Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Kwarantanna z dzieckiem. Zabawa dla rodzeństwa, która pomoże nad nim zapanować

2

Konieczność spędzenia całej doby z małym dzieckiem może wystawić na próbę cierpliwość nawet najbardziej wyrozumiałego rodzica. Szczególnie jeśli mamy w domu więcej niż jedną pociechę. Wyjaśniamy, jak pomóc uniknąć kłótni między rodzeństwem i zapełnić im czas dobrą zabawą. Tekst publikujemy w ramach akcji #ZOSTAŃ W DOMU z o2.

Kwarantanna z dzieckiem. Zabawa dla rodzeństwa, która pomoże nad nim zapanować
(Getty Images, Patrick van Katwijk)

Zabawy dla rodzeństwa mogą służyć nie tylko zapełnieniu im czasu. To również doskonała okazja, aby wzmocnić więź między dziećmi, nauczyć je współpracy oraz pokazać, na czym polega zdrowa rywalizacja i zabawa w duecie czy grupie.

Kwarantanna z dzieckiem: gra w czerwone i zielone koła

Idealną propozycją dla rodzeństwa będzie gra w czerwone i zielone koła. Jak zapewniają jej autorzy, najbardziej zainteresują się nią dzieci od 4 do 10 roku życia.

Do zabawy będziemy potrzebować kilku rekwizytów. Przygotujmy małe pudełko oraz koła z czerwonego i zielonego kartonu – wszystkie elementy zabawy możemy wykonać samodzielnie albo przy udziale naszych małych pomocników.

Zobacz także: Zobacz też: Tańczący policjanci. Tak umilają dzieciom czas na kwarantannie

Jak bawić się w grę w czerwone i zielone koła?

Gra rozpocznie się, gdy tylko zauważymy, że nasze dzieci się sprzeczają lub przeciwnie – są zajęte zgodną zabawą. W przypadku kłótni należy umieścić w kartonie czerwone kółko, a kiedy grzecznie się bawią – zielone.

Z czasem rodzeństwo nauczy się, że kiedy opiekun sięga po czerwone koło, należy zakończyć sprzeczkę. Żeby wzmocnić efekt, należy każdorazowo nagradzać maluchy za dobre sprawowanie. Przedyskutujmy z nimi również, jakie zachowania zasługują na przyznanie im zielonego kółeczka.

Po tygodniu usiądźmy z dziećmi i wspólnie policzmy kółeczka. Jeśli okaże się, że liczba zielonych kółek przewyższa czerwone, zafundujmy rodzeństwu i sobie przyjemność. Może być to np. wspólna gra planszowa lub obejrzenie bajki. Ważne, by nagrodę uzgodnić wcześniej i by była dla dzieci atrakcyjna.

Powyższy artykuł powstał w oparciu o książkę "Co dzień mądrzejsze. 365 gier i zabaw" autorstwa Denise Weston Chapman oraz Marka S. Westona.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić