Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Ropucha jednak nie wyginęła. Naukowcy ogłosili sukces

7

Po raz pierwszy od 30 lat w Kolumbii zaobserwowano ropuchę atelopus arsyecue. Do tej pory naukowcy myśleli, że to zwierzę wyginęło. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ropucha jednak nie wyginęła. Naukowcy ogłosili sukces
(Fundación Atelopus)

Ropucha występuje tylko w górach Sierra Nevada de Santa Marta w Kolumbii. Z racji jej wyglądu - jest czarna i ma białe plamki - jest nazywana "ropuchą arlekin gwieździsta noc" (starry night harlequin toad).

Ostatni raz ropuchę zaobserwowano w 1991 r. Naukowcy odkryli wówczas tylko 6 osobników tego gatunku. Od tamtej pory sądzono, że z powodu rozprzestrzeniania się grzyba „chytrid”, utraty siedlisk i zmiany klimatu ropuchy atelopus arsyecue wyginęły.

W tym roku naukowcy odwiedzili siedlisko ropuch. Byli bardzo zaskoczeni, gdy udało im się zaobserwować ok. 30 osobników tego gatunku.

Mieliśmy nadzieję na znalezienie jednego osobnika ropuchy arlekin gwieździsta noc i ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu znaleźliśmy populację 30 osobników. Byliśmy pełni radości i nadziei, ponieważ mieliśmy okazję obserwować zdrową populację z rodzaju, z którego pozostało bardzo niewiele gatunków - powiedział wiceprezes Fundación Atelopus i biolog José Luis Pérez-González.

Biolodzy współpracują teraz z lokalnymi społecznościami, aby pomóc chronić ten rzadki gatunek płaza. Spośród 96 gatunków ropuch z rodzaju atelopus aż 80 jest zagrożonych wyginięciem.

Sierra Nevada de Santa Marta to miejsce, które uważamy za święte, a ropuchy arlekiny są strażnikami wody i symboli płodności - powiedział Kaneymaku Suarez Chaparro, członek społeczności Sogrome.

Zobacz także: Zobacz także: Dwugłowy wąż. Mieszkańcy wierzą, że to bóstwo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić