o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koronawirus. Kontrola epidemii na obszarach wojennych jest niemożliwa

18
Podziel się

Szerzenie się koronawirusa jest szczególnie trudne do kontroli na obszarach objętych wojną. Nieznana jest dokładna liczba zakażonych, a skuteczna kwarantanna jest właściwie niemożliwa. O niebezpieczeństwie ostrzegają kolejne organizacje międzynarodowe.

Koronawirus. Kontrola epidemii na obszarach wojennych jest niemożliwa
(Getty Images, Anadolu Agency)
bDZUmeol

Zagrożenie epidemiologiczne w miejscach, gdzie toczą się działania wojenne, jak Jemen czy Syria, jest bardzo wysokie. O niebezpieczeństwie swobodnego szerzenia się koronawirusa mówią kolejne organizacje międzynarodowe, jak WHO czy ONZ.

W rozmowie z "The National" opowiadała o tym ostatnio dr Esperanza Martinez, zarządzająca departamentem zdrowia w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu. Jej zdaniem, jeżeli koronawirus dotrze do krajów objętych konfliktami zbrojnymi, to kontrola nad nim będzie "właściwie niemożliwa".

Martinez szczególną uwagę poświęciła Syrii oraz Jemenowi , gdzie obecnie toczy się otwarta wojna. W Syrii teoretycznie trwa zawieszenie broni, lecz jest ono regularnie łamane. Reprezentantka Czerwonego Krzyża odniosła się też do krajów Afryki.

bDZUmeon

Również w Afryce służba zdrowia jest niszczona przez konflikty. Między innymi w Sudanie Południowym, Demokratycznej Republice Konga i Republice Środkowoafrykańskiej trudno jest sprostać potrzebom już teraz. Każde dodatkowe wyzwanie powali te systemy na kolana - twierdzi dr Martinez

Zobacz także: Koronawirus. Co z kontrolami na lotniskach?

Koronawirus w strefie wojny

Lekarka dodaje, że wysiłki powinny skupić się teraz na zapobieżeniu przedostaniu się wirusa do stref walk. Czerwony Krzyż rozprowadza materiały edukacyjne do mieszkańców tych obszarów, a zespoły starają się zwiększyć dostęp do czystej wody oraz mydła dla osób pokrzywdzonych przez konflikty.

bDZUmeot

Głównymi problemami w krajach, gdzie toczą się walki, jest jednak brak możliwości stwierdzenia, ile osób właściwie jest zarażonych. Szpitale nie działają lub są całkowicie przytłoczone zajmowaniem się ofiarami walk i ataków. Wobec tego niemożliwe są odpowiednie środki prewencji. Szerzenie się koronawirusa utrudnia też działanie misji humanitarnych. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego ograniczono m.in. działanie misji ONZ w Iraku.

Dramatyczna sytuacja panuje w obozach dla uchodźców we wszystkich dotkniętych wojną obszarach. Ogromne zagęszczenie ludności, brak dostępu do opieki medycznej i podstawowych środków higieny sprawia, że rozwój epidemii może być tam błyskawiczny.

Rządy, społeczeństwo, organizacje humanitarne - wszyscy wkraczamy w trudne czasy, szczególnie, jeżeli duża ilość przypadków pojawi się w krajach, gdzie toczą się konflikty zbrojne - podsumowuje Martinez.

bDZUmeou

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDZUmeoO
KOMENTARZE
(18)
xtx
rok temu
oby nie doszło do takiej sytuacji bo to bedzie tragedia dla tych ludzi pozostawieni samych sobie
sprawiedliwie
rok temu
To często dla swojej chwały politycy wywołują wojnę którą dalej prowadzą podlegli im wojskowi .Niestety najwięcej ginie niewinnych ludzi .Dla tego takich polityków należy eliminować na zawsze nim rozpoczną wojenną gehennę .
Goldengecko
rok temu
Jak inne kraję dojdą do wniosku że liczba zarażonych przekroczyła 50% w tych krajach wystrzelą wspólnie głowice atomowe i zrównają te dwa kraje z ziemią i prawie nikt nic złego nie powie
bDZUmeoP
kaska
rok temu
Ludzie! W Afryce bedzie dramat! Tam nędza i ubóstwo. Trzeba im wyslac kase na mydło
Anna Brandt
rok temu
Może już czas najwyższy budować i jednoczyć życie na ziemi byśmy żyli a nie umierali jak zwierzęta
ktos
rok temu
no i gitara jak sie sami nie wybija to wirus ich wyleczy beedzie sweity spokoj, tu czy tam bez roznicy
Fazi
rok temu
I w związku z tym "białe hełmy" znów dostarczą "cierpiącym" broń, amunicję, granatniki przeciwpancerne oraz kierowane pociski antyczołgowe?
Gal Anonim
rok temu
To normalne u dzikich !!!
bratek
rok temu
Podejżewam, że to ZUS zlecił badania nad wymyśleniem skutecznego środka eliminacji świadczeniobiorców. A ten się wymknął spod kontroli ...
Papuas
rok temu
No ci to mają choć w tym farta, że nikt ich z żadną szczepionką nie dopadnie
elo
rok temu
Ile wirusów mogą mieć uchodźcy?Przecież nikt ich nie bada-gdzie oni mają się zgłosić do lekarza?A bezdomni we wszystkich krajach?
elo
rok temu
Jeśli ktoś nie chce opuścić kraju w którym jest wojna i z dziećmi chodzi po ulicach to narażony jest co parę minut na wiele niebezpieczeństw.Wojna to bomby,gwałty,kradzież,choroba.
jak to widzę
rok temu
Jeśli ktoś na siłę nie chce opuścić kraju w którym jest wojna-chodzi po mieście między bombami z dziećmi to nie tylko na chorobę ale i na wiele innych zagrożeń jest narażony co parę minut.
bDZUmeoH
Ljhdgzm
rok temu
Piszą o zagrożeniu na poziomie ludność-ludność. A gdzie ludność-wojsko? Przecież to jest dopiero niebezpieczeństwo rozniesienia wirusa po świecie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić