o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Kryptos. Czy ktoś w końcu rozwiąże największą tajemnicę CIA?

22
Podziel się

Łączy sztukę, zabawę i ogromną tajemnicę. Niektórzy uważają to za świetny sposób na ćwiczenie swoich umiejętności, podczas gdy inni uważają, że jest w niej ukryte kluczowe przesłanie. Mowa o rzeźbie zwanej Kryptos, którą można znaleźć w siedzibie CIA w Langley w USA. Czy komuś udało się już odszyfrować ukryte wiadomości?

Kryptos. Czy ktoś w końcu rozwiąże największą tajemnicę CIA?
(Materiały prasowe)
bDTAYdqt

Amerykański artysta Jim Sanborn (ur. 1945) uśmiecha się z tęsknotą. Na dziedzińcu amerykańskiego kompleksu CIA w Langley w stanie Wirginia umieszczają teraz jego arcydzieło: karbowaną miedzianą płytę złożoną z 865 chaotycznie rozrzuconych liter. Na pierwszy rzut oka jest to po prostu abstrakcyjne przesłanie o nieznanej symbolice, ale prawda może być zupełnie inna.

CIA nie tylko szukało dekoracji do nowo wybudowanej przestrzeni. Chciało czegoś, o czym się będzie mówiło latami. Czegoś, co sprowokuje, a jednocześnie pozostanie ukryte na terytorium jednostki, poza oczami zwykłych śmiertelników. Do tego praca powinna ukrywać w sobie jakąś zagadkę.

Jim Sanborn doskonale spełnił to zadanie. Nawet greckie słowo kryptos, przetłumaczone jako „ukryte”, wzywa do rozszyfrowania tajemnicy. A w tym przypadku nawet dosłownie. W rzeczywistości litery nie są wcale losowe, ale są pomysłowo skonstruowane przy użyciu nieznanego szyfru. Jakie jest w nich przesłanie?

bDTAYdqv

Współpracuje ze specjalistami CIA

Tło produkcji tego niezwykłego dzieła jest interesujące. Artysta początkowo nic nie wie o szyfrowaniu i dlatego postanawia przyjąć ofertę konsultacji od kończącego pracę szefa działu szyfrowania CIA, Edwarda Scheidta (ur. 1939). Kiedy ten zaczyna uczyć Sanborna technik kryptograficznych, ze zdumieniem stwierdza, że artysta ma do tego prawdziwy talent.

Artysta ostatecznie tworzy unikatowy kod, łącząc ze sobą kilka technik. Nie powiedział nawet Scheidtowi, jak to zrobił i czy współpracował z kimś innym z CIA. Oficjalnie mówi tylko, że tak naprawdę nigdy nie wierzył w siłę swojego szyfru.

"Chciałem, aby pojedyncze części dało się stopniowo rozwiązywać. Ale myślałem, że pierwsze trzy części zostaną odszyfrowane w ciągu kilku tygodni, a może miesięcy" - wspomina później artysta, którego praca szybko staje się jedną z największych tajemnic i prowokacji CIA.

bDTAYdqB

Więc jak dokładnie wygląda szyfr i jaka jego część jest już odtajniona?

Trzy części ujarzmione

Podsumowując, jest to naprawdę proste. Zaszyfrowana część, która zawiera łącznie 865 liter i cztery znaki zapytania, jest podzielona na cztery sekcje, każda zakodowana według własnego klucza. Trudność z każdym krokiem wzrasta, o czym świadczy fakt, że trzy części zostały już rozszyfrowane. I nawet to, pomimo oczekiwań, zajęło wiele lat.

Zobacz także: Tajemnica glinianej tabliczki

bDTAYdqC

Pierwszym, który w 1999 roku zaproponował częściowe rozwiązanie szyfru, jest kalifornijski informatyk Jim Gillogly. Równolegle analitykowi CIA Davidowi Steinowi, a później kilku innym, również udało się złamać część szyfru. Co jeszcze kryją odszyfrowane części? W pierwszym znajduje się specjalne zdanie filozoficzne, które wydaje się nie mieć sensu. Ten drugi wskazuje na konkretne miejsce w pobliżu siedziby CIA, a ostatni przypomina o odkryciu grobowca Tutanchamona w 1922 roku. Jest to jednak związane z mroczną klątwą, która spotkała niektórych odkrywców. Czy to wszystko mówi o istnieniu tajemniczego, ale niebezpiecznego miejsca?

Odkryje tajemnicę

Ostateczną odpowiedzią powinno być rozszyfrowanie ostatniego, czwartego szyfru. Ale nawet po prawie 30 latach od umieszczenia rzeźby na dziedzińcu siedziby CIA nie udało się to. Nawet ludziom, którzy próbują rozszyfrować tę zagadkę przez znaczną część swojego życia.

Na przykład inżynierka programowa z Nashwill, Elonka Dunin (ur. 1958), pracuje nam tym od 16 lat. "To naprawdę frustrujące. Sanborn podał już kilka wskazówek do niektórych słów, ale to też nie pomogło. Nadal nie udaje się tego rozwiązać" - mówi, przypominając, że na przykład znamy już pierwsze słowo z tej części. Mówi się, że to „Berlin”. Ale na tym stanęło, a na wielkie odkrycie na próżno wciąż czekamy. Wielu spiskowców sugeruje nawet, że szyfru nie można odszyfrować, ponieważ ujawnia przełomowe informacje z tajnych plików CIA. Może to imię człowieka, który stoi za morderstwem prezydenta USA J. F. Kennedy'ego? Tak czy inaczej, czwarta część 97 znaków wciąż zostaje ukryta.

bDTAYdqD

Autor: Filip Apel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTAYdqW
Źródło:
KOMENTARZE
(22)
Tom
rok temu
Poradzili sobie z enigma,to i to tez ktos rozszyfruje,kwestia czasu,tylko w tym przypadku nie ma pospiechu.
12121
rok temu
watpie czy to jest najwieksza tajemnica cia
Julka Sz
rok temu
Prawda jest taka, że tam nie ma żadnego szyfru.
bDTAYdqX
Ale tłuk!
rok temu
Aha Apelbaum... i wszystko jasne!
Lechita
rok temu
Kryptos pochodzi od polskiego ukryty.Język polskijest starszy od greki i łaciny a Polakom się wmawia że, ich historia zaczęła się od najeżców "piastów" którzy ogniem i mieczem wprowadzili nową religię i handlowali Lechitami jako niewolnikami.
Najnowsze komentarze (22)
Leokadia
10 miesięcy temu
Proszę o mój komentarz
Dziękuję
rok temu
Inżynierka... Dalej nie czytam
WTC
rok temu
Jak na razie to największa tajemnica CIA została zalana betonem w Pentagonie. Takie coś jak żyd Bush coś na ten temat wie tylko trzeba mu nabieł w imadło wkręcić i jeszcze paru innym to się wszystko wyjaśni.
Luckyluk
rok temu
Wrzucić do w wyszukiwarki Goola i ta da radę
JackDaniels
rok temu
Tam co onucach było, że onuce należy ubierać do sandałów. I o tym żeby dla zdrowia na noc jądra smarować psim sadłem. Co jeszcze było o samogonie żeby nie zerować na hejnał więcej jak półlitrówki. I że liście pokrzyw nie nadają się do pocierania. Zdaje się że są to tajne informacje od ruskich co im CIA wykradło podczas zimnej wojny.
Trygław
rok temu
Przesłanie. Berlin będzie zniszczony drugi raz ale nie przez bomby tylko w wojnie dwóch cywilizacji. Islam niesie zagładę Europie. To właśnie jest takie przesłanie. Skąd otym wiedział wtedy nikt nie wie. Może się o czymś dowiedział.
Abc
rok temu
BENDZE ROZSYFROWANE WSZYSTKO ZA NASZEGO ZYCZA , TO ZNACZY DO 30 LAT NAJPOZNIEJ. I WIELLE INNYCH TAJEMNICZ.
Fertatr
rok temu
zgodnie z metodami CIA, odszyfrowanie tego kodu polegałoby na porwaniu twórcy kodu, torturowaniu go i szprycowaniu narkotykami tak długo aż ujawni tajemnice które tam ukrył.
bDTAYdqP
Lechita
rok temu
Kryptos pochodzi od polskiego ukryty.Język polskijest starszy od greki i łaciny a Polakom się wmawia że, ich historia zaczęła się od najeżców "piastów" którzy ogniem i mieczem wprowadzili nową religię i handlowali Lechitami jako niewolnikami.
Kazik
rok temu
PiS jest na poziomie projektowania nowych grabi.
PiesWas.
rok temu
A ch mnie to.
12121
rok temu
watpie czy to jest najwieksza tajemnica cia
mitrios
rok temu
Rozwiązanie tego tak zwanego szyfru nie było trudne napis informuje ,, WITAMY w LANGLEY ''
znafca
rok temu
a czas jest bliski....berlin tego doświadczy
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić