Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Polscy pracodawcy oburzeni. Nie będą mogli zatrudniać za darmo

191
Podziel się:

Pracodawcy uważają, że rządowa propozycja minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 zł łamie łamie dotychczasowe prawo m.in. do nieodpłatnego zatrudniania pracowników.

Polscy pracodawcy oburzeni. Nie będą mogli zatrudniać za darmo
(o2.pl)

Pracodawcy RP przedstawili 12 uwag do rządowej propozycji. Wśród zastrzeżeń do projektu wymieniają m.in. że spowoduje on wzrost liczby umów o dzieło i powiększy szarą strefę. Organizacji nie podoba się również fakt, że taki pomysł zatrze granice pomiędzy umową o pracę a umowami o dzieło i zlecenie i spowoduje, że nie będzie można już zatrudniać ludzi nie płacąc im za pracę żadnego wynagrodzenia.

Co na to środowiska popierające zmianę stawki? W rozmowie z portalem wyborcza.biz uwagi ze strony Pracodawców RP skrytykował doradca OPZZ Piotr Szumlewicz.

Te zarzuty nie mają potwierdzenia empirycznego. Z danych Eurostatu wynika, że nie ma korelacji między wysokością płacy minimalnej i wielkością bezrobocia oraz zakresem szarej strefy. Najniższe bezrobocie w Unii mają Niemcy, gdzie obowiązuje płaca minimalna. W Holandii płaca minimalna jest wysoka, a poziom szarej strefy niski. Za to bezrobocie i szara strefa są wysokie w Hiszpanii, która ma płacę minimalną na niskim poziomie - powiedział Szumlewicz.

Pracodawcom nie podoba się też groźba częstszych kontroli. Według organizacji proponowane przez rząd Beaty Szydło zmiany spowodują, że w zakładach pracy będzie więcej kontroli państwowej inspekcji pracy. PIP miałby sprawdzać wypłacanie wynagrodzeń i kontrolować liczbę przepracowanych godzin przez pracowników na umowach cywilnoprawnych, a nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę.

Jako wyjątkową hipokryzję odbieram użalanie się, że PIP zacznie wreszcie działać tak, jak powinna, czyli chroniąc pracowników. Te uwagi świadczą o tym, że mamy w Polsce ogromny problem z realnym postrzeganiem rynku pracy. Organizacja pracodawców wyraża zaniepokojenie rzekomym "przechyłem na korzyść pracowników". Tymczasem to pracodawcy w Polsce są na uprzywilejowanej pozycji. Rzeczywistość pracownika to niepewność, upokarzające zarobki i brak podstawowych praw socjalnych - uważa Jarosław Soja z Partii Razem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(191)
CABAN
7 lat temu
do Realista JA ZNAM 2 CIECI (SZWAGRÓW)KTÓRYM OJCIEC OTWORZYŁ FIRMĘ BO BYŁ ESBEKIEM NA WYSOKIM STANOWISKU ONI ZATRUDNIAJĄ EMERYTÓW ZA 3,20 ZA GODZ. JEDEN MA BMW A DRUGI MERCA I WIECZNIE PŁACZĄ ŻE MAJĄ MAŁO I ZE MUSZĄ ZROBIĆ OBNIŻKĘ STAWKI O 20 GROSZY ŻEBY SIĘ UTRZYMAĆ NA RYNKU A OPANOWALI MNÓSTWO OBIEKTÓW ŻE SAMI NIE SĄ W STANIE SPAMIĘTAĆ GDZIE CO MAJĄ A LUDZIE TYRAJĄ ZA CZAPKĘ ŚLIWEK (MIRABELEK) I CO NIE BĘDZIE SIĘ POWODZIŁO TAKIM PRACODAWCĄ JAK ONI
elka
7 lat temu
Jacyś paranienormalni, bo kto o zdrowych zmysłach poszedłby pracować za free. No cóż, ale US trzeba w h*ja zrobić?
dziadek
7 lat temu
Nareszcie , wbrew temu co mówi opozycja , ucywilizują Polskę , to budżet nic nie kosztuje !!! tak samo jak ustawa anty lichwiarska i anty komornicza , budżet na tym nie ucierpi a bogaty nie będzie bogatszy !!! BRAWO PiS !!!!
b
7 lat temu
I wrescie stało sie to co 25 lat powinno byc norma . Moze wrescie PiS prawnie usprawni system rynku pracy , sciagalnosci prawdziwych podatkow od firm co od lat unikaja podatków - mało jak mówia na kontach Urzedów Skarbowych maja nadplaty VAT itp., kas fislanych , odliczania VAT od prywatnych luksusowych aut osobowych itp., wyzysku niewolniczego pracownikow za 6 zł/h 10-12 h/ pracy aby zarobic 500 zł., ponad srednia 1500 zl . PiS do roboty - kasa lezy na ulicy a nie jak dotychczas obciazanie podatkami Vat tylko tych z budzetówki bo ci z urzedu płaca haracz . ulgi KRUS dla buraków dla wsi to juz jawna kpina ze systemu . Odpowiedzialnośc finansowa dla urz dników za błedy - czas na Prawo i sprawiedliwość w RP
jasiek
7 lat temu
Nie chcesz pracować za małą kasę to nie pracuj. Twój wybór i nie narzekaj na pracodawcę. Zawsze możesz pracować za granicą jak się tu nie podoba.
facet34
7 lat temu
"PIP zacznie wreszcie działać tak, jak powinna, czyli chroniąc pracowników." - a kto chroni pracodawców? To pracodawcy płacą podatki i utrzymują ten chory rząd.
Sceptyk
7 lat temu
"Polscy pracodawcy oburzeni. Nie będą mogli zatrudniać za darmo." Jasne, najlepiej żeby pracownicy byli wolontariuszami, bez wynagrodzenia urlopów i ZUS-u...
Realistka
7 lat temu
Przy dzisiejszych cenach artykułów spożywczych najniższe wynagrodzenie netto winno być plus minus 200 zł w granicach 4 tysiące zł. Koniec kropka - nie interesi mnie wtedy czy wozi swoją doopę mój pracodawca. I tylko, i aż o to, tylko chodzi.
walerania
7 lat temu
Hehe, wielkie oburzenie w komentarzach na to, co napisał sobie autor artykułu. ;-) Puknijcie się w głowy.
tylkoja
7 lat temu
I nikt z was młoty nie pomyślał że Polaka zatrudnienie Polaka kosztuje a Niemca już nie? Że teraz Polak znowu będzie musiał dołożyć przez co zamknie firmę bo już się kompletnie nie utrzyma i zaczniecie zapierdzielać dla Niemca? I on wam da te 12 zł jak piszczycie. Bo tam jest płaca minimalna... Z tym że nie 2,8 Euro na godzine. Gratulacje. Inne powiedzonko: biedny dwa razy płaci.
czytelnik
7 lat temu
Z większości komentarzy wynika że chcecie jeszcze więcej dbających o wasze dobro urzędników w dodatku chcecie dać im więcej władzy nad pracodawcami,Lenin wiecznie żywy
stary cynik
7 lat temu
Nasuwa się tylko jeden wniosek. Nasi "pożal si Boże pracodawcy" to zwykłe buraki, którym słoma z butów wyłazi, żądni dorabiania się na ludzkiej krzywdzie a ich główny cel działalności to dymać pracowników, PIP i urząd skarbowy czyli Państwo.
wiesiek
7 lat temu
za darmo to i w more sie nie dostaje
wasyl
7 lat temu
A co na to Petru?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić