Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Rosja. Starcia w czasie protestu przeciw budowie "radioaktywnej obwodnicy"

38
Podziel się

W czwartek wieczorem doszło w Moskwie do starć policji z protestującymi przeciwko budowie nowej drogi ekspresowej. Ma ona powstać na miejscu dawnego składowiska odpadów radioaktywnych. Budowa budzi wielkie obawy ekologów oraz samych mieszkańców.

Rosja. Starcia w czasie protestu przeciw budowie "radioaktywnej obwodnicy"
(Youtube.com)
bCGwzfph

W czwartek wieczorem doszło do ostatecznej rozprawy policji z aktywistami, protestującymi od dłuższego czasu przeciwko budowie obwodnicy w miejscu, gdzie dotychczas znajdowało się składowisko odpadów radioaktywnych.

Teren składowiska znajduje się w moskiewskiej dzielnicy Moskworieczje-Saburowo, zaledwie 15 kilometrów na południe od Kremla. Do 1996 roku były tam wyrzucane odpadki z nieodległej Moskiewskiej Huty Polimetali, która zajmowała się wytopem promieniotwórczych uranu oraz toru. Resztki przemysłowe tworzą obecnie szeroką na pół kilometra hałdę.

Władze miasta ogłosiły budowę "obwodnicy południowo-wschodniej" w 2018 roku. Od tego czasu plany budzą ogromne kontrowersje, nie tylko wśród aktywistów ekologicznych, ale też lokalnych mieszkańców. Twierdzą oni, że budowa doprowadzi do uwolnienia spod ziemi tysięcy ton promieniotwórczych pyłów, który obecnie spoczywa głęboko pod ziemią.

bCGwzfpj

Mamy bardzo długą tradycję zaniedbań w naszym kraju. Boimy się, że możemy mieć tu drugi Czarnobyl - mówi serwisowi Moscow Today, Katia Maksimowa, która wraz z innymi mieszkańcami dzielnicy próbuje zapobiec budowie.

Zobacz także: Zwierzęta w radioaktywnym lesie

Skażenie radioaktywne

Specjaliści kilkukrotnie mierzyli poziom promieniowania okolicznej gleby, zgodnie twierdząc, że inwestycja może być bardzo niebezpieczna. Zeszłej jesieni podczas pomiarów jej wierzchniej warstwy, stwierdzono, że ośmiokrotnie przekracza dopuszczalne normy.

bCGwzfpp

Przyznał to również mer Moskwy, Siergiej Sobianin Obiecał, że zanieczyszczona radioaktywnymi metalami ziemia zostanie usunięta poza granice miasta. Jednakże według aktywistów Greenpeace'u, zrobiono w tej sprawie zdecydowanie zbyt mało.

Jak donosi serwis Mediazona, wczoraj w okolicach godziny 19, protestujących przeciwko budowie zaczęła usuwać policja. Doszło do przepychanek, użyto pałek i gazu łzawiącego. Zatrzymanych zostało 61 osób, które dziś rano zostały wypuszczone z komisariatów. Nadal mogą im jednak grozić zarzuty popełnienia przestępstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGwzfpK
KOMENTARZE
(38)
RATUNKU Biją!
4 miesiące temu
Gdzie są brukselscy obrońcy demokracji !!!
pik
4 miesiące temu
A kto sie z nimi liczy to spadkobiercy Stalina robia co chca!
Nikita
4 miesiące temu
A to Rosja właśnie.
bCGwzfpL
Robin
4 miesiące temu
Naród Radziecki nie boi się zagrożeń, wirusów i bomb atomowych! Medalik z Leninem na jednej klapie, z Putinem na drugiej i idiom na boj! Za Rodinu, za Stalinu, za Putinu na boj. Ale moment. Nie ma Żydów z NKWD za plecami...! Rebiata NKWD nieeet!
rtg
4 miesiące temu
każdy kto przejedzie będzie prześwietlony///oto chyba chodzi
Najnowsze komentarze (38)
assassin
4 miesiące temu
Obywatele w raSSiji mają ciężko...Nie dość, że muszą jakoś przeżyć z małych pensji, to jeszcze muszą walczyć o swoje zdrowie...
???
4 miesiące temu
a czemu lewactwo z ue nie wyje z oburzenia???
twój nick
4 miesiące temu
z artykułu nie wiadomo czy protestują z powodu drogi ekspresowej czy składowiska które tam już leży od 50lat.Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tego typu artykułach na temat Rosji to zazwyczaj chodzi o propagandę by pokazywać Rosję w złym świetle.
RATUNKU Biją!
4 miesiące temu
Gdzie są brukselscy obrońcy demokracji !!!
Saszka
4 miesiące temu
Virus zabil w strefie przygranicznej Rosji z Chinami rejony Wladywostoka okolo 120-130 tysiecy obywateli Rosji Wladywostok jest miastem zamknietym to informacje z kanalu TV niezaleznego DOSZCZ ..
Yrys
4 miesiące temu
Będzie expresowa zielona miła podświetlana
sybirak
4 miesiące temu
Putin i tak zrobi to co zechce i nikt mu nie podskoczy, bo to zbawca narodu .Panuj nam dożywotnio wodzu.Boże Cara chrani.
Muniek
4 miesiące temu
Teraz zobaczą jak to jest mieć blisko Czarnobyl.
bCGwzfpD
alex
4 miesiące temu
mossberg i kule gumowe i na ekologów
stel
4 miesiące temu
demokracja po rosyjsku nic sie nie zmienilo od czasow STALINA dosc dlugo rosyjski narod to wytrzymuje-ale karma wraca to kwestia czasu
razkijem
4 miesiące temu
Greenpeace zawsze nalezy traktowac palka i gazem a lodzie zatapiac. Jedynie tak mozna walczyc z ta legalna organizacja terrorystyczna sponsorowana przez wuja sama.
Ajwaj
4 miesiące temu
Gdzie jesteś Greenpeace się pytam? :D
kgb
4 miesiące temu
rząd Rosji zaoszczędzi na oświetleniu będzie jasno i pięknie
trzeżwy
4 miesiące temu
Sądząc z frekwencji na tym forum, coraz mniej chętnych do ujadania na Rosję!Tak trzymać!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić