Pokazali nowe "kwity z Panamy". Są polskie nazwiska

55

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) opublikowało informacje dotyczące ponad 200 tys. firm z całego świata. Na liście znalazło się także 150 firm powiązanych z Polską.

Flag of Poland sticking in european banknotes.(series)
Flag of Poland sticking in european banknotes.(series) (Fotolia, Eyegelb/Fotolia)

150 polskich przedsiębiorstw było zarejestrowanych w rajach podatkowych na całym świecie. Dokumenty z afery "Panama Papers" mają prowadzić na Seszele, Bahama, Niue, Brytyjskie Wyspy Dziewicze i do Panamy. Dziennikarze ujawnili nazwy spółek, a także imiona i nazwiska ich dyrektorów, udziałowców, adresy i nazwy pośredników. W kategorii "powiązane z Polską" znalazło się 146 osób zaangażowanych w firmy, 17 pośredników i 136 adresów.

Na liście opublikowanej przez ICIJ mowa jest m.in. o Grzegorzu Pabisiaku. Jest on prezesem firmy Feroco zajmującej się remontami i budową torowisk, której właścicielem jest Zbigniew Jakubas, jeden z 20 najbogatszych Polaków. Obecność Pabisiaka na nowo opublikowanych listach potwierdza wcześniejsze informacje. Jeszcze przed zatrudnieniem w Feroco założył on na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmę Jovial Group Holdings Ltd. Jednak jakiekolwiek zarzuty o wyprowadzanie pieniędzy za granicę Pabisiak odpierał, twierdząc, że już po sześciu miesiącach zamknął firmę i wycofał się z biznesu.

W dokumentach dziennikarzy z ICIJ pada wiele znanych nazwisk. Wciąż trwa międzynarodowe śledztwo dziennikarzy mające ustalić dokładny przepływ pieniędzy firm w rajach podatkowych i związku, jaki mają z nimi najbogatsi tego świata. Równoległe postępowanie prowadzą międzynarodowe organy ścigania.

Autor: Antek Kwiatecki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić