Kacper Krysztofik| 

Koran, który wcześniej był Biblią. Niesamowite odkrycie

130

Francuska uczona, Eléonore Cellard, odkryła, że zabytkowe fragmenty koranu wystawione na sprzedaż w jednym z domów aukcyjnym są starsze, niż dotąd podejrzewano. Okazuje się, że święta księga muzułmanów wcześniej funkcjonowała jako Biblia.

Koran, który wcześniej był Biblią. Niesamowite odkrycie
(Christie's)

Koraniczny rękopis datowany był na VIII wiek n.e. Cellard poszukiwała zdjęć jego fragmentów, miała bowiem podejrzenie, że zabytek jest "bogatszy" w tekst, niż pierwotnie sądzono. Badając go, zauważyła, że za arabskimi literami widnieją ledwie dostrzegalne znaki koptyjskie, co sugerowało, że tekst musi być palimpsestem)
{:external}. Okazało się, że manuskrypt został sprzedany 10 lat temu przez dom aukcyjny Christie's. Szczęśliwie znów pojawił się w jego ofercie, dlatego Cellard skontaktowała się przedstawicielami Christie's i podzieliła się swoimi podejrzeniami.

Dom aukcyjny potwierdził przypuszczenia francuskiej uczonej. Pracownicy Christie's zidentyfikowali tekst koptyjski w rękopisie jako fragmenty Księgi Powtórzonego Prawa Starego - część Tory i chrześcijańskiego Starego Testamentu. To wyjątkowe odkrycie, ponieważ jest jedynym znanym nam palimpsestem, w którym chrześcijański tekst został zatarty, aby ustąpić miejsca islamskiemu tekstowi świętemu.

To dość niezwykłe. Kiedy już wiesz, że jest tam również pismo koptyjskie, widzisz tylko to, staje się to niemal oczywiste. Fascynujące odkrycie, zwłaszcza dlatego, że jest to jedyny przykład, w którym tekst arabski jest nadpisany na niearabskim języku. To obrazuje kontakt między chrześcijanami i muzułmanami w pierwszych stuleciach islamu - powiedział specjalista Christie Romain Pingannaud.

Cena wywoławcza palimpsestu będzie wahać się między 80 a 120 tysiącami funtów. Specjaliści z domu aukcyjnego twierdzą, że manuskrypt prawdopodobnie został wyprodukowany w Egipcie, który był ojczyzną wspólnoty koptyjskiej, w czasie arabskiego podboju. Ich zdaniem fragmenty "odzwierciedlają historyczną rzeczywistość wspólnot religijnych na Bliskim Wschodzie i jako takie są bezcennym przetrwaniem od najwcześniejszych wieków islamu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić