Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Ropucha jednak nie wyginęła. Naukowcy ogłosili sukces

4
Podziel się:

Po raz pierwszy od 30 lat w Kolumbii zaobserwowano ropuchę atelopus arsyecue. Do tej pory naukowcy myśleli, że to zwierzę wyginęło. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Ropucha jednak nie wyginęła. Naukowcy ogłosili sukces
(Fundación Atelopus)

Ropucha występuje tylko w górach Sierra Nevada de Santa Marta w Kolumbii. Z racji jej wyglądu - jest czarna i ma białe plamki - jest nazywana "ropuchą arlekin gwieździsta noc" (starry night harlequin toad).

Ostatni raz ropuchę zaobserwowano w 1991 r. Naukowcy odkryli wówczas tylko 6 osobników tego gatunku. Od tamtej pory sądzono, że z powodu rozprzestrzeniania się grzyba „chytrid”, utraty siedlisk i zmiany klimatu ropuchy atelopus arsyecue wyginęły.

W tym roku naukowcy odwiedzili siedlisko ropuch. Byli bardzo zaskoczeni, gdy udało im się zaobserwować ok. 30 osobników tego gatunku.

Mieliśmy nadzieję na znalezienie jednego osobnika ropuchy arlekin gwieździsta noc i ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu znaleźliśmy populację 30 osobników. Byliśmy pełni radości i nadziei, ponieważ mieliśmy okazję obserwować zdrową populację z rodzaju, z którego pozostało bardzo niewiele gatunków - powiedział wiceprezes Fundación Atelopus i biolog José Luis Pérez-González.

Biolodzy współpracują teraz z lokalnymi społecznościami, aby pomóc chronić ten rzadki gatunek płaza. Spośród 96 gatunków ropuch z rodzaju atelopus aż 80 jest zagrożonych wyginięciem.

Sierra Nevada de Santa Marta to miejsce, które uważamy za święte, a ropuchy arlekiny są strażnikami wody i symboli płodności - powiedział Kaneymaku Suarez Chaparro, członek społeczności Sogrome.

Zobacz także: Zobacz także: Dwugłowy wąż. Mieszkańcy wierzą, że to bóstwo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
etam
3 lata temu
właśnie ten mikro byłby w sam raz do samo le[pieje się nie da ten lapa chlapa ciapa
zbokzzaściany
3 lata temu
Da się to zjeść?
Jan
3 lata temu
Dlaczego nic nie piszą o jej życiu i zwyczajach ??? Może jest nie warto ją chronić bo może jest wielkim zagrożeniem dla człowiek ? Nie zawsze warto chronić rzadkie gatunki tylko dlatego że są rzadkie i przy tym mogą być wielkim zagrożeniem dla człowieka.
gosc
3 lata temu
przyroda bez człowieka odrodzi się, ale człowiek bez przyrody nie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić