Aneta Michałowska| 

Na tym Kim Dzong Un zarabia krocie

8

Skąd Korea Północna ma pieniądze? Okazuje się, że kraj rządzony przez Kim Dzong Una ma nieskomplikowany, ale skuteczny sposób na zarabianie. Większość z tych środków inwestuje się później w armię.

Na tym Kim Dzong Un zarabia krocie
(PAP, Zhang Li)

Węgiel jest największym źródłem dochodów. Korea każdego roku sprzedaje Chinom miliony ton tego surowca. To daje jej trzecie miejsce na liście światowych eksporterów węgla. Jednak obecnie przychody ze sprzedaży stoją pod znakiem zapytania, bo Pekin wstrzymał dostawy surowca aż do końca roku - informuje CNN.

*Dodatkowo, Kim Dzong Un hakuje banki. *Korea przeprowadziła ataki na instytucje finansowe w 18 krajach. Uderzyła m.in. w centralny bank Bangladeszu, banki w Kostaryce, Nigerii, a nawet Polsce.

Jakby tego było mało, Korea Północna ma spore aktywa zagraniczne. Zasoby przechowuje przede wszystkim w Chinach, co jest elementem gry politycznej. Dzięki temu łatwiej jest jej chronić się przed międzynarodowymi sankcjami.

*Dyktator nie byłby sobą, gdyby z ludu nie wycisnął ostatniego grosza. *Dlatego nie stroni od wysyłania obywateli do pracy w niewolniczych warunkach do Chin, Rosji i państw Bliskiego Wschodu. Koreańczycy zajmują się tam przede wszystkim górnictwem, budownictwem i szyciem ubrań. Zarobione przez nich pieniądze są potem wysyłane do Korei Północnej, by zasilić tamtejszy budżet.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić