Naukowcy odkryli nieznany dotąd ruch oka. Robimy to codziennie

5

W trakcie mrugnięcia oko robi ruch, który nazwano BARM (blink-associated resetting movement), czyli "ruch resetujący powiązany z mruganiem".

Naukowcy odkryli nieznany dotąd ruch oka. Robimy to codziennie
(flickr.com, Tony Heussner)

Odkryta czynność jest zsynchronizowana z zamknięciem powiek. Dlatego dostrzeżenie jej jest prawie niemożliwe - czytamy w internetowym dzienniku naukowym "eLife". Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Tübingen w Niemczech wynika, że dotąd nie docenialiśmy mechanizmu mrugania. Proces nie tylko nawilża gałki oczne i pozwala im na odpoczynek, ale ustawia też oczy do wyjściowego położenia. Gałka oczna poprzez napięcie mięśni sterujących gałkami potrafi bowiem przekręcić się nawet o kilka stopni.

Byliśmy naprawdę zaskoczeni odkryciem nowego ruchu oczu. Nie było to celem eksperymentu, który przeprowadzaliśmy - powiedział Mohammad Khazali, jeden z autorów badania.

W badaniu wzięło udział 11 osób. Naukowcy przytwierdzili im do gałek ocznych małe przewody, a następnie śledzili tor, jakim porusza się wzrok. Zamierzali przeanalizować, jak porusza się oko w trakcie oczopląsu. Wtedy właśnie zwrócili uwagę na nieznane dotąd zachowanie narządu wzroku.

*Gałka po każdym mrugnięciu powraca do stanu "nieskręconego". * Trudność z tak oczywistym z pozoru odkryciem polegała na tym, że cały proces trwa zaledwie ułamek sekundy, podczas którego zamykamy oczy i nie widzimy różnicy w widzeniu. Gdyby było inaczej, dostrzeglibyśmy nagłe zaburzenie wzroku spowodowane szybkim rozluźnieniem mięśni i powrotem gałki ocznej do punktu wyjścia.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić