Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aneta Michałowska
|

Selfie jak lekarz. Wykryje rzadką chorobę

2
Podziel się:

Naukowcy znaleźli dla selfie pożyteczne zastosowanie. Specjalny program zdiagnozuje rzadką chorobę, analizując wykonane zdjęcia twarzy pacjenta.

Selfie
Selfie (Wikimedia Commons CC0)

Selfie wykryje chorych na Zespół DiGeorge'a. To rzadka choroba genetyczna. Specjalny program analizuje sto różnych cech twarzy i na ich podstawie określa prawdopodobieństwo występowania schorzenia. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże lekarzom lepiej rozpoznawać zespół, zapewnić lepszą opiekę medyczną chorym i utoruje drogę do diagnozowania wielu innych nietypowych chorób - informuje "Daily Mail".

Zespół DiGeorge'a wywołuje wada w 22. chromosomie. Skutkuje słabszym działaniem niektórych układów organizmu. Choroba powoduje też wiele widocznych defektów, takich jak rozszczep podniebienia, charakterystyczny wygląd twarzy, wady serca czy problemy z nauką.

*Badacze zgromadzili najpierw zdjęcia 101 osób cierpiących na tę chorobę. *Na ich podstawie stworzyli wzorzec. Im bardziej twarz robiącego selfie jest do niego dopasowana, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że cierpi on na Zespół DiGeorge'a.

Algorytm ten był wcześniej używany do wykrywania chorych na Zespół Downa. Analizując 129 przypadków, program rozpoznał je prawidłowo w 94 procentach. Autorzy programu chcą, by wykrywanie choroby było tak proste, jak wczytanie twarzy np. na lotnisku.

Nawet doświadczeni lekarze mają trudności z diagnozowaniem chorób genetycznych. Ma to związek z tym, że przebiegają one inaczej w różnych częściach kuli ziemskiej, a wady fizyczne nie zawsze są takie same - mówi dr Paul Kruszka, genetyk z Medical Genetics Branch w NHGRI.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
NFZ
5 lata temu
Jesteśmy temu przeciwni. Natomiast sama aplikacja powinna być dostępna w sklepie googleplay w cenie 490 zł netto. Kto to widział aby diagnozować chorobę bez prowizji dla NFZ?!
Dżek
5 lata temu
Oczywiście że po selfi idzie poznać czy ktoś jest chory czy nie. Jeśli ma tak owe to już coś z nim nie tak. A jak do tego jest jeszcze buziaczek do lustra w łazience to zazwyczaj taka osoba jest "pustakiem" :-)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić