

*Mówi się, że kobiety lepiej radzą sobie z bólem. *Naukowcy dowodzą czegoś innego. Według badań z Bath University panie o 30 sekund szybciej poddają się bólowi. Eksperyment polegał na przekładaniu ręki ze zbiornika z ciepłą wodą do zbiornika z lodowatą. Panie zaczęły czuć ból 26,38 s. od przełożenia ręki, panowie po 42 sekundach. One wytrzymały 71.21 sekund, oni przeciętnie 99,43 sekundy. Powód? Niektórzy faceci bywają gruboskórni, ale wszyscy mają skórę o 25 proc. od kobiet grubszą. To zasługa testosteronu. Skóra kobiet z wiekiem także szybciej staje się cieńsza.

MRUGANIE

*Mrugamy oczami by nawilżyć oko. *Kobiety mrugają jednak prawie dwa razy częściej, twierdzą naukowcy z Mediolanu. Średnio 19 na minutę (panowie 11 razy).
Według raportu z włoskich badań opisanych w Ophthalmic and Physiological Optics, najczęściej mrugają starsze kobiety. Podobnie jak ze skórą, to skutek zmniejszającej się z wiekiem produkcji estrogenu. Kobiety przyjmujące ten hormon, np. w postaci środków antykoncepcyjnych, zaczynają mrugać szybciej (średnia skacze z 19 do 19,6 razy na minutę).

ZAPACHY

Wkładając ubrania do pralki kobiety mają prawo częściej krzywić się. Mają po prostu bardziej wyczulony węch. W ośrodku w mózgu który przetwarza zapachy mają aż 40 proc. komórek więcej. Powód? Biolodzy ewolucyjni tłumaczą to pierwotną zdolnością kobiet wyczuwania "właściwego" partnera nosem. Po prostu czuły delikatne różnice w poziomach testosteronu u mężczyzn.

SEN

*Kilka niezależnych badań wykazało, że kobiety śpią dłużej od mężczyzn. *Przeciętnie 20 minut więcej każdej nocy. Te dodatkowe chwile odpoczynku oddzielają kobiety wypoczęte od zmęczonych.
Najnowsze, niemieckie doświadczenia z 2016 roku z Insytutu Maxa Plancka przeprowadzono na 160 dorosłych osobach. I właśnie dodatkowe 20 minut wskazano jako czas konieczny do przywrócenia pełnej sprawności mózgu.

Zobacz także: Jak alkohol wpływa na zdrowie

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić