aktualizacja 

Sensacja! Znaleźli zęby sprzed prawie 10 milionów lat

111

Odkrycia dokonali nasi zachodni sąsiedzi.

Sensacja! Znaleźli zęby sprzed prawie 10 milionów lat
(Naturhistorisches Museum Mainz)

Niemieccy archeolodzy odkryli skamieniałe zęby, które liczą sobie 9,7 mln lat. Znaleziono je podczas badań dawnego koryta Renu w okolicach niemieckiego Eppelsheim niedaleko Moguncji. Naukowcy mówią o sensacji i przełomowym odkryciu.

Kości nie są podobne do żadnych innych znalezionych do tej pory w Europie i Azji. Przypominają natomiast te należące do "Lucy" - jednego z najbardziej znanych przodków ludzkości. Szkielet kobiety został znaleziony w Etiopii, ale jest dużo młodszy od niemieckiego odkrycia - pochodzi sprzed 3,2 mln lat. O doniosłości najnowszego znaleziska może świadczyć fakt, że naukowcy od ubiegłego roku trzymali je w tajemnicy. Dopiero teraz zdecydowali się pokazać prehistoryczne zęby.

Przypominają afrykańskie odkrycia, które są o cztery lub pięć milionów lat młodsze niż te znalezione w Eppelsheim - powiedział niemieckim mediom Herbert Lutz, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Moguncji.

Zobacz także: Zobacz także: Sekrety cywilizacji doliny Indusu

Pierwsze artykuły naukowe na temat znaleziska mają zostać opublikowane w przyszłym tygodniu. Naukowcy podkreślają jednak, że prawdziwa praca dopiero się rozpoczyna. Według dzisiejszego stanu wiedzy człowiek ewoluował w Afryce Wschodniej od 200 do 400 tys. lat temu. 70 tys. lat temu rozprzestrzenił się na inne kontynenty.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić