Jan Muller| 
aktualizacja 

Rekordowe upały stapiają świat. Nawet samoloty nie mogą startować

121

Portugalia płonie, Hiszpania się gotuje, w Wielkiej Brytanii topi się asfalt, a w USA fala upałów uziemiła nawet ruch lotniczy.

Rekordowe upały stapiają świat. Nawet samoloty nie mogą startować
(Joe Raedle/Newsmakers)

Termometry w Dolinie Śmierci w Kalifornii pokazują 53 st. Celsjusza. Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna ostrzega, że może być jeszcze goręcej. W odległym o 600 km Phoenix w stanie Arizona temperatura doszła do 49 stopni. W konsekwencji takich upałów zagrożone są linie przesyłowe energii elektrycznej, nie mogą też latać samoloty. W stolicy Arizony wstrzymano ponad 20 lotów, bo rozgrzane powietrze jest zbyt rzadkie, by mogły bezpiecznie startować z prędkością, jaką mogą osiągnąć na tamtejszych pasach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Brytyjskie służby meteorologiczne potwierdzają rekordy. Zapowiada się najcieplejszy czerwiec od 176 lat, najgorętsza 5-dniowa fala upałów od 20 lat, a poniedziałek 19-czerwca okazał się najcieplejszym dniem tego roku. Temperatura w Manchesterze osiągnęła 33 stopnie, w Londynie jeden mniej. Meteorolodzy zapowiadają na 21 czerwca nawet 35 st. C. Pod wpływem ciepła wykrzywiły się tory kolejowe w Bristolu, a pociągi w Londynie są poważnie opóźnione.

Fala upałów dotarła też na Półwysep Iberyjski. W wywołanych uderzeniami piorunów pożarach w Portugalii spłonęły 62 osoby, w tym 30 we własnych samochodach. W niektórych rejonach kraju termometry wskazywały nawet 44 stopni. O cztery stopnie wyższa temperatura panuje w Hiszpanii. Lekarze apelują, by nie mając powodu, nie wychodzić z domów. Tak wielkie upały nawiedzają Hiszpanię średnio co 10-12 lat.

Afrykańskie upały docierają w głąb Europy. W Polsce już teraz temperatura dochodzi do 29-30 stopni Celsjusza, a może być więcej. Po niewielkim spadku (do 20-kilku stopni) w najbliższych dniach, pod koniec miesiąca czeka nas 5-dniowa fala gorąca. Aktualne obliczenia wskazują, że mogą być nawet 34 st. C. Sprzyja temu wyż nad naszą częścią kontynentu, ściągający ciepło z południowego zachodu Europy. Wkrótce otrzymamy bezpośrednią dostawę gorącego powietrza wprost z Afryki.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Uwielbiasz upały?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić