aktualizacja 

Ochłapy po Niemcach i Francuzach. Jesteśmy złomowiskiem Europy

98

Z roku na rok liczba samochodów na świecie wzrasta. Trend widać też wyraźnie w Europie, a w szczególności w Polsce. Czy jest się z czego cieszyć?

Ochłapy po Niemcach i Francuzach. Jesteśmy złomowiskiem Europy
(Forum, SZYMON LASZEWSKI)

Niedawno przegoniliśmy w rankingu Szwajcarów i Francuzów. Przynajmniej jeśli chodzi o liczbę samochodów na 1000 mieszkańców, która wynosi dokładnie 599. Średnia europejska to 564. Rekord należy do San Marino, gdzie na jednego mieszkańca przypadają dwa samochody.

Polacy mają coraz więcej coraz starszych aut. Odbija się to poważnie na jakości środowiska naturalnego, w tym powietrza, którym oddychamy. Najcześciej swoje "cztery kółka" sprowadzamy z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Są to głównie auta marki Volkswagen, Audi i BMW.

Pisząc o liczbie pojazdów, trzeba również wziąć pod uwagę inne elementy, chociażby wiek pojazdów czy paliwo, jakim są napędzane - powiedział instruktor Skoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".

Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) średni wiek używanych w Europie pojazdów rośnie. W 2006 roku przeciętny samochód miał 8,4 roku, w tej chwili średnia to podniosła się do 9,75. W Polsce około 16 milionów samochodów ma 10 lat i więcej, a średni wiek określa się na 15 lat. Wzrost wieku pojazdów dotyczy nie tylko Europy. Również w Stanach Zjednoczonych średni wiek pojazdu zwiększył się z 10 lat w 2008 roku do 11,6 w 2016” - dodaje.

Na świecie żyje ok. 7,3 mld ludzi, zaś w 2015 roku liczba samochodów przekroczyła 1,1 mld. Już niemal co szósty mieszkaniec Ziemi ma samochód, a liczba ta będzie dynamicznie rosnąć. Szacuje się, że do 2025 roku liczba aut zwiększy się do 1,5 mln, zaś w 2040 roku urośnie do 2 miliardów.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić