Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Rząd da sobie podwyżkę. Zarobi też pierwsza dama

169
Podziel się

Na ostatnim posiedzeniu przed przerwą wakacyjną Sejm będzie głosował nad podwyżkami dla premiera, ministrów, wiceministrów, wojewodów, prezydenta i pierwszej damy. Najwięcej zyska Beata Szydło, która obecnie zarabia 16,7 tys. zł brutto, a dzięki ustawie jej uposażenie wzrośnie do 24,1 tys. zł.

Rząd da sobie podwyżkę. Zarobi też pierwsza dama
(Getty Images, Dean Mouhtaropoulos)

Zwykli Polacy mogą tylko pomarzyć o takich pensjach. Według projektu złożonego przez grupę posłów PiS ministrowie, wiceministrowie, wicepremierowie, prezydent i wojewodowie mieliby dostawać od 4 do 5 tys. zł miesięcznie więcej, niż zarabiają obecnie. Najmniejsza podwyżka przypadnie posłom i senatorom, którzy zarobią "jedynie" ok. 2,7 tys. złotych więcej niż aktualnie. Po raz pierwszy w historii wypłatę ze środków publicznych dostawać będzie pierwsza dama.

Dlaczego posłowie chcą przyznać sobie podwyżki? Parlamentarzyści PiS narzekają, że płace urzędników najwyższego szczebla są zamrożone od 2008 roku. Co ciekawe, sami już zapomnieli, jak zmasowaną krytykę zafundowali w maju ubiegłego roku minister Bieńkowskiej, która na ujawnionych taśmach z "afery podsłuchowej" mówiła, że "za 6 tys. zł miesięcznie na stanowisku wyższego szczebla pracę weźmie tylko idiota albo złodziej".

Obecnie wiceministrowie w randze podsekretarza stanu zarabiają ok. 7 tys. zł netto, a sprawują nadzór nad wielomiliardowymi budżetami. Z tego powodu wybitni fachowcy często odmawiają pracy w rządzie – mówi poseł PiS Łukasz Schreiber, który ma prowadzić ustawę w Sejmie.

Projekt zakłada jednak drobny kruczek. Podwyżka wynagrodzeń będzie zależna od kondycji ekonomicznej państwa. Pod uwagę w określaniu wynagrodzeń brane mają być takie dane jak: średni poziom PKB w ostatnich 3 latach, wysokość płacy minimalnej w kraju oraz współczynnik nierówności społecznych (współczynnik Giniego).

*Na chwilę obecną prognoza PKB dla Polski wynosi 3,57 proc. *To wystarczy, aby obywatele zrzucili się w podatkach na podwyżki dla urzędników. Jednak gdy wskaźnik ten spadnie do 2 proc., wynagrodzenie m.in. prezydenta zmniejszy się o 1,5 tys. zł. Z kolei, biorąc pod uwagę współczynnik Giniego, jeśli wzrośnie z obecnego poziomu 0,308 do 0,320, to stracą ministrowie.

Rząd dba o siebie zamiast o obywateli. Wolałbym, aby ministrowie dostawali premię za usuwanie zbędnych przepisów – skrytykował projekt wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

KOMENTARZE
(169)
emi
5 lata temu
Dla "gawiedzi" deflacja dla rządzących inflacja i to jeszcze jaka!
E
6 lat temu
EMERYCI, odeślijcie kwity z groszowymi podwyżkami do Szydło, niech się udławi...
K.Ali
6 lat temu
Pielęgniarkom skrupulatnie wyliczali jak to ich żądania płacowe uszczuplą państwową kasę, ale sobie to dali na bogato, dwulicowe PIŚwinie o mentalności Kalego...
55
6 lat temu
Opozycja (jeśli istnieje) też dostanie (coś tam), a może referendum w sprawie rozwiązania PISejmu?.
pl
6 lat temu
sekta pisdzielcow dziala wg slow pis-prezydenta..,,dojna polska racz zachowac panie,,.......dla siebie kradna z budzetu tysiace ...a emeryt dostaje podwyzke w wysokosci 2 zlote i 40 groszy......oto ,,dobra zmiana dla sekty pisdzielcow........
123
6 lat temu
Macie swój PIS, który "miał dać te kokosy".
Roy
6 lat temu
Kandydat na szefa IPN mianowany przez ubeka powiedział cytuje :"Wykonawcą zbrodni w Jedwabnem byli Niemcy" Wszystko jedno czy się lubi Niemców czy nie ale tak haniebne zakłamywanie historii to już jest 100% nowy PRL. Żeby tak kłamać, to nie jest normalne, na silę wybielanie tych Polaków którzy popełnili zbrodnie, co jest faktem historycznym, to jest chore komuna wróciła. Dodatkowo jeszcze zaczyna, od podnoszenia sobie wypłaty o bagatela 30-50% chory kraj !!!!!!!!!!!!!
Krzysiek
6 lat temu
Kolejny gwóźdź do trumny wpija sobie "PiS". Miliony Polaków muszą wyżyć za sumy, za które panie z tej partii kupują sobie torebki a panowie wykwintne alkohole. "PiS" już wie, że w następnych wyborach nie ma szans na reelekcję, więc zaczyna "wyciskać" ile się da dla swoich. Partia jak każda inna i jej liderzy niczym się nie różnią od polityków za czasów komuny, SLD i PO
gospodarz
6 lat temu
Koryto się wypełnia. Trudno będzie oderwać.
pytek
6 lat temu
Czy ochroniarze nadprezesa też dostaną po 5000+ ???
SramnaPiSS
6 lat temu
Teraz się wam oczy pootwierały, co ta faszystowska banda kurdupla wyrabia ? Teraz to mordy w kubeł (to do tych, co na PiSSbolszewnię głosowały), wieczorny paciorek, a rano do kościółka pomodlić się do żydka z krzyża, żeby nie było gorzej, a będzie.....
Putek
6 lat temu
Macie, co chcieliście. Wyborcy, gratuluję wyboru. Już wkrótce będziemy mieć Polskę w ruinie.
Putek
6 lat temu
Macie, co chcieliście. Wyborcy, gratuluję wyboru. Już wkrótce będziemy mieć Polskę w ruinie.
Rysiek 1969
6 lat temu
I co pisoskie ścierwa to są te dobre zmiany głosowaliście na swoich wybrańców a teraz będą was okradć wszystkie te pisoskie ścierwa razem z prezydentem utopić w szambie i wtedy Bedom dobre zmiany
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić