Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Rosja. Starcia w czasie protestu przeciw budowie "radioaktywnej obwodnicy"

38
Podziel się:

W czwartek wieczorem doszło w Moskwie do starć policji z protestującymi przeciwko budowie nowej drogi ekspresowej. Ma ona powstać na miejscu dawnego składowiska odpadów radioaktywnych. Budowa budzi wielkie obawy ekologów oraz samych mieszkańców.

Rosja. Starcia w czasie protestu przeciw budowie "radioaktywnej obwodnicy"
(Youtube.com)

W czwartek wieczorem doszło do ostatecznej rozprawy policji z aktywistami, protestującymi od dłuższego czasu przeciwko budowie obwodnicy w miejscu, gdzie dotychczas znajdowało się składowisko odpadów radioaktywnych.

Teren składowiska znajduje się w moskiewskiej dzielnicy Moskworieczje-Saburowo, zaledwie 15 kilometrów na południe od Kremla. Do 1996 roku były tam wyrzucane odpadki z nieodległej Moskiewskiej Huty Polimetali, która zajmowała się wytopem promieniotwórczych uranu oraz toru. Resztki przemysłowe tworzą obecnie szeroką na pół kilometra hałdę.

Władze miasta ogłosiły budowę "obwodnicy południowo-wschodniej" w 2018 roku. Od tego czasu plany budzą ogromne kontrowersje, nie tylko wśród aktywistów ekologicznych, ale też lokalnych mieszkańców. Twierdzą oni, że budowa doprowadzi do uwolnienia spod ziemi tysięcy ton promieniotwórczych pyłów, który obecnie spoczywa głęboko pod ziemią.

Mamy bardzo długą tradycję zaniedbań w naszym kraju. Boimy się, że możemy mieć tu drugi Czarnobyl - mówi serwisowi Moscow Today, Katia Maksimowa, która wraz z innymi mieszkańcami dzielnicy próbuje zapobiec budowie.

Zobacz także: Zwierzęta w radioaktywnym lesie

Skażenie radioaktywne

Specjaliści kilkukrotnie mierzyli poziom promieniowania okolicznej gleby, zgodnie twierdząc, że inwestycja może być bardzo niebezpieczna. Zeszłej jesieni podczas pomiarów jej wierzchniej warstwy, stwierdzono, że ośmiokrotnie przekracza dopuszczalne normy.

Przyznał to również mer Moskwy, Siergiej Sobianin Obiecał, że zanieczyszczona radioaktywnymi metalami ziemia zostanie usunięta poza granice miasta. Jednakże według aktywistów Greenpeace'u, zrobiono w tej sprawie zdecydowanie zbyt mało.

Jak donosi serwis Mediazona, wczoraj w okolicach godziny 19, protestujących przeciwko budowie zaczęła usuwać policja. Doszło do przepychanek, użyto pałek i gazu łzawiącego. Zatrzymanych zostało 61 osób, które dziś rano zostały wypuszczone z komisariatów. Nadal mogą im jednak grozić zarzuty popełnienia przestępstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
assassin
3 lata temu
Obywatele w raSSiji mają ciężko...Nie dość, że muszą jakoś przeżyć z małych pensji, to jeszcze muszą walczyć o swoje zdrowie...
???
3 lata temu
a czemu lewactwo z ue nie wyje z oburzenia???
twój nick
3 lata temu
z artykułu nie wiadomo czy protestują z powodu drogi ekspresowej czy składowiska które tam już leży od 50lat.Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tego typu artykułach na temat Rosji to zazwyczaj chodzi o propagandę by pokazywać Rosję w złym świetle.
RATUNKU Biją!
3 lata temu
Gdzie są brukselscy obrońcy demokracji !!!
Saszka
3 lata temu
Virus zabil w strefie przygranicznej Rosji z Chinami rejony Wladywostoka okolo 120-130 tysiecy obywateli Rosji Wladywostok jest miastem zamknietym to informacje z kanalu TV niezaleznego DOSZCZ ..
Yrys
3 lata temu
Będzie expresowa zielona miła podświetlana
sybirak
3 lata temu
Putin i tak zrobi to co zechce i nikt mu nie podskoczy, bo to zbawca narodu .Panuj nam dożywotnio wodzu.Boże Cara chrani.
Muniek
3 lata temu
Teraz zobaczą jak to jest mieć blisko Czarnobyl.
alex
3 lata temu
mossberg i kule gumowe i na ekologów
stel
3 lata temu
demokracja po rosyjsku nic sie nie zmienilo od czasow STALINA dosc dlugo rosyjski narod to wytrzymuje-ale karma wraca to kwestia czasu
razkijem
3 lata temu
Greenpeace zawsze nalezy traktowac palka i gazem a lodzie zatapiac. Jedynie tak mozna walczyc z ta legalna organizacja terrorystyczna sponsorowana przez wuja sama.
Ajwaj
3 lata temu
Gdzie jesteś Greenpeace się pytam? :D
kgb
3 lata temu
rząd Rosji zaoszczędzi na oświetleniu będzie jasno i pięknie
trzeżwy
3 lata temu
Sądząc z frekwencji na tym forum, coraz mniej chętnych do ujadania na Rosję!Tak trzymać!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić