Najstarszy ślad muzułmanów w Europie. Byli tu wcześniej, niż sądzisz

78

Badania genetyczne potwierdziły przypuszczenia archeologów. Szkielety odkryte we Francji w grobie z VIII wieku należą do muzułmanów. Są zatem najwcześniejszymi znanymi pochówkami tego typu w Europie.

Najstarszy ślad muzułmanów w Europie. Byli tu wcześniej, niż sądzisz
(Plos One, Yves Gleize)

Postępująca migracja ze świata arabskiego zmieniła średniowieczną Europę. Islam przede wszystkim wpływał na kulturę i politykę krajów basenu Morza Śródziemnego. Choć obecność muzułmanów na terenach dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii jest dobrze opisana, brakuje dokładnej dokumentacji ich ekspansji na północ od Pirenejów. Dlatego tak ważne wydają się informacje o grobach z Nimes.

Archeolodzy uznali, że sposób ułożenia zwłok (szczególnie głowy) w kierunku Mekki pokrywa się z islamską tradycją pochówku. Badanie genetyczne wskazało, że szkielety należały do osób, których rodzina wywędrowała z północnej Afryki. Datowanie metodą aktywnego węgla określiło wiek szkieletów na 7 do 9 wiek naszej ery - czytamy.

Wnioski z badania opublikowano w piśmie Plos One. Autorzy twierdzą, że zmarli należeli najpewniej do plemiona Berberów, wciągniętych do armii Kalifatu Umajjadów. To ich wojska opanowały w VIII wieku północną Afrykę i najeżdżały południe Europy, docierając aż do Francji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić