Pogański obyczaj! Kto pierwszy zaczął malować jajka na Wielkanoc?

16

Jedna z najpopularniejszych wielkanocnych tradycji wcale nie ma związku z chrześcijaństwem i próżno jej genezy szukać w Biblii - przekonują historycy. Mowa o... malowaniu pisanek.

Pogański obyczaj! Kto pierwszy zaczął malować jajka na Wielkanoc?
(flickr.com, fotologic)

Jak sugeruje telewizja History Channel, ozdabianie ugotowanych jajek może być zwyczajem pogańskim. Wokół jajka, starożytnego symbolu życia, koncentrowało się wiele niechrześcijańskich obrzędów świętowania wiosny. Swoją teorię na temat pochodzenia tego symbolu ma też "The Huffington Post", który przypisuje ozdabianie tego pokarmu... Irańczykom.

Od tysięcy lat zarówno Irańczycy, jak i inne bliskie im nacje, malowały jajka z okazji Nouruz, czyli tradycyjnego święta nowego roku, obchodzonego w dniu równonocy wiosennej - napisał na stronie dziennikarz gazety Jahnabi Barooah.

Chrześcijańska Wielkanoc zaczęła być kojarzona z malowaniem jajek dopiero około XIII wieku. Możliwe, że czerpała ze zwyczajów mieszkańców Cesarstwa Bizantyjskiego. Jajko wielkanocne wówczas stało się symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Jajka znajdowały się na liście pokarmów zakazanych podczas Wielkiego Postu. Kiedy czas umartwiania się mijał, ludzie malowali je i ozdabiali, aby w ten sposób zaznaczyć swoją radość z rozpoczęcia wielkanocnego święta - pisze Barooah.

Tradycja malowania pisanek jest również celebrowana w ortodoksyjnych i wschodnich kościołach. Tam jajka barwi się na czerwono, używając do tego celu naturalnych barwników roślinnych, takich jak na przykład łupiny z cebuli. Ten zwyczaj jest popularny również w naszym kraju, jednak dziś pewnie niewiele osób wie, że pierwotnie takie działanie miało symbolizować krwawą i męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić