Przełomowy wyrok dla polskich gejów. Teraz będzie im łatwiej

11

Sąd Najwyższy orzekł, że odmienność płci nie jest potrzebna, aby uznać, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu. Jest to kontynuacja działań zmierzających do określenia czy związki jednopłciowe mogą korzystać z tych samych przepisów prawnych co pary heteroseksualne.

Przełomowy wyrok dla polskich gejów. Teraz będzie im łatwiej
(flickr.com, David Goehring)

Przypadek ten dotyczy prawa do odmowy zeznań. Siedmiu sędziów SN podjęło uchwałę, która odnosi się do zapytania I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf i wyjaśnia czy prawo do odmowy zeznań w przypadku, kiedy oskarżonym jest bliska osoba przysługuje również parom jednopłciowym.

Kodeks karny daje taką możliwość parom heteroseksualnym. A co z gejami i lesbijkami? Do tej pory w tej kwestii istniała rozbieżność w wyrokach sądów. W kodeksie karnym można przeczytać, że osobą najbliższą jest "małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu".

Oznacza to, że homoseksualiści mają w tej kwestii takie same prawo jak osoby hetero. Spośród siedmiu sędziów tylko jeden zgłosił zdanie odrębne - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem sędziów wspólne pożycie dotyczy tylko pożycia i nie jest obarczone żadnymi dodatkowymi warunkami.

System ochrony prawnej nie może być różnicowany w odniesieniu do płci - napisał w uzasadnieniu uchwały sędzia Jarosław Matras.

To kolejny krok ku równouprawnieniu homoseksualistów. W zeszłym roku uznano, że geje i lesbijki mają prawo, by dowiedzieć się o stanie zdrowia swojego partnera lub partnerki. Ustalono, że wystarczy jedynie okazanie w szpitalu Karty Informacji Medycznych I.C.E.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić