Przyłbice wycinane laserowo mogą wesprzeć lekarzy w starciu z koronawirusem

4

Mateusz Dyrda i Konrad Klepacki to dwóch znajomych pochodzących z Trójmiasta, którzy wpadli na pomysł użycia przyłbic w zwalczaniu pandemii koronawirusa.

Przyłbice medyczne chronią przed zakażeniem
Przyłbice medyczne chronią przed zakażeniem (East News, Mateusz Grochocki)

Mężczyźni wykorzystali w tym celu gotowy projekt czeskiego producenta. Zmodyfikowali go tak, aby można było go łatwo wycinać laserem. Dzięki temu przyłbice są bardzo tanie w produkcji. Koszt wyprodukowania jednej sztuki to zaledwie 3 złote brutto.

Do wytworzenia wykorzystuje się tworzywo PET - jest to rodzaj plastiku używanego do produkcji butelek. Jak powiedział Mateusz w rozmowie z portalem Trojmiasto.pl, sprzęt jest gotowy w zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Taka przyłbica stanowi rodzaj bariery chroniącej lekarzy i pielęgniarki przed kropelkami i cząsteczkami pochodzącymi z kaszlu chorych osób. Jest bardzo dobrym uzupełnieniem tradycyjnych środków ochronnych, np. maseczek. Poza tym poprawia komfort psychiczny medyków i zapobiega dotykaniu twarzy.

Projekt Mateusza Dyrdy i Konrada Klepackiego został przez nich rozpowszechniony na zasadach otwartej licencji, może je więc wykonywać każdy. Jest jednak jedno zastrzeżenie - nie można go wykorzystać komercyjnie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Autorzy założyli stronę www.sprzetdlaszpitali.pl, z której skorzystać mogą wszystkie osoby i organizacje zainteresowane projektem.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Dr Łukasz Jankowski opowiedział o naciskach na lekarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić