Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Rodzice o edukacji zdalnej. Są zgodni [BADANIE]

276

Od prawie miesiąca uczniowie w Polsce mierzą się z wyzwaniami edukacji zdalnej. Jak w tych niezwykłych okolicznościach radzą sobie Ministerstwo Edukacji Narodowej, szkoły i nauczyciele? Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają zdalną edukację w Polsce.

Polacy o zdalnej edukacji.
Polacy o zdalnej edukacji. (ONS, all_imageB)

Przez epidemię koronawirusa nauczyciele i rodzicie znaleźli się w trudniej sytuacji. Najcięższa okazała się ona jednak dla młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieli niebawem podchodzić do egzaminów. Ponad 70 proc. badanych obywateli naszego kraju chciało zmiany terminu matur i egzaminów ósmoklasisty. Rząd przychylił się do ich apeli. Niemniej zdalna nauka to wciąż duże obciążenie dla rodziców i wyzwanie dla wielu uczniów i nauczycieli. Jak oceniają ją Polacy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Polscy rodzice o edukacji zdalnej. Są zgodni

Zapytaliśmy rodziców dzieci w wieku szkolnym, co sądzą o edukacji zdalnej oraz do kiedy ich zdaniem rząd powinien ją utrzymać. W drugiej kwestii Polacy są bardzo zgodni. Większość badanych (59 proc.) uważa, że lekcje przez Internet powinny być prowadzone do całkowitego opanowania epidemii koronawirusa.

Zobacz też: Lekcje online z WP Pilotem i Brainly: język polski (3)

Mniejsza część rodziców chce utrzymania obecnego stanu do końca roku szkolnego. Za tym pomysłem jest 17 procent badanych, natomiast 13 proc. respondentów uważa, że normalne zajęcia szkolne powinny zostać wznowione "jak najszybciej". Odpowiedź: "Trudno powiedzieć" zaznaczyło 11 proc. rodziców.

Jak Polacy oceniają zdalną szkołę?

Rodzice podzielili się na dwie grupy, z minimalną przewagą osób, które negatywnie oceniają zajęcia prowadzone przez Internet. "Raczej" i "zdecydowanie" krytycznych wobec edukacji zdalnej jest w sumie 44 proc. badanych. Pozytywnie ocenia ją 42 proc. respondentów, a 14 proc. rodziców nie jest w stanie jej ocenić.

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1064 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 3 – 6 kwietnia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić