o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
W.B.
|

Koronawirus w Polsce. Gdynia z innowacyjnym rozwiązaniem. Kamery automatycznie wyłapują skupiska ludzi

74
Podziel się

System monitoringu miejskiego w Gdyni został wyposażony w dodatkową, specjalną aplikację, która automatycznie wykrywa niedozwolone skupiska ludzi. Jest to rozwiązanie, które na dniach może zacząć być stosowane w coraz większej liczbie miast.

Sztuczna inteligencja w kamerach automatycznie zgłasza skupiska ludzi
Sztuczna inteligencja w kamerach automatycznie zgłasza skupiska ludzi (East News, WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS)
bDfrbtxh

Polski rząd coraz intensywniej walczy z koronawirusem w kraju. Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowe popołudnie poinformował o kolejnych zakazach wprowadzonych na terenie Polski. - Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej - mówił.

Jednym z nowych przepisów jest między innymi konieczność zachowania od siebie dwumetrowych odstępów. Do tej pory w myśl rozporządzenia można było chodzić "dwójkami", jednak od 1. kwietnia ten przepis ulegnie zaostrzeniu.

Gdynia sięga do innowacyjnych pomysłów

Na terenie Gdyni działa już udoskonalony system monitoringu. Jest on wyposażony w specjalną aplikację, która rozpoznaje obiekty widocznie w obiektywie. Jest ona w stanie rozróżnić pieszych, samochody, rowery czy wózki dziecięce.

bDfrbtxj

Algorytm oparty o uczenie maszynowe pozwala na monitorowanie miejsc publicznych i tych obszarów, które mogą wymagać dezynfekcji. Ponadto pozwala łatwo sprawdzić, czy odpowiednia odległość między przechodniami jest zachowana - opowiada Konrad Czarnota, jeden z twórców wspomnianego oprogramowania.

Kamera posiada również możliwość automatycznego powiadomienia operatora o zbyt dużym natężeniu ludzi w danym miejscu. Operator otrzymując takie zgłoszenie weryfikuje indywidualnie wskazany obszar i to on decyduje, czy powiadomić odpowiednie służby.

Dbamy o bezpieczeństwo i wykorzystujemy technologię do przestrzegania obowiązujących zasad. W trosce o siebie, swoich bliskich i współmieszkańców zostańmy w domu. Pamiętajmy, nie gromadźmy się, unikajmy tłumu i tym samym, unikajmy zarażenia koronawirusem - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

System podłączono na ten moment do 18 kamer, które obserwują rejony Śródmieścia i Orłowo. Jeżeli ta metoda zda egzamin, bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest jej implementacja na zdecydowanie szerszą skalę.

bDfrbtxp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDfrbtxK
KOMENTARZE
(74)
Hmm
7 miesięcy temu
Pandemia ,pandemią a inwigilacja społeczeństwa coraz większa,nawet w Gdyni.
Bruno
7 miesięcy temu
Nowy Porządek Świata zaczyna się na naszych oczach...
wolnik
7 miesięcy temu
Mamy Was na każdym kroku ! Tego chcieliście ?
bDfrbtxL
napewno
7 miesięcy temu
Najlepsza nowoczesnoscia trojmiasta jest mafia finansowa, masoneria i uklad niemiecki.
COW ID
7 miesięcy temu
a kiedy czipowanie szczepioneczkami jak krowy
Najnowsze komentarze (74)
Tomash
4 miesiące temu
Gdyńskie kamery są tak wspaniałe jak gdyńskie władze. Kiedyś miałem przypadek, że tacie zniszczyli samochód i to centralnie pod okiem kamery. Zgłosiliśmy sprawę na Policję i okazało się, że to jest kamera Straży Miejskiej, a Policja nie ma do niej dostępu. Nie jestem Don Kichotem i nie walczę z wiatrakami, więc pozostał tylko śmiech.
Tylko PiS!!
7 miesięcy temu
Panie Premierze, dziekujemy !! Wiecej niewoli prosimy !! Ja w ramach tej akcji przykuwam sie do kaloryfera, a klucz wyrzuce przez okno. Zrobie na fb relacje na zywo o tym jak mi z tym dobrze.
slava
7 miesięcy temu
Testują 5G w Gdyni.
2Q2 as
7 miesięcy temu
zakład... tak będzie szybki że podniesie poprzeczkę.. do końca.. nie ma innego wyjścia
...
7 miesięcy temu
Zaczyna to powoli przypominać Koreę Północną.
wie
7 miesięcy temu
Rok 1984
PGG
7 miesięcy temu
analiza obrazu to rozwiązania znane od lat, oczywiście u nas dopiero wynalezione.... Niech profesory i doktory się wezmą do roboty i wymyślą coś na tego wirusa, coś co rzeczywiście pomoże, a nie tylko powielają i od nowa wynajdują rzeczy dobrze znane na zachodzie... Jak z grafenem - nie wynaleźli u nas dopiero jak samsung taśmowo produkował!
Świniopas
7 miesięcy temu
Jo i moja łowiecka domogomy sie praw małżeńskich
bDfrbtxD
Gonsienica
7 miesięcy temu
A moje łowiecki, une mnie kochajom, jo łod wilka jech łobronie, chyntnie mlika dajom
T.R.E.N
7 miesięcy temu
Czekam na "kolczykowanie "! Ciekawe kto bedzie numerem 1??
rollo
7 miesięcy temu
PiS rzadzi... pernamentna inwigilacja.
Jonha
7 miesięcy temu
Juz niedlugo nastana czasy selekcji tylko nietykalna bedzie elita wybrana tak jak jest w dzisiejszych czasach i nikt nie podskoczy zaczely sie rzady globalistow poza malymi enklawami wolnymi od wplywow NWO
Matthew
7 miesięcy temu
Będzie jak znalazł do rozpędzania demonstracji za niedługo.
adam
7 miesięcy temu
mam nadzieję na szybki demontaż tych urządzeń w myśl swobody
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić