Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Od 3 tygodni nie potrafią znaleźć meteorytu. Nawet ksiądz pomaga go szukać

34
Podziel się

Mieszkańcy wsi na Opolszczyźnie próbują znaleźć kosmiczną skałę. Za kilka tygodni będą z nimi konkurować naukowcy.

Od 3 tygodni nie potrafią znaleźć meteorytu. Nawet ksiądz pomaga go szukać
(flickr.com, Jeremy Keith)
bCNavdDV

W niewielkim Domecku ruszył prawdziwy wyścig. Wszystko dlatego, że mieszkańców do poszukiwań meteorytu namówił miejscowy proboszcz. Duchowny został poproszony o pomoc przez ekspertów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, którym zależy na odnalezieniu i zbadaniu meteorytu.

Kosmicznego kamienia szuka już prawie cała wieś, ale jeszcze nikomu nie udało się go odnaleźć. Jeśli mieszkańcy Domecka chcą udowodnić, że są w stanie znaleźć meteoryt szybciej od naukowców, to muszą się jednak pospieszyć. Już za dwa tygodnie na miejsce ma przyjechać ekipa ze specjalistycznym sprzętem.

Wieś jest jednak w sprawie meteorytu bardzo podzielona. Po jednej stronie lokalnego konfliktu znajdują się fascynaci kosmicznego kamienia, którym bardzo zależy na odnalezieniu go przed naukowcami (chcą nawet przeprowadzić poszukiwania w ramach szkolnych zajęć). Po drugiej zaś stronie znaleźli się ci, którzy boją się, że głaz może zesłać na wieś nieszczęście i nieznane choroby. Namawiają, by zostawić meteoryt w spokoju i zapomnieć o całej sprawie.

bCNavdDX

Zobacz także: 109. rocznica katastrofy tunguskiej - co o niej wiemy?

Do akcji włączył się nawet lokalny bloger, który przekonywał, że meteoryty nie są niebezpieczne. Uspokajał również, że nie są bardziej promieniotwórcze niż zwykłe kamienie - informuje "Nowa Trybuna Opolska".

*Skała, która spadła w Domecku, prawdopodobnie waży 3 kilogramy. *Tak ustalili czescy astronomowie, którzy 14 lutego zauważyli spadający kamień. Radzą lokalnym poszukiwaczom, by ci zwrócili uwagę przede wszystkim na nietypowy kształt kamienia. Charakterystyczny jest także jego ciemny kolor.

O co cały ten "wyścig"? Znalazca będzie musiał oddać kamień do zbadania naukowcom z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. jednak, gdy zostanie on dokładnie obejrzany, szczęśliwiec dostanie meteoryt z powrotem i będzie nawet mógł go sprzedać Choć ciężko wycenić taki artefakt, to można spodziewać się, że jego cena będzie wysoka.

bCNavdEd

Na tereny Polski każdego roku spada zaledwie kilka meteorytów, które interesują naukowców. Muszą one mieć wagę przynajmniej 300 g. 3-kilogramowy kamień jest więc dla nich wyjątkową okazją.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCNavdEy
KOMENTARZE
(34)
Jj
2 lata temu
Jak ma 3kg to jego średnica to ok.8-10cm.Jak wpadł na miękką glebę to może być nawet metr pod ziemią.Życzę powodzenia w poszukiwaniach...
knock
2 lata temu
czemu jeszcze taki kamyczek na sejm nie spadł
kokokoko
2 lata temu
wiem gdzie leży okaz wielkości auta
bCNavdEz
zorza
2 lata temu
niech pomodlą się do świętego Antoniego on im pomoże znależć
henio
2 lata temu
no tak dzieci w szkole przeprowadzą na własną reke badania , zapewne na lekcji religii z proboszczem , może tak będzie przekaz od boga
Najnowsze komentarze (34)
Pola
2 lata temu
należy oddać żydom jako ichnie mienie i złoty pociąg też...
Proste
2 lata temu
Ksiądz to rozumiem. Owieczka przyniesie, a ksiądz sprzeda.
poszukiwacz m...
2 lata temu
Niedługo spadnie gdzieś w Europie chińska stacja kosmiczna! Kosmicznego gruzu będzie więcej co prawda to nie spadną meteoryty ale cześć chińskiej stacji kosmicznej warto mieć:)
qqrq
2 lata temu
"Znalazca będzie musiał oddać kamień do zbadania " - jakim prawem? złodziejski nasz kraj, przy badaniu ukradną połowę
kik karter
2 lata temu
Meteor nie jest artefaktem, ponieważ jest tworem naturalnym.
Mower01
2 lata temu
Napisz do mnie będziemy bogaci sprawę
Mower01
2 lata temu
Ja 2 -3 miesiące temu widziałem jak spal w poblizu mojego domu, mimo prub odnalezienia, a widziałem gdzie lecial i nie znalazłem
1650
2 lata temu
Czyżby czarny wyczuł piniądz ?
bCNavdEr
fiko
2 lata temu
A dlaczego będzie musiał oddać naukową do zbadania? Według mnie właścicielem meteorytu jest właściciel działki, na która spadł i nikt więcej, żaden tam znalazca. Meteoryt nie jest niczyją własnością dopóki nie spadnie na czyjąś ziemie, nie jest też własnością Skarbu Państwa.
oki
2 lata temu
Już dawno pocięty i sprzedany
gość
2 lata temu
Aż mi sie nie chce wierzyć że taki ciemnogród jeszcze jest 'meteoryt sprowadza nieszczęścia' owszem pod warunkiem że kogoś trafi albo spadnie na domostwo.
czak
2 lata temu
tak tak szukajcie ,,,hehehe a ja go mam na polce i sam se zbadam ,ciezki jest ,a może chcecie go kupic ?
Smoleński tro...
2 lata temu
A według części mieszkańców kamień ten przyniesie Polsce nieszczęście i został tu podrzucony przez Izrael i Niemcy w ramach specjalnego, tajnego programu obliczonego na niszczenie polskości.
Gość Darek
2 lata temu
Pewnie księżulo ma ochotę na kaskę z nieba.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić