Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Macedonia zmieniła nazwę kraju. Prezydent podniósł bunt

25

Prezydent Macedonii odmówił podpisania ustaw, na których widniała nowa nazwa kraju - Republika Macedonii Północnej. Gorge Iwanow odmawia uznania zmian, które już się dokonały w jego kraju.

Macedonia zmieniła nazwę kraju. Prezydent podniósł bunt
(PAP, Dumitru Doru)

11 aktów prawnych zostało bez podpisu głowy państwa. Gorge Iwanow sam nie uważa się wcale za prezydenta Macedonii Północnej. Wciąż używa starej nazwy.

Prezydent nie podpisał dekretów zgodnie z oświadczeniem, że będzie przestrzegał konstytucji i interesów Republiki Macedonii - podały służby prasowe Iwanowa.

Już wcześniej prezydent ostro protestował. Iwanow nie zgadza się na używanie nazwy kraju, która miała pogodzić Greków i Macedończyków. Porozumienie weszło już w życie, jednak jest wiele środowisk po obu stronach granicy, którym jest ono nie w smak.

Greccy przeciwnicy umowy trzymają się swoich argumentów. Podkreślają, że określenie "Macedonia" jest kulturowo i historycznie związane z Grecją. Argumentują, że nazwa dawnej republiki wchodzącej w skład Jugosławii została im "ukradziona", a dodanie określenia "północna" niczego nie zmienia.

Po zawarciu umowy Ateny odblokowały negocjacje Skopje. Republika Macedonii Północnej chce jak najszybciej wejść do NATO. Przystąpienie do Unii Europejskiej teżma w planach, jednak to zajmie z pewnością więcej czasu.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Bójka w parlamencie Macedonii
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić