Piotr Kalsztyn| 

Pokolenie "płatków śniegu”. Młodzi stresują się, bardziej niż ich starsi koledzy

35

Uważa się, że współczesne pokolenie jest mało odporne psychicznie. Często chorują na depresję, nie potrafią sobie również radzić z problemami i krytyką.

Pokolenie "płatków śniegu”. Młodzi stresują się, bardziej niż ich starsi koledzy
(iStock.com, Antonioguillem)

Prawie połowa dorosłych w wieku od 16 do 24 doświadczyła w zeszłym roku negatywnych emocji. Wymienia się wśród nich stres, niepokój i depresję. Według badań przytoczonych przez "The Daily Telegraph"”, sytuacja najbardziej dotyka ludzi młodych. Podobnych stanów doświadczyła zaledwie jedna trzecia wszystkich dorosłych Brytyjczyków.

Młodzi ludzie nie radzą sobie ze stresem. Co trzeci z nich czuje się nieswojo mówiąc o problemach zdrowia psychicznego. Wśród wszystkich dorosłych jest to 27 proc. Natomiast 13 proc. z badanych przed 24 rokiem życia stwierdziło również, że chociaż zdawali sobie sprawę z problemów, to nie szukali żadnej pomocy.

Ze względu na skalę zjawiska nazywa się obecne pokolenie generacją "płatków śniegu”. Określenie używa się go w stosunku do ludzi młodych, którzy postrzegani są jako nadmiernie wrażliwi. Uważa się, że nie potrafią sobie również radzić z krytyką.

Zobacz także: Zobacz także: Jak uodpornić się na stres?

*Określenie jest dla nich wyjątkowo krzywdzące. *Według badań, 72 proc. osób w wieku od 16 do 24 lat, ocenia ten termin za niesprawiedliwy. Co więcej, ich zdaniem używanie go może mieć zły wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

*Zwrot zaczerpnięto z kultowej książki. *Chociaż przez lata nie określano nikogo mianem "płatka śniegu”, to pochodzenie terminu przypisuje się Chuckowi Palahniukowi, autorowi "Fight Club”. Znajduje się tam zdanie "Nie jesteś wyjątkowy. Nie jesteś pięknym i niepowtarzalnym płatkiem śniegu”. Określenie to sugeruje, że młodzi ludzie bardzo zwracają uwagę na swoją indywidualność. Są mniej odporni psychicznie niż starsze pokolenia i szybciej się obrażają.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić