"Park Jurajski" do poprawki. Dinozaury nie ryczały, a... gruchały

7

Najnowsze badania sugerują, że te ogromne gady porozumiewały się między sobą poprzez gruchanie i pomrukiwanie.

"Park Jurajski" do poprawki. Dinozaury nie ryczały, a... gruchały
(Fotolia)

Zaskakujące wnioski naukowców. Naukowcy z Teksańskiego Uniwersytetu w Austin zbadali najbliższych żyjących krewnych gadów. Są to krokodyle i ptaki. Najnowsze badania sugerują, że te wielkie gady wcale nie ryczały, a porozumiewały się między sobą jak ptaki, czyli gruchały.

Wokalizacja zamkniętych ust to sposób, w jaki ptaki wydają dzwięki - przez skórę na szyi. Dzięki temu zwierzę może to robić z zamkniętym dziobem. Naukowcy zbadali pochodzenie i ewolucję narządów głosowych ptaków i krokodyli oraz porównali je dostępnymi badaniami dinozaurów. Opierając swoją wiedzę na ptakach, doszli do wniosku, że dinozaury nie miały strun głosowych. Zamiast tego ich gardła wyposażone były w worki z powietrzem, tak samo jak u ptaków.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rekonstrukcja dźwięków jest niemożliwa. Póki co naukowcy nie są w stanie odtworzyć dzwięków wydawanych przez dinozaury. Jednak nasze wyobrażenia znacznie różnią się od wniosków badaczy. Tyranozaury po prostu wcale nie ryczały, jak te z filmu "Park Jurajski".

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić