Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

"Największe sprzątanie świata" w Indiach. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania

75

Tonąca w śmieciach plaża w Bombaju została posprzątana. Efekt? Miejsce znów zachwyca, a po 20 latach powróciły na nią morskie żółwie – gatunek, który znajduje się na granicy wyginięcia.

"Największe sprzątanie świata" w Indiach. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania
(Twitter)

*Na plaży Versova w Bombaju zalegało 5 mln kg plastiku. *Uprzątniecie tego gigantycznego śmietniska zajęło 85 tygodni. Wyzwania podjęli się wolontariusze skupieni wokół prawnika i ekologa Afroza Shaha.

Miałem łzy w oczach, kiedy zobaczyłem, co udało się nam osiągnąć – powiedział Shah w rozmowie z "The Guardian"

"Szóste masowe wymieranie" – tak środowiska naukowe określają wpływ człowieka na wiele zagrożonych gatunków zwierząt. Ekspansja cywilizacji, eksploatacja surowców naturalnych, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia. To tylko niektóre z czynników, które mają wpływ na liczebność zagrożonych gatunków.

Wydaje się, że szkody wyrządzone przez człowieka są nieodwracalne. Przykład płynący z Indii daje jednak nieco nadziei.

Żółwie morskie są gatunkiem zagrożonym wymarciem już od lat 70. XX w. Są przysmakiem, wpadają w rybackie sieci, ale przede wszystkim nie mają się jak odradzać, gdyż plaże w rejonach miejsc ich występowania pokrywa gruba warstwa plastiku. Jak pokazuje akcja "Największe sprzątanie świata", wystarczy tylko dać im szanse, by zawalczyły o swój byt.

Niestety na optymizm jest jeszcze o wiele za wcześnie. Ekolodzy przypominają, że tylko we wrześniu u wybrzeży Meksyku znaleziono 300 martwych żółwi morskich. Wszystkie zaplątały się w rybackie sieci.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Naukowcy zeszli na morskie dno. "Naprawdę się tego nie spodziewałem"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić