o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kacper Krysztofik
|

Koran, który wcześniej był Biblią. Niesamowite odkrycie

91
Podziel się

Francuska uczona, Eléonore Cellard, odkryła, że zabytkowe fragmenty koranu wystawione na sprzedaż w jednym z domów aukcyjnym są starsze, niż dotąd podejrzewano. Okazuje się, że święta księga muzułmanów wcześniej funkcjonowała jako Biblia.

Koran, który wcześniej był Biblią. Niesamowite odkrycie
(Christie's)
bDoAqNwB

Koraniczny rękopis datowany był na VIII wiek n.e. Cellard poszukiwała zdjęć jego fragmentów, miała bowiem podejrzenie, że zabytek jest "bogatszy" w tekst, niż pierwotnie sądzono. Badając go, zauważyła, że za arabskimi literami widnieją ledwie dostrzegalne znaki koptyjskie, co sugerowało, że tekst musi być palimpsestem)
{:external}. Okazało się, że manuskrypt został sprzedany 10 lat temu przez dom aukcyjny Christie's. Szczęśliwie znów pojawił się w jego ofercie, dlatego Cellard skontaktowała się przedstawicielami Christie's i podzieliła się swoimi podejrzeniami.

Dom aukcyjny potwierdził przypuszczenia francuskiej uczonej. Pracownicy Christie's zidentyfikowali tekst koptyjski w rękopisie jako fragmenty Księgi Powtórzonego Prawa Starego - część Tory i chrześcijańskiego Starego Testamentu. To wyjątkowe odkrycie, ponieważ jest jedynym znanym nam palimpsestem, w którym chrześcijański tekst został zatarty, aby ustąpić miejsca islamskiemu tekstowi świętemu.

To dość niezwykłe. Kiedy już wiesz, że jest tam również pismo koptyjskie, widzisz tylko to, staje się to niemal oczywiste. Fascynujące odkrycie, zwłaszcza dlatego, że jest to jedyny przykład, w którym tekst arabski jest nadpisany na niearabskim języku. To obrazuje kontakt między chrześcijanami i muzułmanami w pierwszych stuleciach islamu - powiedział specjalista Christie Romain Pingannaud.

bDoAqNwD

Cena wywoławcza palimpsestu będzie wahać się między 80 a 120 tysiącami funtów. Specjaliści z domu aukcyjnego twierdzą, że manuskrypt prawdopodobnie został wyprodukowany w Egipcie, który był ojczyzną wspólnoty koptyjskiej, w czasie arabskiego podboju. Ich zdaniem fragmenty "odzwierciedlają historyczną rzeczywistość wspólnot religijnych na Bliskim Wschodzie i jako takie są bezcennym przetrwaniem od najwcześniejszych wieków islamu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDoAqNxe
KOMENTARZE
(91)
Eryk L
3 lata temu
Nie ma znaczenia, co powstało pierwsze, ponieważ dla wyznawców każdej religii to ich rękopis był pierwszy
starawasn
3 lata temu
To tak jak w zyciu. Zaraz zatra chrzescijan by ich zastapic jedynie sluszna pustynia
tesa
3 lata temu
Przeciesz u Francuzow teraz islam rzadzi jako religja to trzeba swiatu wciskac co sie da.
bDoAqNxf
Kumaty
3 lata temu
Religie zostaly wymyslone przez ludzi dla ludzi by nimi kierowac . Kazdy ma SWOJE! sumienie i wie co dobre a co zle .Nie potrzeba mi starozytnych historyjek by wiedziec jak mam zyc. Dlaczego moja religia ma byc lepsza od twojej .W jakim niebie wyladujesz ? . Predzej uwierze ze UFO pomoglo nam w ewolucji niz w te dziesiatki religii
Mirek
3 lata temu
"To obrazuje kontakt między chrześcijanami i muzułmanami w pierwszych stuleciach islamu" - podbój chrześcijan przez Arabów, w wyniku czego bardzo często chrześcijanie, którzy nie chcieli wyrzec sę Chrystusa, byli niewoleni bądź zabijani. Co w tym fascynującego? Tym bardziej, że i dziś Koptowie są prześladowai przez muzułmanów po 1400 latach. Zarzynamni na ulicach, mordowani w kościołach.
Najnowsze komentarze (91)
THX
3 lata temu
Eeee francuski naukowiec
zigzag
3 lata temu
To przecież dzieje się obecnie w Europie. Szatańskie wersety zastępują Naszą Kulturę i Tradycję.
Eve
3 lata temu
Biblia wcześniej funkcjonowała jako żydowskie bajdy
Deeny
3 lata temu
Pierwszą ksiegą była Biblia, ale słowa zostały zmienione, więc Bóg zesłał kolejną księgę i nie zostało zmienione ani jedno słowo❤
Łowca Bebo
3 lata temu
Nie bardzo wiem co tu bredzą w tym tekście. Oczywiście, że wiara muzułmańska powstała na bazie chrześcijańskiej w 7 wieku naszej ery. Mahomet przecież wędrował do różnych miejsc głosząc nową wiarę, którą oparł na Biblii. To są powszechnie znane fakty. Muzułmanie mają tego samego Boga, a Jezusa uznają za proroka. Podróżując z karawanami spotykał pejsów i śniadych. wizje podobno przekazywał mu Archanioł Gabriel.
Ów
3 lata temu
Stary testament był jeden, dopiero później księża, imamowie, rabini zobaczyli, że religia daje władzę i kasę. I żeby uzasadnić swoje niezbędne dla zbawienia istnienie, powstał Nowy Testament , Torą czy Koran.
maciej
3 lata temu
Co za bzdury Stary Testament, Nowy Testament i Koran to trzy różne dokumenty pisane w różnych okresach. Biblia to księga zawierająca Stary i Nowy Testament.
Enmerkar
3 lata temu
W zasadzie wszystko jedno. To i tak praktycznie ta sama religia.
bDoAqNwX
cvv
3 lata temu
Czyli wszystko odpisane od Zydów.Oni sa najwieksi a chrzscijanie i islamisci poprostu to "oszusci".
odkryjmy
3 lata temu
Pranie mózgu ciąg dalszy :). Co ma wspólnego koran z biblią ?, może napiszecie coś o waszym talmudziku jaki on jest wspaniały ? :)
BABCIA ELEONO...
3 lata temu
I WKONCU WYJDZIE ZE TO JEDNA I TA SAMA RELIGIA ALE W ROZNYCH CZASACH I ROZNYCH MIEJSCACH INACZEJ JA NAZWANO.
Sweterek Petr...
3 lata temu
Koran to Biblia a Polacy to Araby...no i wszystko jasne...tylko wirtualna.
kura
3 lata temu
Koran nie mógł być wcześniej Biblią bo wcześniej było jajko
koniec ery je...
3 lata temu
zacierali od wieków teks chrześcijan, nadpisywali swoim i będą to robić nadal a głupcy europejscy im na to pozwolą. Wymażą inne religie których wyznawcy są słabi i nadstawiają drugi policzek. Tych co nie wierzą w żadną religię swoich przodków też wytępią. Hinduiści ci przetrwają bo mają jeszcze jaja aby szanować religię przodów i jej bronić.Skończymy jak majowie i inne ludy rdzenne ameryki.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić