Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Rzeki jak ludzie. Właśnie zrównano je w prawach

2
Podziel się

Indyjskie władze postanowiły, że rzeki Ganges i Jamuna muszą być traktowane jak ludzie. Ten dziwny zabieg podyktowany jest lękiem o ich stan czystości.

Rzeki jak ludzie. Właśnie zrównano je w prawach
(Pixabay.com)
bEUraASt

Sprawą zmiany przepisów zajął się sąd najwyższy. Nowe prawo w ogólny sposób ma pomóc w utrzymaniu porządku wzdłuż rzek i w samym ich korycie, ale chwilowo brak szczegółowych zaleceń. Wyznaczono natomiast urzędników do pilnowania, by nikt nie łamał "praw człowieka" tych cieków wodnych.

Postawienie Gangesu i Jamuny na równi z człowiekiem jest istotne z punktu widzenia religii. Wielu Indusów uznaje je za święte i czci. Szczególną wartość dla wyznawców hinduizmu mają także rzeki Indus, Godawari, Kaweri, Narmada i Saraswati. One na zmianę statusu muszą poczekać.

Szlak dla podnoszenia rangi rzek przetarła Nowa Zelandia. Zaledwie parę dni przed Indiami zaszczyt zrównania z istotą ludzką spotkał rzekę Whanganui. Mieszkańcy z plemienia Maori żyjący wzdłuż niej domagali się tego od ponad 160 lat. Przłoży się to na dodatkowe dziesiątki milionów dolarów pozwalające na utrzymanie jej we właściwym stanie. Dobrostanu Whanganui pilnują przedstawiciel plemienia Maori i jeden poseł.

bEUraASv

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEUraASW
KOMENTARZE
(2)
Klawy
5 lata temu
Człowiek to najglupsze stworzenie na ziemi.bo sam sobie wodę zatruwa wszystko wlewa do rzeki a potem ja oczyszcza i dalej pije i sobie chwali że smaczna i zdrowa.
widz
5 lata temu
Ganges to ta rzeka, gdzie Hindus wali kloca, obok babka myje gary, a trzeci hindus płynie sobie na wpół zmumifikowany 20 metrów dalej? Trochę późno na takie ruchy...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić