o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Koronawirus dotarł do indiańskiego plemienia Janomamów

51
Podziel się

Plemię Janomamów w dużej mierze pozostaje odizolowane od świata zewnętrznego. Okazuje się, że pandemia koronawirusa dotarła nawet do jego członków. Do szpitala trafił kilkunastoletni przedstawiciel plemienia. Wynik testu jest pozytywny.

Koronawirus dotarł do indiańskiego plemienia Janomamów
(Getty Images, DeAgostini)
bDAfkatN

Piętnastoletni chłopiec z plemienia Janomamów trafił do brazylijskiego szpitala z objawami koronawirusa. Ma duszności, gorączkę, ból gardła i klatki piersiowej. Wykonano test na obecność wirusa. Choć pierwszy wskazał wynik negatywny, test powtórzono. Okazało się, że chłopiec ma koronawirusa.

O przypadku zakażenia u chłopca poinformował minister zdrowia Brazylii Luiz Henrique Mandetta. Wyraził zaniepokojenie ze względu na fakt, iż wirus dotarł nawet do odseparowanej społeczności plemienia.

Zobacz także: Zabójcze plemię Yamnaya

bDAfkatP

Janomamowie to plemię zamieszkujące około 200 wiosek w amazońskich lasach deszczowych na granicy wenezuelsko-brazylijskiej. W sumie ich liczebność szacuje się na 20 tys. osób. Uważane jest za największe plemię rdzennej ludności Brazylii.

Według lokalnych mediów koronawirus dotarł już do kilku wiosek. Eksperci mają obawy, że choroba może być poważnym zagrożeniem dla przetrwania plemienia. Są szczególnie narażeni także na inne choroby, ponieważ w przeszłości byli odizolowani od zarazków, na które duża część świata rozwinęła odporność. Brazylijskie ministerstwo zdrowia utworzyło krajowy komitet kryzysowy w celu monitorowania wpływu COVID-19 na ludność tubylczą i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDAfkatV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAfkauq
KOMENTARZE
(51)
Polak
10 miesięcy temu
Pierwszy test był negatywny bo chłopiec nie był zarażony do póki nie przyjechał do szpitala xD
Bartek
10 miesięcy temu
Rząd Brazylii za wszelką cenę chce wyciąć jak najwięcej dżungli. Takie plemiona jak Janomami, są dla nich przeszkodą. Więc co zrobiono? Podsunięto im chorobę i już się ich tym sposobem pozbędą. Plemię zniknie, więc można będzie przejąć tereny na których żyli. Proste i przerażające. Liczy się tylko $ w tym przeklętym świecie! No, ale to samo robiono z plemionami z Ameryki Północnej. W zamian za dobre skóry, dawano im np. koce po zarażonych np. na ospę osobach. Manewr stary i znany.
rabin Szómski
10 miesięcy temu
Bo nie noszą masek i nie zachowują odstępów . Ponadto bezczelnie wchodzą do lasu.
bDAfkaur
Lili
10 miesięcy temu
Nie uwierzę te bzdury nigdy!!! Jeśli na prawdę zachorował,to jednoznaczne z tym, że sypią czymś z góry.
pl2
10 miesięcy temu
Nie ma już odizolowanych plemion, no chyba że gdzieś jeszcze żyję jakieś nieodkryte plemię. Za pierwszym razem wynik był negatywny. To może miał jakąś infekcję, a dopiero w szpitalu został zarażony koronowirusem. W Polsce podobno co 3 zarażony, został zarażony w szpitalu.
Najnowsze komentarze (51)
obywatelRP
10 miesięcy temu
Wg mnie to jest właśnie dowód na to że koronawirus już dawno był obecny w populacji ludzi. Kwestia tylko tego że człowiek cywilizowany i mając narzędzia badawcze nie potrafił go wyodrębnić i prawidłowo zidentyfikować jako nowy wirus. Ale to "ktoś" wykorzystał, odpowiednio nagłośnił i mamy pandemię czegoś z czym mamy do czynienia już od dawna tylko nie umieliśmy tego wykryć. Znów ktoś na tym zarobi a zwykli ludzie będą się borykać z problemami gospodarczymi.
tajemnica
10 miesięcy temu
biły człowiek się pojawił i zaraził!!
bandyci
10 miesięcy temu
Wirus sam ..... dotarł?!
vbjv
10 miesięcy temu
plemie żmijowe przewrotne
koniec
10 miesięcy temu
niech szlak trafi tych którzy zawlekli tam tą zarazę, zrobili to specjalnie , banda hien
Polityka
10 miesięcy temu
CZYLI BROŃ BIOLOGICZNA,skoro tak się rozprzestrzenia a ruch lądowy i samolotowy wstrzymany PoSciliscie nam to by niby konsekwencje ponieść straty by odbudować to co sami nakradliscie
Normalny
10 miesięcy temu
Dotarł? Ktoś go tam zawlukł i tyle, jakiś bardzo cywilizowany człowiek.
zenada
10 miesięcy temu
BZDURY!!! Tak się niszczy kulture i tradycje!!! wedlug nich kazdy ma byc taki sam!!!
bDAfkauj
prezes
10 miesięcy temu
Nie wiedzieli ale przyjechali naukowcy i sprawdzili
Piti
10 miesięcy temu
Sieć 5 G zabija ludzi na całym świecie i pogrąża ich w chorobie zwanej korona wirusem! Belgia i Szwajcaria wycofują 5G. Chiny maja jeden cel.
CNNNC
10 miesięcy temu
Wyobrazcie sobie gdyby politycy sprzedali Lasy Panstwowe . Zakaz wstepu do lasu przed wirusem korona , w trakcie epidemii i po epidemi . Wstepu do lasu nie ma . Halt . Achtung
No jasne
10 miesięcy temu
Tere fere. Drugi zrobili tylko po to aby udowodnić że jednak to wirus i sięga niedosiegalnych. No cyrk normalnie.
pfyyy
10 miesięcy temu
nie nie to nie tak jak trafił do szpitala to nie miał wirusa,po drugim teście już miał .BO go w szpitalu zarazili .To tak jak u nas
Gabondź
10 miesięcy temu
Jedyne tak naprawdę odizolowane plemię w dzisiejszych czasach to Sentinelczycy żyjący na Sentinelu Północnym w archipelagu Andamanów. Zabijają każdego kto spróbuję wejść na ich wyspę.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić