Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Przełomowy wyrok dla polskich gejów. Teraz będzie im łatwiej

9
Podziel się:

Sąd Najwyższy orzekł, że odmienność płci nie jest potrzebna, aby uznać, że dwie osoby pozostają we wspólnym pożyciu. Jest to kontynuacja działań zmierzających do określenia czy związki jednopłciowe mogą korzystać z tych samych przepisów prawnych co pary heteroseksualne.

Przełomowy wyrok dla polskich gejów. Teraz będzie im łatwiej
(flickr.com, David Goehring)

Przypadek ten dotyczy prawa do odmowy zeznań. Siedmiu sędziów SN podjęło uchwałę, która odnosi się do zapytania I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf i wyjaśnia czy prawo do odmowy zeznań w przypadku, kiedy oskarżonym jest bliska osoba przysługuje również parom jednopłciowym.

Kodeks karny daje taką możliwość parom heteroseksualnym. A co z gejami i lesbijkami? Do tej pory w tej kwestii istniała rozbieżność w wyrokach sądów. W kodeksie karnym można przeczytać, że osobą najbliższą jest "małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu".

Oznacza to, że homoseksualiści mają w tej kwestii takie same prawo jak osoby hetero. Spośród siedmiu sędziów tylko jeden zgłosił zdanie odrębne - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zdaniem sędziów wspólne pożycie dotyczy tylko pożycia i nie jest obarczone żadnymi dodatkowymi warunkami.

System ochrony prawnej nie może być różnicowany w odniesieniu do płci - napisał w uzasadnieniu uchwały sędzia Jarosław Matras.

To kolejny krok ku równouprawnieniu homoseksualistów. W zeszłym roku uznano, że geje i lesbijki mają prawo, by dowiedzieć się o stanie zdrowia swojego partnera lub partnerki. Ustalono, że wystarczy jedynie okazanie w szpitalu Karty Informacji Medycznych I.C.E.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
stefan
7 lat temu
tfu....
normalny czło...
7 lat temu
Pewnie ktoś inny zakocha się w krowie, kocie może kozie i ci wtedy. Najpierw ..... a potem ślub? Jak to będzie? Nie wiem kto jest bardziej ......... tworzący te pary, czy wydający takie wyroki. Zrobicie precedens, to rozmnoży się to jak zaraza. Jeżeli ktoś uważa to za normalne, to współczuje sobie i ludzkości.
ASS
7 lat temu
Ciekawe kto jest mężem a kto żoną
a
7 lat temu
Ja tam nie latam pod tęczą i nie drę kopary,że jestem hetero!!! A jak widzę homo chcą większych praw niż NORMALNI ludzie i normalne rodziny(czyli mąż -facet,żona-kobieta i ich wspólne dzieci-a jest to zapisane jak byk w polskiej konstytucji) świat stanął na głowie...dzieci mają większe prawa niż rodzice-homo też bo wrzeszczą o dyskryminacji-co jest do cholery i czy tylko ja mam takie odczucia????
II
7 lat temu
Powinni mieć prawa, ale również obowiązki i konsekwencje. Nie powinni w żadnym razie mieć prawa do adopcji dzieci.
Moher Obserwa...
7 lat temu
Autor przywołuje zapis zapis cyt...." osobą najbliższą jest "małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu"... a nie podaje do czego on służy. Otóż tylko i wyłącznie w sprawach karnych. Osoba najbliższa może odmówić składania zeznań. Tylko i aż tyle. Osoba która nie chce zeznawać nie będąca najbliższą rodziną /bez względu na światopogląd i orientację seksualną/ zawsze może powiedzieć, że nie pamięta, że nie patrzyła w tą stronę, że nie słyszała itd. / każdy adwokat wam to powie/ Innymi słowy SN zajmował bzdetami /za pieniądze podatników/ które nie mają formalnie żadnego znaczenia!
iutyr
7 lat temu
Szkoda, że o oczywistych prawach niektórych ludzi musi decydować sąd :(
kasandra
7 lat temu
Jak podły musi być ktos kt.o pisze takie komentarze.Wstyd
Banbinoox
7 lat temu
Akurat w tym temacie, nie ma co debatować. Powinni mieć takie prawa. Są jacy są, ale skoro są ze sobą i darzą uczuciem miłości i razem mają wspólne życie, to nie można nikogo zmusić, żeby zeznawał przeciwko ukochanej osobie, albo żeby go nie poinformować o stanie zdrowia kogoś dla niego najbliższego. Jestem tylko przeciwko homoseksualnym małżeństwom, adopcji dzieci i propagowaniu homoseksualizmu publicznie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić