Barbara Jaros| 

Naukowcy przerażeni wymieraniem owadów. "Czeka nas katastrofa"

254

Populacja owadów gwałtownie maleje na całym świecie. Wyniki nowego badania wskazują na to, że w ciągu kilku dekad ludzkość może stanąć w obliczu przyrodniczego kataklizmu. Chyba że natychmiast przestaniemy stosować popularne praktyki rolnicze.

Naukowcy przerażeni wymieraniem owadów. "Czeka nas katastrofa"
(iStock.com)

Naukowcy oszacowali, że za kilkadziesiąt lat wyginie 40 proc. owadów. Raport opublikowany w magazynie naukowym "Biological Conservation" donosi, że ilość biomasy zmniejsza się rocznie o 2,5 proc., co oznacza, że w ciągu stu lat insekty przestaną istnieć. A to z kolei doprowadzi do załamania się ekosystemów.

Raport stworzyli naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych oraz uniwersytetów w Sydney i Queensland. Eksperci przeanalizowali dziesiątki istniejących prac naukowych na temat spadku liczby owadów i zbadali przyczyny tego zjawiska - podaje CNN. Główny autor raportu Francisco Sanchez-Bayo nazwał go "pierwszym prawdziwie globalnym badaniem problemu".

Naukowcy podkreślili znaczenie istnienia owadów w połączonych ekosystemach. Dodali, że insekty, które stanowią 70 proc. wszystkich gatunków zwierząt, nie mogą też zniknąć z łańcucha pokarmowego. Gdyby do tego doszło, konsekwencje miałyby być "co najmniej katastrofalne".

Od czasu swojego powstania 400 milionów lat temu owady stanowią strukturalną i funkcjonalną podstawę istnienia światowych ekosystemów. Są małymi stworzeniami, które rządzą światem - czytamy w raporcie.

Wśród przyczyn zmniejszenia populacji eksperci wymieniają utratę środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia są też intensywne rolnictwo, urbanizacja, zanieczyszczenie pestycydami i nawozami czy zmiana klimatu. "Nie możemy ignorować tego zjawiska. Powinniśmy podjąć zdecydowane działania, by uniknąć czekającego nas katastrofalnego zniszczenia ekosystemów" - napisali. Dodali, że sposobem na powstrzymanie kataklizmu jest "zmiana metod rolniczych, zwłaszcza znaczna redukcja użycia pestycydów", a zamiast tego wprowadzenie "ekologicznych praktyk".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Topniejąca Arktyka. Rok w rok bijemy nowe rekordy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić