Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Czym zastąpić żel antybakteryjny? Znamy odpowiedź

12

W związku z pandemią koronawirusa Polacy zaczęli baczniej przestrzegać zasad higieny. W ramach profilaktyki przed zarażeniem korzystają zarówno z mydła, jak i żelu antybakteryjnego czy środków na bazie alkoholu. Który z produktów działa najskuteczniej?

Koronawirus. Czym zastąpić żel antybakteryjny? Znamy odpowiedź
(Getty Images, Stephen J. Boitano/LightRocket)

Jak podaje Wirtualna Polska, najlepszym środkiem do mycia rąk jest mydło. Jego skuteczność przewyższa zarówno alkohol, jak i płyny antybakteryjne.

Koronawirus: dlaczego mydło jest najskuteczniejsze?

Mydło jest najskuteczniejsze z powodu swojej formuły. Zostało zbudowane z samoorganizujących się nanocząsteczek, które skutecznie rozpuszczają warstwę tłuszczową. Po jej usunięciu wirus ginie i przestaje stanowić zagrożenie dla człowieka.

Specjaliści podkreślają, że regularne mycie rąk jest kluczowe dla profilaktyki. Jeśli wirus nie zostanie usunięty przy użyciu mydła, może utrzymać się na powierzchni od kilku do nawet kilku dni.

Pozostałe środki higieniczne nie wpływają na strukturę wirusa. O ile nie zawierają mydła, warstwa ochronna wirusa nie zostaje naruszona. Można tego dokonać dopiero za pomocą nanocząstek zawartych w mydle. Najczęściej do zarażeń koronawirusem dochodzi drogą kropelkową – nawet jeśli kropelki śliny czy kataru wyschną na danej powierzchni, ten wciąż pozostaje aktywny.

Zobacz także: Zobacz też: Maski domowej roboty. Większość z nich cię nie ochroni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić