Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Naukowcy odkryli nieznany dotąd ruch oka. Robimy to codziennie

4
Podziel się

W trakcie mrugnięcia oko robi ruch, który nazwano BARM (blink-associated resetting movement), czyli "ruch resetujący powiązany z mruganiem".

Naukowcy odkryli nieznany dotąd ruch oka. Robimy to codziennie
(flickr.com, Tony Heussner)
bETCCuXp

Odkryta czynność jest zsynchronizowana z zamknięciem powiek. Dlatego dostrzeżenie jej jest prawie niemożliwe - czytamy w internetowym dzienniku naukowym "eLife". Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Tübingen w Niemczech wynika, że dotąd nie docenialiśmy mechanizmu mrugania. Proces nie tylko nawilża gałki oczne i pozwala im na odpoczynek, ale ustawia też oczy do wyjściowego położenia. Gałka oczna poprzez napięcie mięśni sterujących gałkami potrafi bowiem przekręcić się nawet o kilka stopni.

Byliśmy naprawdę zaskoczeni odkryciem nowego ruchu oczu. Nie było to celem eksperymentu, który przeprowadzaliśmy - powiedział Mohammad Khazali, jeden z autorów badania.

W badaniu wzięło udział 11 osób. Naukowcy przytwierdzili im do gałek ocznych małe przewody, a następnie śledzili tor, jakim porusza się wzrok. Zamierzali przeanalizować, jak porusza się oko w trakcie oczopląsu. Wtedy właśnie zwrócili uwagę na nieznane dotąd zachowanie narządu wzroku.

bETCCuXr

*Gałka po każdym mrugnięciu powraca do stanu "nieskręconego". * Trudność z tak oczywistym z pozoru odkryciem polegała na tym, że cały proces trwa zaledwie ułamek sekundy, podczas którego zamykamy oczy i nie widzimy różnicy w widzeniu. Gdyby było inaczej, dostrzeglibyśmy nagłe zaburzenie wzroku spowodowane szybkim rozluźnieniem mięśni i powrotem gałki ocznej do punktu wyjścia.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETCCuXx

bETCCuXS
KOMENTARZE
(4)
rtv
5 lata temu
to ma sens...
Rom
5 lata temu
Zauważyłem u siebie, a potwierdziło to trzech znajomych, ukryty ruch gałki ocznej przed mrugnięciem na "cycki", jak się pojawiają na horyzoncie.
oklp
5 lata temu
powiedział Mohammad Khazali dziękuje dalej nie czytam
bETCCuXT
Qwertych
5 lata temu
11 osób! Zabawna liczba do badań naukowych i wysnuwania na tej podstawie teorii. Każdy na sobie może sprawdzić, że ów ,,reset" można bez problemu ominąć. Gałka oczna potrafi robić obroty w zakresie 90 st (a nie kilka), chyba że ,,naukowcy" mieli na myśli mimowolne ruchy oczu przy patrzeniu na wprost.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić