Koronawirus w Niemczech. Zgromadzenia powyżej dwóch osób zakazane. Ogromne kary

6

Koronawirus w Niemczech zmusił władze do wprowadzenia drastycznych przepisów. Rząd federalny i kraje związkowe RFN chcą w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii. Za złamanie nowych przepisów grozi kara do 25 tys. euro.

Koronawirus w Niemczech. Angela Merkel ogłosiła nowe surowe zakazy.
Koronawirus w Niemczech. Angela Merkel ogłosiła nowe surowe zakazy. (Getty Images, Clemens Bilan - Pool)

Angela Merkel zakazała zgromadzeń powyżej dwóch osób. Kanclerz Niemiec i premierzy krajów związkowych podczas niedzielnej telekonferencji wprowadzili nowe przepisy mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nowy zakaz nie dotyczy rodzin i osób prowadzących jedno gospodarstwo domowe.

Wszystkie restauracje mają zostać zamknięte. Możliwe będzie jednak odbieranie zamówionych dań lub dostarczanie ich pod adres odbiorcy. Wszystkie punkty usług związanych z pielęgnacją ciała (salony fryzjerskie, gabinety masażu, salony tatuażu itp.) również zostaną zamknięte.

Za złamanie nowych zakazów grozi do 25 tys. euro kary. Wymienione wyżej zasady mają przeciwdziałać szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Chodzi o to, by w szpitalach nie brakowało łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem i wymagających intensywnej opieki medycznej. Zabiegi i operacje konieczne mają odbywać się normalnie.

Zobacz też: Trudna sytuacja szpitali przez koronawirusa. Łukasz Szumowski reaguje

Koronawirus. Zero tolerancji dla niezdyscyplinowanych

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet zaznaczył podczas spotkania z dziennikarzami, że władze nie zamierzają na razie wprowadzać zakazu opuszczania domów. Zapowiedział jednak zasadę „zero tolerancji" dla wszystkich, którzy będą łamali zasady.

Według naszych szacunków to nie opuszczenie mieszkania stanowi zagrożenie, ale bezpośrednie i bliskie kontakty społeczne – powiedział Laschet.

Ograniczyć kontakty do minimum

Mieszkańcy Niemiec powinni teraz ograniczyć kontakty z innymi osobami do absolutnego minimum. Zaleca się zachowywanie co najmniej 1,5 metra odstępu. Te zalecenia również nie mają zastosowania wobec członków rodziny i osób mieszkających pod jednym dachem.

Żadnych domówek

Politycy zaznaczyli, że nie do zaakceptowania są spotkania towarzyskie w miejscach publicznych lub domach prywatnych. Przestrzegania tych zakazów mają pilnować policja i służby porządkowe. Nie wiadomo jednak, jakiej wysokości kara grozi tym, którzy będą je łamali. Do niedzieli w Niemczech koronawirusem zaraziło się prawie 25 tys. osób, ponad 90 osób zmarło.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić