Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

NASA chce skrócić podróż na Marsa!

67
Podziel się:

Amerykańscy naukowcy wierzą, że na Czerwoną Planetę będziemy mogli dotrzeć w... 30 minut.

 NASA chce skrócić podróż na Marsa!
(flickr.com)

Szybką podróż komiczną umożliwi laser. To dzięki niemu statki kosmiczne będą wkrótce pobijały rekordy prędkości. Za nowatorską teorią stoi Philip Lubin, pracownik Eksperymentalnej Grupy Kosmologów Santa Barbara na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Naukowiec rozwinął projekt, nad którym pracował dla NASA. Pierwotnie statek kosmiczny o szerokości jednego metra miał być bez załogowy, dziś już mówi się o wysłaniu w nim w kosmos człowieka. Napędzany potężną siłą laseru wycelowanego z Ziemi, osiągałby niemal prędkość światła.

Na początku podróż trwałaby kilka dni. Dla porównania, teraz zajmuje ona co najmniej kilka miesięcy. Trzymamy kciuki, by w niedalekiej przyszłości ludzie postawili nogę na Marsie już po 30 minutach wyprawy. Ciekawe ile czasu upłynie, zanim technologia z filmu „Marsjanin” stanie się przestarzała...

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
Banan
7 lat temu
Pytanie jest takie! Jak ten statek się zatrzyma jak doleci z taka prędkością do Marsa???
wolkar
7 lat temu
Czy jakiś fizyk mógłby obliczyć, jak długo trwałoby rozpędzanie do prędkości światła, a potem jego wyhamowanie z przyspieszeniem, powiedzmy 2g, ile paliwa należałoby zabrać, by taki pojazd wyhamować (bo chyba nie laserem o ujemnym działaniu). Czy człowiek mógłby znieść bez szkody długotrwałe przeciążenie podczas takiej podróży? Nasuwa się wiele pytań, a każde stawia pod znakiem zapytania sens tego pomysłu.
markaz
7 lat temu
nie można by tak ten laser na naszych Możnowładców skierować? He? w formie eksperymentu? Tylko trochę dalej niż na Marsa? Jakiś księżyc Saturna może? Co? plisss!
Anna
7 lat temu
Tylko po co na Marsa, skoro tam życia nie ma.
wefr
7 lat temu
tylko czy nasze ciała wytrzymają taką prędkość? jak tak, to proponuję petru wysłać jako pierwszego i to poza Układ Słoneczny, później w ślad za nim cały kod i peło ;-)
gofry
7 lat temu
PO fantastycznym lądowaniu na księżycu w laboratorium u Kubricka przyszła wyprawa na Marsa popychana zakrzywiającym się laserem. Dodam tylko że Nasz glob porusza się z prędkością 40 km/sek. Ciemnota z prędkością trzech prędkości światła.
Zocha
7 lat temu
Petru jest jak Machu Picchu, ten "fachowiec" od polityki, osmiesza Polske, zreszta te baby wokol tej postaci, tez!
gofry
7 lat temu
WTC-World Trade Center- światowe centrum handlu gdzie pracowało kilka tysięcy pejsów. 11 września w dniu "zamachu" nie zginął ani jeden pejs. Czy to ma jakiś związek z laserem? Rano Condonlisa Raice dzwoniła do burmistrza NY żeby z rana nie latał nad NY. To na pewno ma związek z laserem bo jakby podsłuchali tą rozmowę?
Go!go!...
7 lat temu
Gratuluję - Filipie Lubin vel...- kolejny "S"ukces istoty pochodzenia wolskiego??? z kraju brata wielkiego...gratuluję, a co na to np. Cwetru z napędem N...
pik33
7 lat temu
"Podróż komiczna", "bez załogowy", "laseru", "będą pobijały rekordy" - i tak to wisi od wczoraj z dużym linkiem na głównej stronie. Poprawcie.
II
7 lat temu
Tak, czy siak, ale skąd wziąć tyle energii, czy zatem nastąpił kolejny skok technologiczny na drodze pozyskiwania energii?
podróżnik w c...
7 lat temu
pomysł fajny, jeśli prędkość prawie światła to ciekawy napęd dla sond miedzy gwiezdnych, tylko czy potrafilibyśmy odebrać sygnał z takiej sondy do Proximy Centauri itp.
podróżnik w c...
7 lat temu
no dobra a jak będą hamować;] dostaną na wstrzymanie lasem z Marsa,;]
wątpiący
7 lat temu
O rety! To ziemianie szybciej będą latać niz latające spodki UFO ludków?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić