o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Rodzice o edukacji zdalnej. Są zgodni [BADANIE]

79
Podziel się

Od prawie miesiąca uczniowie w Polsce mierzą się z wyzwaniami edukacji zdalnej. Jak w tych niezwykłych okolicznościach radzą sobie Ministerstwo Edukacji Narodowej, szkoły i nauczyciele? Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają zdalną edukację w Polsce.

Polacy o zdalnej edukacji.
Polacy o zdalnej edukacji. (ONS, all_imageB)
bEDsLnnp

Przez epidemię koronawirusa nauczyciele i rodzicie znaleźli się w trudniej sytuacji. Najcięższa okazała się ona jednak dla młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieli niebawem podchodzić do egzaminów. Ponad 70 proc. badanych obywateli naszego kraju chciało zmiany terminu matur i egzaminów ósmoklasisty. Rząd przychylił się do ich apeli. Niemniej zdalna nauka to wciąż duże obciążenie dla rodziców i wyzwanie dla wielu uczniów i nauczycieli. Jak oceniają ją Polacy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Polscy rodzice o edukacji zdalnej. Są zgodni

Zapytaliśmy rodziców dzieci w wieku szkolnym, co sądzą o edukacji zdalnej oraz do kiedy ich zdaniem rząd powinien ją utrzymać. W drugiej kwestii Polacy są bardzo zgodni. Większość badanych (59 proc.) uważa, że lekcje przez Internet powinny być prowadzone do całkowitego opanowania epidemii koronawirusa.

Zobacz też: Lekcje online z WP Pilotem i Brainly: język polski (3)

bEDsLnnr

Mniejsza część rodziców chce utrzymania obecnego stanu do końca roku szkolnego. Za tym pomysłem jest 17 procent badanych, natomiast 13 proc. respondentów uważa, że normalne zajęcia szkolne powinny zostać wznowione "jak najszybciej". Odpowiedź: "Trudno powiedzieć" zaznaczyło 11 proc. rodziców.

Jak Polacy oceniają zdalną szkołę?

Rodzice podzielili się na dwie grupy, z minimalną przewagą osób, które negatywnie oceniają zajęcia prowadzone przez Internet. "Raczej" i "zdecydowanie" krytycznych wobec edukacji zdalnej jest w sumie 44 proc. badanych. Pozytywnie ocenia ją 42 proc. respondentów, a 14 proc. rodziców nie jest w stanie jej ocenić.

bEDsLnnx

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:

bEDsLnny

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1064 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 3 – 6 kwietnia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEDsLnnS
KOMENTARZE
(79)
Matka
rok temu
U mnie w szkole dno, żadnych lekcji zdalnych. Ściema i tyle. Panie nauczycielki lenie i tyle w temacie. Nazadawać i z głowy.
koko
rok temu
Nie łudźcie się rodzice, że jakiś materiał zostanie powtórzony ..system jest chory i bez tego wariactwa, które się odbywa...Nauczyciele są ciśnięci przez dyrektorów, a Ci przez kuratorów i ministerstwo żeby przerabiać program. Nie zastanowiło Was kto i z jakich pobudek ustanawia jeden program dla Wszystkich bez wyjątku. To jest jak ferma drobiu-ujednolicenie to wyjałowienie umysłu i konformizm. Teraz jest to bardzo wygodne dla władzy, wszyscy się dopasują do nawet-o zgrozo- zabrania wolności!!! Kochani, Szanowni Polacy- Budzimy się:) Śpiący rycerze -POBUDKA
Bebe
rok temu
Najbardziej teraz wychodzą dysproporcje w wykształceniu i przygotowaniu rodziców do nauczania dzieci w domach. Jak mechanik i sprzątaczka (z całym szacunkiem) mają wyłożyć dziecku okresy warunkowe z angielskiego, lub zagadnienia z programowania? A czy każde dziecko ma tablet/laptopa i internet w domu? Szanse nie są równe, a system jak był kulawy 30 lat temu, taki jest i teraz. Świat poszedł do przodu, a edukacja została po staremu.
bEDsLnnT
Grabek
rok temu
Rodzice którzy do tej pory narzekali na jakość nauczania mają teraz okazję, aby samemu w "lepszy" sposób przekazać swojemu dziecku wiedzę... I wielu uświadomi sobie, że ma TĘPE, OGRANICZONE dziecko... I wyjaśni się, skąd tak złe oceny :-)
Ewa
rok temu
Nawet gdyby dzieci miały powtórzyć klasę, nie wolno ich wysyłać do szkoły, póki pandemia nie wygaśnie!!! Zdrowie ważniejsze. A maturę czy egzamin można zdać później, nawet za rok. Sama mam w rodzinie maturzystkę i ósmoklasistkę, uczą się dużo w domu, a dla mnie w tej chwili liczy się przede wszystkim ich zdrowie. Wiem też, jak dużo pracują moje koleżanki nauczycielki, nie jest im łatwo, ale wszyscy musimy wytrzymać
BULA
rok temu
PRAWDA o wynagrodzeniu oraz czasie pracy nauczyciela: - wypłata płatna z góry na 1 dzień danego miesiąca, za nim przepracuje miesiąc; - miesięczny czas pracy to 75 godzin (średnio 3 godziny i 36 minut dziennie! - 18 godzin tygodniowo!) przypomnę, że 95% polaków aktywnych zawodowo pracuje 168 godzin w miesiącu; - każda przepracowana godzina powyżej normy 75 godzin płatna jest jako nadgodzina ostatniego dnia miesiąca; - dodatek stażowy płatny od 3 roku pracy (nie wspomnę o dodatku motywacyjnym, funkcyjnym, za wychowawstwo, za warunki trudne, opiekun stażu itp.); - stawka za godzinę pracy nauczyciela to 50 zł i 89 groszy, gdyby za taką stawkę pracowało 95% polaków aktywnych zawodowo, wówczas średnia krajowa wynosiłaby 8550 zł, a nie 5200 zł; - nauczyciel ma płatne 2 miesiące wakacji, 14 dni ferii, 7 dni przerwy świątecznej w grudniu, 7 dni przerwy świątecznej w kwietniu; - nauczyciel to grupa zawodowa, która zgodnie z GUS najwięcej korzysta ze zwolnień chorobowych L4.
Nauczyciel
rok temu
Jakiś rodzic chętny do pracy w szkole? Zapraszamy, jest dużo wolnych etatów po nauczycielach, którzy odeszli po ubiegłorocznym strajku do innych zawodów. Na początek magistrom i magistrom inżynierom z przygotowaniem pedagogicznym proponujemy 1700 na rękę, po skończeniu 3, 4 studiów podyplomowych i zrobieniu za 15 lat awansu na nauczyciela dyplomowanego będzie już 3000 na rękę. Rodzice, nie zastanawiajcie się, jest okazja zatrudnić się w szkole i pokazać, jak trzeba prawidłowo nauczać. Czekamy!
Nina
rok temu
Jako rodzic uważam, że zdalne nauczanie jest super!!! Moim zdaniem po ustąpieniu zarazy, zdalna szkoła powinna zostać jako alternatywa dla tradycyjnej szkoły i rodzice mogliby wybrać, które forma nauczania będzie dobra dla ich dzieci
Sofitel+
rok temu
Podczas tej całej edukacji zdalnej niczego się nie nauczyłem, chodź robię wszystko co każą nauczyciele. A podobno szkoła średnia do której chodzę jest najlepsza w powiecie 😄
To ja
rok temu
Jestem uczniem i może to wydać się dziwne, ale moi wszyscy znajomi i ja chcemy wrócić do szkoły jak najszybciej. Nauczanie w domu jest bardzo ciężkie. Nauczyciele myślą że skoro nie ma szkoły to mamy dużo wolnego czasu. Otóż nie! Jak każdy nauczyciel tak pomyśli to od rana do nocy ledwo da się wyrobić z lekcjami. Nie myślcie, że młodzież to tylko przed komputerem siedzi, bo tak nie jest! Myślałem sobie jak się kwarantanna zaczęła, że może nauczę się gry na instrumencie, albo zrealizuje próbę na stopień harcerski, ale tyle jest szkoły, że się nie da. Myślę, że ci rodzice, którzy chcą powrotu dzieci do szkół nie chcą tego dlatego, że mają dość swoich dzieci, oczywiście zdarzają się takie przypadki, ale dlatego, że nauczanie zdalne nie jest łatwe. Wiem, nikt nie mówił, że będzie łatwo. I tu nie chodzi, żeby wracać do szkół jak będzie panował wirus, tylko żeby szkoła wróciła kiedy tylko to będzie możliwe. Pewnie niektórzy z was sobie pomyślą, że co ja mogę wiedzieć. Tacy są ludzie. To, że mam 15 lat nie znaczy, że nie mogę mieć racji. Pozdrawiam cieplutko.
Sebomelisa
rok temu
Przede wszystkim to co jest nazywane edukacją zdalną nie ma z tym pojęciem nic wspólnego. Nauczyciele wysługują się rodzicami, zadając tylko materiał do przerobienia. To nie nauczanie zdalne. Teraz widzimy to do czego tak naprawdę służy szkoła i czy rzeczywiście jest nam potrzebna. Wg mnie do niczego. Sam też moge przygotować taki zestaw dla ucznia, wysłać mailem czy na classroomie i załatwione. Nauczyciele nie są potrzebni. I co tak się wielce przepracowują, tak? To rodzice którzy pracują po 40-60 godzin tygodniowo i jeszcze siedzą z dziećmi tłumacząc im to co powinien zrobić nauczyciel to oni są przepracowani. Istna Kpina MEN.
8 klasa
rok temu
Niestety w mojej szkole "zdalna" nauka polega na wysyłaniu zadań przez dziennik elektroniczny. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że nauczyciele nie stosują się do jakiego kolwiek planu zajęć. Wszystkie zadania muszę odsyłać nauczucielom, następnie większość z nich tego nie odczytuje, ale następnego dnia grożą mi w wiadomościach z zadaniami, że jeśli czegoś nie wyślę wyłapię ocene niedostateczną. Z języka polskiego realizujemy obecnie zagadnienia do których w normalnym roku szkolnym na pewno teraz byśmy nie doszli. Aby być w miarę na bieżąco codziennie spędzam przed komputerem około 8 godzin na samą naukę, co raczej nie jest zdrowe. Kiedy już skończę grzebać przy lekcjach to jestem na tyle zmęczony, że nie mam już na nic siły. Następnego dnia jest to samo. Nauczyciele twierdzą, że ja się nudzę i często zaczynają tak pisać, że "Abyście się w domu nie nudzili proszę wykonajcie zadania 1-10 ze stron 127-129". Zadania zadali mi nawet na wtorek, co teorytycznie jest przerwą wiosenną, ale jak widać dla nich jednak nie jest. Może to źle, ale ja mam też swoje pasje, które nie są graniem w gry, albo jakimś szkolnym przedmiotem i na nie już poprostu nie starcza mi czasu.
MAMUŚKA
rok temu
Witam chciałam odnieść się do tych wypowiedzi jestem mamą 3dzieci oprócz tego pracuje.To co się dzieje w szkole gdzie chodzą moje dzieci podstawówka nie mozna nazwać nauką.Nauczyciele zadają tylko pracę a ilości są takie że sama nie wiem od czego zacząć.Przeczytaj temat,oglądnij filmik,zrób notatkę do zeszyytu,odpowiedz na pytania w książce 1,2,3-Czytam i w trakcie zastanawiam się kiedy będzie koniec masakra.A to tylko jeden przedmiot.Nauczyciele chyba zapominają że rodzice pracują a teraz większość z nich na dwa etaty.Ja wychowuje dzieci sama wszystko zostaje na mojej głowie praca,zakupy,pies,dom,lekcje...jest ciężko
bEDsLnnL
Mama.
rok temu
A może zamiast normalnych nauczycieli w telewizji lekcje powinni prowadzić pan Wołoszański historię ,pan profesor Miodek język polski, a zamiast matematyki puścić Matplanete z sigma i pi?zainteresowanie i oglądalność gwarantowaną.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić