o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Barbara Jaros
|

Naukowcy przerażeni wymieraniem owadów. "Czeka nas katastrofa"

200
Podziel się

Populacja owadów gwałtownie maleje na całym świecie. Wyniki nowego badania wskazują na to, że w ciągu kilku dekad ludzkość może stanąć w obliczu przyrodniczego kataklizmu. Chyba że natychmiast przestaniemy stosować popularne praktyki rolnicze.

Naukowcy przerażeni wymieraniem owadów. "Czeka nas katastrofa"
(iStock.com)
bDTeOelh

Naukowcy oszacowali, że za kilkadziesiąt lat wyginie 40 proc. owadów. Raport opublikowany w magazynie naukowym "Biological Conservation" donosi, że ilość biomasy zmniejsza się rocznie o 2,5 proc., co oznacza, że w ciągu stu lat insekty przestaną istnieć. A to z kolei doprowadzi do załamania się ekosystemów.

Raport stworzyli naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych oraz uniwersytetów w Sydney i Queensland. Eksperci przeanalizowali dziesiątki istniejących prac naukowych na temat spadku liczby owadów i zbadali przyczyny tego zjawiska - podaje CNN. Główny autor raportu Francisco Sanchez-Bayo nazwał go "pierwszym prawdziwie globalnym badaniem problemu".

Naukowcy podkreślili znaczenie istnienia owadów w połączonych ekosystemach. Dodali, że insekty, które stanowią 70 proc. wszystkich gatunków zwierząt, nie mogą też zniknąć z łańcucha pokarmowego. Gdyby do tego doszło, konsekwencje miałyby być "co najmniej katastrofalne".

bDTeOelj

Od czasu swojego powstania 400 milionów lat temu owady stanowią strukturalną i funkcjonalną podstawę istnienia światowych ekosystemów. Są małymi stworzeniami, które rządzą światem - czytamy w raporcie.

Wśród przyczyn zmniejszenia populacji eksperci wymieniają utratę środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia są też intensywne rolnictwo, urbanizacja, zanieczyszczenie pestycydami i nawozami czy zmiana klimatu. "Nie możemy ignorować tego zjawiska. Powinniśmy podjąć zdecydowane działania, by uniknąć czekającego nas katastrofalnego zniszczenia ekosystemów" - napisali. Dodali, że sposobem na powstrzymanie kataklizmu jest "zmiana metod rolniczych, zwłaszcza znaczna redukcja użycia pestycydów", a zamiast tego wprowadzenie "ekologicznych praktyk".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Topniejąca Arktyka. Rok w rok bijemy nowe rekordy
bDTeOelK
KOMENTARZE
(200)
Steve
2 lata temu
Wszyscy kochają Monsanto.Zlikwidowanie tej kompanii pomogłoby w problemie. I kilka innych znanych przyczyn opisanych w artykule i komentarzach.
Don
2 lata temu
Tylko dlaczego jak ludzie idą na targ czy do sklepu to wybierają owoce i warzywa najładniejsze? Przecież jabłko z robaczkiem czy małą plamką gnilną świadczy o niedopryskaniu...
I Sekretarz P...
2 lata temu
Jasne. Widać to na przykładzie komarów i meszek, że ich jest z roku na rok mniej.
bDTeOelL
Kleszcz Polsk...
2 lata temu
A te stworzonka co są w Polskich lasach i fundują nam Boleriozę mają się coraz to lepiej.No cóż dinozaury wyginęły a kleszcze górą....
słowianka
2 lata temu
Komary jakoś nie chcą wyginać :(
Najnowsze komentarze (200)
nick
2 lata temu
Podziękujmy takim formom jak np. bayer sprzedającym opryski z neurotoksynami polecam: "Kanadyjscy pszczelarze pozywają koncerny Bayer CropScience i Syngenta"
Owadobójca
2 lata temu
Jak dla mnie to komarów jest coraz więcej
Logic
2 lata temu
Tylko jak wyżywić te 8 mld ludzi ? Kwadratura koła. Jesli kogos to interesuje i jest bardzo odważny moze sobie poczytać blog Exignoranta oraz Ziemie na rozdrożu - sa tam ciekawe arykuły. Ludzkość czeka katastrofa miedzy 2020 a najpóźniej 2040 rokiem. Owady to tylko mała część problemu. Wyginą tez inne gatunki za sprawą mechanizmu zwanego współwymieraniem. Zmiany zostały juz zainicjowane i nie mozna ich zatrzymać to tzw. Dodatnie sprzężenia zwrotne - radzę poczytać.
Strateg
2 lata temu
Takie nierzetelne artykuly tylko powoduja, ze ludzie glupieja. Insekty nie wymra. Komary, karaluchy, mrowki i inne beda tu dlugo po nas. Ale tak - populacje niektorych bardzo pozytecznych owadow - jak pszczol, sie kurcza gwaltownie i to bedzie mialo efekty. Swoja droga "co najmniej katastrofalne"? To przepraszam jakie sa maksymlne efekty? Totalna anihilacja ziemskiej biosfery?
Jan.
2 lata temu
Filozofia ludzkości. A po nas nawet potop.
lin
2 lata temu
do totalnej opozycji , nie macie konceptu na nic . Warto coś robić a nie marudzić i głupie tematy wymyślać . Jeżeli macie jakiś pozytywny pomysł to pracujcie nad nim m będzie z tego owoc
rrrr
2 lata temu
Ziemia sobie poradzi, jak przesadzimy to nas usunie
dr
2 lata temu
do de facto- karaluch czy pszczoła dla Ciebie bez różnicy, dla mnie tak! wole mieć te drugie jak pierwsze a ty?
bDTeOelD
Tutejszy.
2 lata temu
Nich w końcu przyjdzie zemsta natury nad tą bestią w ludzkiej skórze.
zapiekanka
2 lata temu
Możecie mówić co chcecie , ale TORTEX pikantny to najlepszy keczup na świecie .
Maks
2 lata temu
Nikt nie wspomniał o smogu elektromagnetycznym,ciekawe.
Nika
2 lata temu
To trzeba zaprzestać z dotychczasowymi praktykami rolniczymi, skoro tak się dzieje. To jest sprawa wszystkich.
Paula
2 lata temu
Pszczoły na mojej działce są już rzadkością,ja nie stosuję pestycydow , ale sąsiedzi pryskają chemikaliami co sie da, nawet polewają glebę przeciwko mrówkom...
as
2 lata temu
Owady to mały pikuś ! Najgorsze są te dinozaury peokus pospolitus !
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić