Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Mona Lisa to nie kobieta. Leonardo miał namalować kochanka

5
Podziel się:

Włoski historyk sztuki Silvano Vinceti twierdzi, że słynny portret Leonardo Da Vinci tak naprawdę nie wizerunek kobiety, a jego przyjaciela, który miał być także kochankiem mistrza.

Mona Lisa to nie kobieta. Leonardo miał namalować kochanka
(Getty Images, Palani Mohan)

Obraz trzeba odczytywać nie tylko jako portret. Vinceti twierdzi, że prawidłową interpretację dzieła umożliwia jedynie przyjrzenie mu się na wielu różnych płaszczyznach. Właśnie w ten sposób doszedł do wniosku, że Mona Lisa to tak naprawdę mężczyzna ukryty pod postacią kobiety.

Gian Giacomo Caprotti był wieloletnim pracownikiem mistrza. Zdaniem historyka ich relacja była dwuznaczna. Z teorią zgadza się wielu badaczy, którzy zgodnie przyznają, że mężczyzna, nazywany często Salai, mógł rzeczywiście być kochankiem znanego artysty.

Salai pojawiał się w kilku działach Da Vinci. Jego twarz miała być ukryta na obrazie przedstawiającym Jana Chrzciciela, a także na mniej znanym dziele, "Aniele Wcielonym". Włoski historyk nie stara się jednak obalić wcześniejszych teorii na temat Mony Lisy.

Vinceti twierdzi, że Leonardo mógł namalować dwie osoby na raz. Lisa Gherardini, żona kupca z Florencji, ma być kobietą, która również znalazła się na obrazie. Leonardo miał jedynie nadać jej kilka rysów twarzy i nos na podobieństwo właśnie Salaiego - informuje artdaily.com.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
fratul
6 lat temu
W okularach to podobny by był do Anny Grodzkiej
wf
6 lat temu
Mona Lisa piękna to nie była niestety. Troszkę Grodzką podjeżdża haha. Może faktycznie to przebieraniec jakiś a mity o autorze i jego tajemniczych symbolach na obrazach są wymyślone? haha
Lesiu
6 lat temu
Leonardo zapisywal w swoich obrazach nie co więcej mało kto patrzy pod tym kątem, zobaczcie tajemnice obrazów Leonarda na Yt
wasyl
6 lat temu
A komu to potrzebne? Namaźgał namaźgał i tyle.
Otaku
6 lat temu
Tfu geje już przesadzili! Tak kalać jeden z największych obrazów geniusza wykraczającego poza swoje czasy :\
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić