Krzysztof Narewski| 

Rzeki jak ludzie. Właśnie zrównano je w prawach

2

Indyjskie władze postanowiły, że rzeki Ganges i Jamuna muszą być traktowane jak ludzie. Ten dziwny zabieg podyktowany jest lękiem o ich stan czystości.

Rzeki jak ludzie. Właśnie zrównano je w prawach
(Pixabay.com)

Sprawą zmiany przepisów zajął się sąd najwyższy. Nowe prawo w ogólny sposób ma pomóc w utrzymaniu porządku wzdłuż rzek i w samym ich korycie, ale chwilowo brak szczegółowych zaleceń. Wyznaczono natomiast urzędników do pilnowania, by nikt nie łamał "praw człowieka" tych cieków wodnych.

Postawienie Gangesu i Jamuny na równi z człowiekiem jest istotne z punktu widzenia religii. Wielu Indusów uznaje je za święte i czci. Szczególną wartość dla wyznawców hinduizmu mają także rzeki Indus, Godawari, Kaweri, Narmada i Saraswati. One na zmianę statusu muszą poczekać.

Szlak dla podnoszenia rangi rzek przetarła Nowa Zelandia. Zaledwie parę dni przed Indiami zaszczyt zrównania z istotą ludzką spotkał rzekę Whanganui. Mieszkańcy z plemienia Maori żyjący wzdłuż niej domagali się tego od ponad 160 lat. Przłoży się to na dodatkowe dziesiątki milionów dolarów pozwalające na utrzymanie jej we właściwym stanie. Dobrostanu Whanganui pilnują przedstawiciel plemienia Maori i jeden poseł.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić