Skandal w TVP? "To droga do cenzury"

479

„Stronniczość”, „droga do cenzury” i „zła zmiana, cofająca Telewizję Polską do metod działania znanych z PRL” – to główne zarzuty członków Gildii Reżyserów Polskich do władz TVP.

Skandal w TVP? "To droga do cenzury"
(PAP)

*Przyczyną protestu jest sposób emisji „Idy” na antenie TVP2. *Film poprzedzono komentarzami zaproszonych do studia gości, które – zdaniem 44 członków Gildia Reżyserów Polskich – były stronnicze i krzywdzące dla „Idy”. O filmie dyskutowały trzy osoby: Krzysztof Kłopatowski, Piotr Gruszyn z TVP Historia oraz Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia. Tylko pierwszy miał być „zawodowo związany z kinem”.

Wygłoszone przez nich, w przewadze negatywne, aroganckie komentarze, takie jak: „Nie można robić katharsis wbrew narodowi”, obnażyły tylko brak tych kompetencji – piszą reżyserzy w liście skierowanych do władz TVP2. - Uważamy, że TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pod listem podpisały się 44 osoby. Wśród nich są m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Smarzowski i Robert Gliński. Reżyserzy obawiają się, że poprzedzenie emisji „Idy” takimi komentarzami będzie praktyką narzucania interpretacji dzieła filmowego oraz da początek cenzurze sztuki.

To wyraz braku wiary nadawcy w wrażliwość i inteligencję odbiorców, naruszenie dobrego obyczaju i jaskrawy przykład praktyk manipulacyjno-propagandowych, które wykraczają poza wszelkie standardy demokratycznych mediów – wyjaśniają.

*„Ida” była wielokrotnie nagradzana i uznawana za jeden z najlepszych polskich filmów. *Jednak nie wszyscy podzielają taką opinię.

Prawicowe media i politycy PiS uznali ją za obraz "antypolski" - podobnie zresztą jak wcześniej "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. "Ida" porusza bowiem temat zagłady Żydów, wraca do niejednoznacznych postaw Polaków w czasie II wojny światowej, ukazuje tego konsekwencje. Już tylko z tego względu film spotkał się z krytyką. Niektórzy z najzagorzalszych jego przeciwników przyznawali bowiem, że w ogóle go nie widzieli - czytamy w wyborcza.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić