Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Skandal w TVP? "To droga do cenzury"

256
Podziel się:

„Stronniczość”, „droga do cenzury” i „zła zmiana, cofająca Telewizję Polską do metod działania znanych z PRL” – to główne zarzuty członków Gildii Reżyserów Polskich do władz TVP.

Skandal w TVP? "To droga do cenzury"
(PAP)

*Przyczyną protestu jest sposób emisji „Idy” na antenie TVP2. *Film poprzedzono komentarzami zaproszonych do studia gości, które – zdaniem 44 członków Gildia Reżyserów Polskich – były stronnicze i krzywdzące dla „Idy”. O filmie dyskutowały trzy osoby: Krzysztof Kłopatowski, Piotr Gruszyn z TVP Historia oraz Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia. Tylko pierwszy miał być „zawodowo związany z kinem”.

Wygłoszone przez nich, w przewadze negatywne, aroganckie komentarze, takie jak: „Nie można robić katharsis wbrew narodowi”, obnażyły tylko brak tych kompetencji – piszą reżyserzy w liście skierowanych do władz TVP2. - Uważamy, że TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji.

Pod listem podpisały się 44 osoby. Wśród nich są m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Smarzowski i Robert Gliński. Reżyserzy obawiają się, że poprzedzenie emisji „Idy” takimi komentarzami będzie praktyką narzucania interpretacji dzieła filmowego oraz da początek cenzurze sztuki.

To wyraz braku wiary nadawcy w wrażliwość i inteligencję odbiorców, naruszenie dobrego obyczaju i jaskrawy przykład praktyk manipulacyjno-propagandowych, które wykraczają poza wszelkie standardy demokratycznych mediów – wyjaśniają.

*„Ida” była wielokrotnie nagradzana i uznawana za jeden z najlepszych polskich filmów. *Jednak nie wszyscy podzielają taką opinię.

Prawicowe media i politycy PiS uznali ją za obraz "antypolski" - podobnie zresztą jak wcześniej "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. "Ida" porusza bowiem temat zagłady Żydów, wraca do niejednoznacznych postaw Polaków w czasie II wojny światowej, ukazuje tego konsekwencje. Już tylko z tego względu film spotkał się z krytyką. Niektórzy z najzagorzalszych jego przeciwników przyznawali bowiem, że w ogóle go nie widzieli - czytamy w wyborcza.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(256)
ja Olo
6 lat temu
Holland czy Wajda zaczynali za komuny,udawali "niezależnych ale pod słuszną kontrolą partii" więc nie dziwi mnie ich oburzenie, że ktoś ma prawo w demokratycznym kraju do wolnej wypowiedzi.
jarek
6 lat temu
Holland to tez zydówka :) Zydzi podpisali sie pod swoim
obywatel
6 lat temu
W końcu nie muszę oglądać POje....ów
WEE25
6 lat temu
No, ale o co ta burza? Przecież prawdę w tym wstępie powiedzieli. Komu to nie pasuje? Nie rozumiem...
Ida marcowa
6 lat temu
Podziękowania za listę reżyserów. Dzięki niej będzie można zastosować bojkot konsumencki.
naoko
6 lat temu
no i co prezes - jestescie cacy a inni to padliny - jedz w kolumnie bedzie szybciej do konca twojego panowania
ajwaj
6 lat temu
Same Żydy protestują. xD
emeryt
6 lat temu
W tvp rbi sie kurszczyzna, czyli wladza Kurskiego ktory zrobi kazde swinstwo dla zloba i kasy.
GasPih
6 lat temu
Z dużym pożytkiem dla sztuki, Ci protestujący mogliby protestować bez końca !!!
fta
6 lat temu
Nazwiska protestujących mówią wszystko. -Reprezentanci obcych interesów w Polsce
gosc
6 lat temu
vm s ponad osiem lat zasuwaclem na etaycie i ledwo starczalo na zycie, rzucilem etat i teraz pracujac pare godzin w domu w necie wyciagam kilka srednich krajowych, pracuje glownie tu www.winstars.pl ale mozliwosci jest naprawde sporo korone druzban mk
om
6 lat temu
Pani Holand niech się już nie kompromituje każdy wie że działa na zlecenie PO
olo
6 lat temu
Zobacz cie kto się podpisał same gęby wspierające komorowskiego, jakość jak TVN szkalowała ludzi z pis to się nikt nie podpisywał
szzehterzdraj...
6 lat temu
Ida to manipulacja
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić