aktualizacja 

Nieznany Paryż – fakty i ciekawostki, o których musisz wiedzieć

2

Paryż to niesamowite miasto. Każdy z nas kojarzy je z piękną architekturą, dobrym jedzeniem, stolicą mody oraz idealnym miejscem na romantyczną wycieczkę z ukochanym. Jednak miasto świateł ma w sobie mnóstwo nieznanych, czasem niecodziennych ciekawostek. Każdego roku jest odwiedzane przez około 30 milionów turystów z całego świata. Niewielu z nich wie, czym jest "syndrom paryski" lub ile znaków "STOP" znajduje się w tym miejscu.

Nieznany Paryż – fakty i ciekawostki, o których musisz wiedzieć
(Pixabay.com)

*Ile kosztuje kawa? *Jeśli zamawiasz kawę w Paryżu, koniecznie zwróć uwagę na jej cenę. Zastanawiasz się, dlaczego? Różni się ona w zależności od miejsca planowanego spożycia – na wynos, w środku kawiarni lub na zewnątrz. Jeśli chcesz wypić kawę na pięknym tarasie, prawdopodobnie będziesz musiał dopłacić nawet kilka euro.

*Największa reklama świata. *W latach 1925-1934 marka Citroen postanowiła zareklamować się na… wieży Eiffla! Do ułożenia 30-metrowych liter, składających się na nazwę marki, w sumie wykorzystano 250 000 żarówek i 600 kilometrów kabli elektrycznych. W tamtych czasach, była to największa reklama na świecie.

*Namiastka historii w centrum miasta. *We francuskim Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym, znajduje się ciało żołnierza pochodzące z bitwy pod Verdun. Niedawno obchodziliśmy setną rocznicą tej jednej z największych bitew, która miała miejsce podczas I wojny światowej. W krwawych walkach zginęło około 700 tysięcy francuskich oraz niemieckich żołnierzy.

*"Syndrom paryski". *Wielu turystów, którzy po raz pierwszy odwiedzają miasto świateł, cierpią na tzw. "syndrom paryski". Polega on na uczuciu rozczarowania stolicą oraz zniszczenie wszystkich wyobrażeń na jej temat – m.in. brak prawdziwych Francuzów na ulicach miasta czy szarość zamiast malowniczych krajobrazów. Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo błaha sprawa, jednak do objawów "syndromu paryskiego" zaliczamy m.in. duszności, dyskomfort, przyśpieszone tętno, obniżony nastrój, a czasem nawet depresję. Cierpią na niego głównie turyści z Japonii.

*Plaża nad Sekwaną. *Każdego lata na prawym brzegu Sekwany, zostaje wysypane kilka tysięcy ton piasku. Sztuczna plaża ma zazwyczaj trzy kilometry długości i rozciąga się od Ogrodów Tuleryjskich po Wyspę Świętego Ludwika. Oprócz piasku, sprowadzane zostają również palmy oraz inne egzotyczne drzewa. Przez cały dzień można skorzystać z przygotowanych atrakcji dla najmłodszych, a wieczorami z darmowych kursów m.in. tai-chi oraz tańca.

*Stare miasto Paryż. *Paryż w połowie XIX wieku, nie miał zbyt wiele wspólnego z dzisiejszą stolicą. Pełen biednych i niebezpiecznych dzielnic oraz rozsypujących się budynków, budził we władzach tylko irytację. W końcu Napoleon III zarządził wielką przebudowę Paryża. Podobno, wyburzono nawet połowę budynków w mieście, a nawet sześćdziesiąt procent całej powierzchni zostało całkowicie przekształcone. Jego realizacja trwała do 1870 roku.

*Stop! *Ile jest znaków "STOP" w Paryżu? Pewnie dziwicie się, skąd to pytanie. Otóż, w Paryżu znajduje się tylko… jeden znak stopu. Mieści się on przy 16 Quai Saint-Exupéry. Organizacja ruchu w mieście jest oparta na pierwszeństwie aut nadjeżdżających z prawej strony.

*Pierwszy milion. *Paryż jest pierwszą stolicą na świecie, której udało się zdobyć milion followersów na Twitterze. Cały kraj gratulował miastu pod hasztagiem #1MillionParis.

Autor: _**Karolina Bodura**_

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić