200 godzin prac społecznych, grzywna i koniec wycieczek do rezerwatów. To kara wymierzona 23-letniej miłośniczce wspinaczki, która uprzyjemniała sobie pobyt w górach tworzeniem graffiti. W 2014 r. w ciągu 26 dni zdążyła dopuścić się wandalizmu na skałach w siedmiu narodowych parkach - m.in. Yosemite, Górach Skalistych i Dolinie Śmierci.
Casey Nocket widocznie bardzo zależało na rozgłosie. By wypromować instagramowy profil, zaczęła umieszczać graffiti ze swoją podobizną na chronionych pomnikach przyrody. Skalne malunki zawierały również nazwę, pod którą "artystka" występuje w sieci. Na dodatek, w celu upamiętnienia swoich czynów, Nocket publikowała na Instagramie zdjęcia, na których widać jej rysunki.
W internecie na kobietę wylała się fala krytyki. Pod jednym z postów ktoś zapytał o materiały, jakich Nocket używała do swoich prac. Ta odpowiedziała, że wykorzystuje trudno zmywalną farbę akrylową.
Służba Parków Narodowych ciężko pracowała, by przywrócić skały do ich naturalnego stanu poprzez kompletne czyszczenie w pięciu z siedmiu parków - argumentował sąd.
Nie wszystkie rysunki udało się zmyć. Ze względu na farbę w grę wchodziły tylko piaskowanie i chemiczne środki. Jednak tego typu zabiegi mogłyby jeszcze bardziej zniszczyć kruche skały. Na razie samozwańcza artystka zlikwidowała konto w serwisie Tumblr i wykasowała większość zdjęć z Instagrama. Na jednym ze skasowanych postów napisała: "To jest sztuka, nie wandalizm". Jej profil można odwiedzić pod tym linkiem.
W Polsce podobnego wandalizmu dokonano na Giewoncie. Skały na jego szczycie zostały pomazane przez nieznanego sprawcę żółtym sprayem, we wzór przypominający... uśmiechnięte słońce. Przypadek opisała Gazeta Krakowska.
Autor: Mateusz Kijek
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.